Wiadomosci Inspiracje 8 najbardziej szalonych budowli w Polsce

Wszystkie artykuły

8 najbardziej szalonych budowli w Polsce

Nietypowy wygląd tych budowli czasem jest zamierzonym żartem, a czasem nie do końca przemyślaną inwestycją. Jeśli szukasz pomysłu na tematyczną podróż przez Polskę, Skyscanner proponuje zorganizowanie jej szlakiem dziwacznych budynków.

1. Zamek w Łapalicach

Niedokończone marzenie gdańskiego rzeźbiarza, który w latach 80-tych zapragnął mieć własny zamek. Taki z prawdziwego zdarzenia: z dwunastoma wieżami, otoczony murem, z salą balową i basenem. Pasmo nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, powód, problemy finansowe i z prawem sprawiły, że inwestycja nigdy nie została ukończona, a budowla w Łapalicach została najmłodszym zamkiem w Polsce. Ale nie wszystko stracone: miłośnicy gier fabularnych chcieliby stworzyć w jego murach park rozrywki. Aby zobaczyć tę szaloną budowlę, trzeba dojechać czterdzieści kilometrów z Gdańska.

Sprawdź loty do Gdańska

2. Spodek, Katowice

Spodek to klasyka niezwykłych polskich budowli i symbol katowickiej modernistycznej architektury. Jej kształt przywodzący na myśl "Dzień Niepodległości" wziął się z próby połączenia dwóch różniących się od siebie typów budowli: hali sportowej w stylu areny i widowiskowej ze sceną po jednej stronie. Spodek to do dziś centrum życia kulturalnego Katowic, poza imprezami cyklicznymi, odbyły się tu koncerty takich gwiazd jak Depeche Mode, Metallica czy Pearl Jam.

Sprawdź loty do Katowic

Spodek

Źródło: Thinkstock/iStock Editorial/Velishchuk

3. Krzywy domek, Sopot

Zainspirowany ilustracjami Jana Marcina Szancera do bajek Krzywy Domek to jeden ze znaków rozpoznawczych Sopotu. Wydaje się być podobnym do sąsiednich kamienic Monciaka, ale wygląda jakby był odbiciem w krzywym zwierciadle. Wewnątrz znajduje się siedziba radia, centrum usługowe z restauracjami i kawiarniami, a także zaplecze biznesowe. To dobre miejsce na spotkanie biznesowe, jeśli na przykład chcesz omówić z inwestorami jakiś nietypowy projekt.

Sprawdź loty do Gdańska

Krzywy domek

Źródło: Thinkstock/iStock Editorial/vadjood

4. Dominanta, Gorzów Wielkopolski

Mimo kontrowersji wokół trudnej urody Wielkiej Pajęczycy, jak nazywają ją pieszczotliwie mieszkańcy, ta nietypowa budowla spełniła swoją funkcję: stała się symbolem Gorzowa. Budowlę składającą się ze szklanej kuli wspartej na cienkich, powyginanych odnóżach doceniono w konkursach na najbrzydsze budowle jak Makabryła 2007, gdzie konkurowała z warszawskimi Złotymi Tarasami i Galerią Krakowską. Obrońcy Pająka twierdzą, że ci, którzy uważają ją za brzydactwo nie dojrzeli jeszcze do jej wyjątkowości i powołują się na krytykę, z jaką spotkała się na początku Wieża Eiffle’a.

Sprawdź loty do Gdańska

5. Wieża Szklarniowa, Chorzów

Tej budowli dawno już nie ma, ale zasługuje na wspomnienie w tym zestawieniu jako unikat na skalę świata. Wysoka na pięćdziesiąt cztery metry szklarnia była wyposażona w prawie trzysta półek na rośliny i zautomatyzowany system zraszania. Wyglądająca jak realizacja wizji szalonego ogrodnika szklarnia została otwarta z okazji Ogólnopolskiej Wystawy Kwiatów i Ogrodów w 1968 roku, a otwierał ją I sekretarz PZPR, Edward Gierek.

Sprawdź loty do Katowic

6. Dom do góry nogami, Szymbark

Domek, który stanął na głowie… czy może raczej na dachu, to Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Szalona budowla przyciąga turystów z całej Polski, którzy mogą tu dowiedzieć się więcej na temat kultury kaszubskiej, odwiedzić skansen syberyjski i Muzeum Ciesielstwa z do niedawna (do 2009 roku) najdłuższą deską świata, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa.

Sprawdź loty do Gdańska

Dom do góry nogami

Źródło: Wikimedia Commons / Przemysław Jahr

7. Teatr Baj Pomorski, Toruń

Obchodzący w tym roku swoje siedemdziesiąte urodziny teatr lalek w Toruniu zasłynął w 2005 roku nie tylko z okazji ciekawego repertuaru, ale i niezwykłej, nowej fasady budynku, w którym się znajduje. Przypominający wielką, drewnianą szafę front powstał we współpracy z zaprzyjaźnionym z teatrem czeskim scenografem. Efekt robi wrażenie na małych widzach.

Sprawdź loty do Bydgoszczy

Teatr Baj Pomorski

Źródło: Wikimedia Commons / Grzegorznadolski

8. Wieża Babel, Warszawa

Inspiracji dla twórców Siedziby TVP w Warszawie było wiele: klisza filmowa, biblijna Wieża Babel, pomnikiem Międzynarodówki Tatlina, kadłub okrętu transatlantyku i rzymska fontanna di Trevi. W rezultacie powstała budowla o niejasnej symbolice i… trudnej urodzie. Jedno jest pewne: nietrudno tu trafić, bo Wieża zdecydowanie wybija się na tle innych budynków.

Wieża Babel

Źródło: Wikimedia Commons / VanNouten

Sprawdź też:

7 niesamowitych miast w Polsce, które musisz odwiedzić

10 alternatywnych atrakcji turystycznych w Polsce

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa