Wiadomosci Inspiracje 8 kultowych miejsc w Chorwacji, które warto zobaczyć

Wszystkie artykuły

8 kultowych miejsc w Chorwacji, które warto zobaczyć

Śródziemnomorskie temperatury i jedzenie, a do tego ta swojska, słowiańska atmosfera, dzięki której czujemy się tu tak dobrze. Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków. Marzysz, aby się tam wybrać, ale nie masz pomysłu, które miejsca warto zwiedzić? Skyscanner podpowiada, gdzie warto zawitać podczas podróży do tego malowniczego kraju nad Adriatykiem.

Uwaga! W zestawieniu skupiliśmy się na nieco mniej oczywistych miejscowościach i wyspach, nie uwzględniając najpopularniejszych kierunków. Więcej informacji, co warto w nich zwiedzić znajdziesz w poświęconym im przewodnikach Skyscanner: Zagrzeb, Dubrownik, Rijeka, Zadar.

1. Hvar

Oba przydomki Hvar, "Lawendowa Wyspa" i „królowa chorwackich wysp”, zdecydowanie zachęcają, aby ją odwiedzić. Odnajdą się tutaj zarówno plażowicze, smakosze, którzy lubią leniwie spędzać czas na słońcu albo w knajpach, jak i odkrywcy, którzy mogą przemierzać Hvar w poszukiwaniu najbardziej malowniczych zakątków i dzikich plaż. Każdy typ podróżnika odnajdzie się w miasteczku Hvar, w którym znajduje się między innymi najstarszy w Europie teatr. To wyjątkowe miejsce, w którym po spektaklu w liczącym czterysta lat gmachu, można iść… popływać w morzu.

2. Rovinj

Pokryte czerwonymi dachówkami, kolorowe budynki wypełniające kształtny owal słynnej starówki. Wokół, bujna śródziemnomorska przyroda i przecinające błyszczącą taflę wody żaglówki. Potencjał turystyczny Rovinj dostrzegła już cesarzowa Maria Teresa zakładając tutaj nadmorskie uzdrowisko. Z kolei na znajdującej się nieopodal wyspie św. Katarzyny pałacyk zbudował sobie w XIX wieku polski hrabia Ignacy Korwin-Milewski. Jego wnętrza udekorował obrazami najwybitniejszych polskich artystów, Malczewskiego, Matejki, Gierymskiego, Chełmońskiego czy Pankiewicza.

3. Korčula

Niewielka, górzysta wyspa ze świetnie zachowanym średniowiecznym miastem, które z góry przypomina kształtem rybę, zasłużyła sobie na miano „małego Dubrovnika”. Według chorwackich podań, to właśnie na Korculi urodził się słynny podróżnik i odkrywca Marco Polo – na jego cześć od siedmiuset lat odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal, którego głównymi atrakcjami są folklorystyczne pieśni i tańce. To miejsce idealne także dla poszukiwaczy przygód, którzy nieustraszeni wspinają się po tutejszych wzniesieniach w klapkach i z ręcznikami, w poszukiwaniu najpiękniejszych, dziewiczych plaż.

4. Mljet

Ta maleńka wyspa położona pomiędzy Dubrovnikiem a Korculą jest nie tylko jedną z najbardziej zielonych ale i najsłoneczniejszą na Adriatyku. Można się tu wygrzewać w słońcu aż przez dwa i pół tysiąca godzin w roku! Odwiedzając Mljet koniecznie odwiedź Grotę Odyseusza – według legendy to właśnie tutaj król Itaki znalazł schronienie i uległ czarowi pięknej nimfy Kaliope. Wyspa jest zamieszkała przez zaledwie tysiąc osób, więc jeśli ucieczka od tłumu i zgiełku jest tym, czego szukasz, nie powinno Cię zabraknąć pośród odprężających krajobrazów Mljet.

5. Opatija

To miejsce, które jak niewiele innych, zawdzięcza swój byt turystom. Jeszcze w XIX wieku, była tutaj tylko niewielka, rybacka wioska! Kiedy zbudowano pierwszą letniskową willę, wieść szybko dotarła do arystokracji – szczególnie austriackiej. To jej wpływom miasteczko zawdzięcza secesyjną zabudowę, która wyróżnia je na tle innych chorwackich miast. Obecnie Opatija to jeden z najbardziej luksusowych i najczęściej odwiedzanych kurortów – szczególnie przez tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą, a jednocześnie lubią mieć pod ręką dostęp do wszelkich wygód.

6. Rab

Największym atutem Rab jest połączenie piękna przyrody z wyczuciem architektonicznym. Pomimo niewielkiej powierzchni, wyspa obfituje w piaszczyste plaże. Oprócz bajkowej i zróżnicowanej linii brzegowej, wyspa kryje fascynującą historię z polskimi wątkami. To stąd według legendy pochodził założyciel San Marino, to tutaj panował Ludwik Wielki – późniejszy król Polski. Rab została też doceniona przez dwóch lekarzy austro-węgierskich Schroettera i Frischaufa, którzy zwrócili uwagę na unikalne właściwości klimatu, pomagające leczyć przewlekłe choroby układu oddechowego oraz serca.

7. Pag

Wyspa Pag to szczególne miejsce pod wieloma względami. Bliskość masywu górskiego Velebit powoduje, że „wędrująca” z gór sól uniemożliwia istnienie bujnej roślinności. To od nazwy wyspy ukuto przymiotnik „pażański”, odnoszący się do specyficznych doznań gastronomicznych – przez ubogą roślinność oraz niewielkie zróżnicowanie pożywienia zwierząt wszystkie mięsne potrawy mają posmak sera i jagnięciny! To także jedna z niewielu wysp, która ma bezpośrednie połączenie z lądem, dlatego by się tam udać nie potrzebujesz przeprawy promem!

8. Trogir

Kilkanaście wieków temu Trogir było miejscem wzniesień, na których wypasano kozy – dzięki nim właśnie zawdzięcza swoją nazwę. Dziś to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, w którym dominuje średniowieczna urbanistyka. Poza wpisaną na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO starówką, Trogir to także miejsce urodzenia „chorwackiego Pavarottiego” – Vinco Coce’go. By uczcić tego wybitnego, chorwackiego tenora co roku obchodzony jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Tenorów. Jeśli zamierzasz odwiedzić Trogir, nie zapomnij jeszcze o Letnim Festiwalu Kultury, Rybackiej Nocy w Trogirze czy Dniach Zbioru Winogron – dzięki nim poczujesz beztroską atmosferę miasteczka i zobaczysz jak potrafią się bawić Chorwaci!

Sprawdź też:

6 państw idealnych do zwiedzania samochodem

14 najbardziej magicznych miast Włoch, które warto odkryć w tym sezonie

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa