COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje Najciekawsze miasta w Polsce

Wszystkie artykuły

Najciekawsze miasta w Polsce

Najpiękniejsze w podróżowaniu jest to, że tyle kierunków pozostaje nieznanych i czeka na Ciebie. Skyscanner przygotował subiektywną listę najciekawszych miast w Polsce.

1. Przemyśl

Malowniczo położony nad Sanem Przemyśl szczyci się długą historią. To także miasto wielokulturowej tradycji i imponującej liczby zabytków. Urokliwe zakątki kryją okolice archikatedry przemyskiej oraz podzamcze. Warto przejść się uliczkami Kmity, Asnyka czy Fredry. Wybierz się też na te główne – Franciszkańską i Kazimierza Wielkiego, przez mieszkańców zwaną nie inaczej jak Kazimierzowską, na której serwują boskie lody. Najciekawsze miasta w Polsce? Przemyśl to niewątpliwie jedno z nich.

Malowniczo położony nad Sanem Przemyśl

W rynku możesz przysiąść na ławeczce z figurą Józefa Szwejka. Postawiono ją na cześć dzielnego wojaka z powieści Jaroslava Haška. Potrzyj jego nos na szczęście. Dzięki wyciągowi narciarskiemu, Przemyśl funkcjonuje także jako miejsce zimowych wypadów. Jeśli lubisz romantyczne spacery i piękne widoki, udaj się na spacer na Winną Górę, do dzielnicy przedwojennych willi. Panoramę Przemyśla możesz też podziwiać z baszty Zamku Kazimierzowskiego czy Kopca Tatarskiego (za dnia i wieczorem).

Najciekawsze miasta w Polsce

2. Olsztyn

Miasto pośród 15 jezior może się pochwalić najpiękniej położonym kampusem w Polsce. Urok Starego Miasta łączy się tu z młodzieńczym wigorem i ciekawymi knajpkami. Olsztyn świetnie wykorzystuje walory przyrodnicze i wpisuje je w klimat miasta. Las Miejski, Promenada nad Jeziorem Długim oraz Park Centralny nad rzeką Łyną zapraszają spacerowiczów i rowerzystów. Jak w Przemyślu Szwejka, tak w Olsztynie łapie się na szczęście za nos Mikołaja Kopernika, którego figura stoi przed Zamkiem Kapituły Warmińskiej, gdzie astronom pracował.

Olsztyn - miasto pośród 15 jezior

Na jednej ze ścian zachowała się wykonana przez niego tablica astronomiczna do wyznaczania momentów zrównania dnia i nocy. Co pozwala na wejście do grona najciekawszych miast w Polsce? Na przykład zabytki z wyjątkową historią w tle. Z bazyliką archikatedralną św. Jakuba związana jest legenda wyjaśniająca widoczne na ceglanych murach wgłębienia, które wiercili ponoć grzesznicy w ramach pokuty. Według innej wersji drążenia powstały w wyniku uderzeń mieczy i toporów rycerskich dla pomyślności w walce. Olsztyn zainspiruje Cię pod wieloma względami.

Olsztyn, plaża miejska

3. Najciekawsze miasta w Polsce: Słupsk

Leżący niespełna dwadzieścia kilometrów od morza Słupsk nie zawsze jest punktem docelowym turystycznej wyprawy. Warto to zmienić, ponieważ ma wiele do zaoferowania: od podziwiania secesyjnych kamienic poprzez kolekcję prac Witkacego aż po stuletnią drewnianą windę. Na pewno zwrócisz uwagę na budynek starostwa powiatowego w charakterystycznym czerwonobordowym kolorze, uważany za jeden z najładniejszych w mieście. W fascynującej, chociaż mrocznej Baszcie Czarownic, w której więziono oskarżone o czary kobiety, zaczniesz rozmyślać o dawnych czasach. Sprawdź, jakie są nawiedzone miejsca w Polsce.

Słupsk leży zaledwie 20 km od morza

Pasjonatów ciekawostek i nietypowych tematów ucieszy oryginalne Muzeum Wędkarstwa i Muzeum Kryminalistyki w Szkole Policji. Jego zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu. Znajdują się tam takie „perełki” jak list gończy za Józefem Piłsudskim czy stare egzemplarze broni odebranej przestępcom. Jeśli interesujesz się kuchnią i szukasz kulinarnych tradycji, tym bardziej nie powinieneś omijać Słupska. Stąd pochodzi pomysł na słynne „Karczmy Słupskie”. Ich gruszka po słowińsku to specjał, który podbił także międzynarodowe stoły. Wiele dzisiejszych restauracji stara się kontynuować dzieło poprzedników.

Najciekawsze miasta w Polsce

4. Kielce

Podróżnikom Kielce kojarzą się przede wszystkim z atrakcjami turystycznymi dostępnymi w pobliżu. Są to m.in. Jaskinia Raj, spacer na Święty Krzyż, skansen w Tokarni czy zamek w Chęcinach. Kilka lat temu rynek i ulica Sienkiewicza zostały odnowione, a miasto budzi coraz większy zachwyt przyjezdnych. W okresie letnim ogródkowe knajpki tętnią życiem. Zjeść ciastko lub napić się czekolady możesz na jednej z uliczek w centrum, na przykład odchodzącej od rynku św. Leonarda. Zobacz zestawienie najpiękniejszych zamków w Polsce.

Kielce, Pałac Biskupów Krakowskich

Z zabytków klasycznych warto obejrzeć Pałac Biskupów Krakowskich z okresu wczesnego Baroku. Bardziej aktywni wybiorą spacer po Kadzielni, wzgórze i jednocześnie rezerwat przyrody. Znajduje się tam też amfiteatr, w którym odbywają się różne koncerty. Na przykład coroczny Sabat Czarownic, czyli widowisko nawiązujące do ich spotkań na Łysicy w Górach Świętokrzyskich. Zobacz ranking najpiękniejszych szczytów w Polsce.

5. Najciekawsze miasta w Polsce: Lublin

W tym miejscu czuje się atmosferę aktywności i przedsiębiorczości. Lublin stawia też na bogaty repertuar teatralny i rozwój kulturalny. Pięknie odnowiony budynek Centrum Kultury może symbolizować tę dbałość. Lubelskie Stare Miasto kusi pięknymi kamienicami, ciekawymi knajpkami i tajemniczymi zaułkami, jak ul. Jezuicka. Podróżni lubiący alternatywne formy zwiedzania mogą z przewodnikiem przejść liczącą niemal trzysta metrów podziemną trasę turystyczną.

Lublin to jedno z najciekawszych miast w Polsce

Jeśli już zwiedzisz podstawowe atrakcje, na przykład zamek w Lublinie czy plac Po Farze, poszukaj niestandardowych miejsc. Jednym z nich jest Domek Kata, w którym, jak sama nazwa wskazuje, mieszkał średniowieczny kat. Nawet jeśli wolisz po mieście poruszać się samochodem lub pieszo, skorzystaj z okazji, że jesteś w Lublinie i przejedź się trolejbusem.

6. Płock

To najstarsze miasto Mazowsza, do niedawna znane głównie z przemysłu chemicznego, ma atuty, by zachęcić do przyjazdu nie tylko miłośników historii i rzecznych widoków. Choć trzeba podkreślić, że tutejsza wysoka Skarpa Wiślana i nadbrzeże wyglądają imponująco. Na Wzgórzu Tumskim wznosi się bazylika katedralna, która należy do najważniejszych zabytków Płocka. Dość charakterystycznym obiektem jest także budynek ratusza.

Płock, budynek ratusza

Zajrzyj tam, gdzie toczy się życie miasta, na ulice Grodzką, Tumską czy Stary Rynek. Latem Płock staje się gospodarzem różnych festiwali, między innymi muzyki elektronicznej i reggae. Żeby coś przekąsić, a jednocześnie podziwiać panoramę miasta, możesz się udać do Wieży Ciśnień. Ciekawa opcją, nie tylko dla najmłodszych, jest wizyta w tamtejszym zoo, które śmiało może konkurować z tymi najbardziej znanymi w Polsce. Sprawdź pomysły na wycieczki z Warszawy.

7. Świdnica

Najmniejsza w tym zestawieniu, położona na Dolnym Śląsku Świdnica, przekona do siebie podróżnych urokliwymi kamienicami i pięknym rynkiem. Świdniczanie chwalą się, że należy on do jednych z ładniej oświetlonych w Polsce. Przekonaj się o tym sam, na przykład wchodząc na stanowiącą dobry punkt widokowy ratuszową wieżę. Z pewnością zachwyci Cię też ewangelicko-augsburski kościół Świętej Trójcy (Kościół Pokoju).

Skyscanner poleca najciekawsze skanseny w Polsce.

Świdnica, Kościół Pokoju

Związana z nim legenda głosiła (obecnie jest nieco odczarowywana), że został wybudowany bez użycia ani jednego gwoździa. Od klasycznych zabytków wolisz podróżnicze smaczki? Jedną ze świdnickich ciekawostek jest figura pana w trakcie wykonywania czynności fizjologicznej. Osobliwy pomnik znajduje się przy oczyszczalni ścieków. Figura, która miała być po prostu dowcipem mieszkańców, stoi – bawiąc, ale i wprawiając w konsternację – już ponad 80 lat. Potocznej nazwy nie możemy przytoczyć, ale zaintrygowany turysta z pewnością znajdzie do niego drogę.

Ten artykuł został zaktualizowany 9 lipca 2019.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.