COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Inspiracje 10 TOP pomysłów na zwiedzanie Londynu

Wszystkie artykuły

10 TOP pomysłów na zwiedzanie Londynu

Różnorodny, tętniący życiem, barwny mimo mglistej pogody. Miasto, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. Zwiedzanie Londynu to zawsze przygoda. Sprawdź, co warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

1. Big Ben uwielbiany przez turystów

Kiedy zobaczyć: o każdej porze dnia i nocy
Cena: za darmo
Najlepsze dla: kolekcjonerów pięknych zdjęć z podróży

Minęło prawie 160 lat odkąd Londyńczycy usłyszeli po raz dźwięk dzwonu w Elizabeth Tower. Big Ben wyrósł na najbardziej rozpoznawalny symbol Londynu. Uchodzi także za najbardziej fotogeniczny zegar świata. Dobre zdjęcia wychodzą także po zmroku, kiedy wieża zegarowa jest podświetlona. Sporo zamieszania wokół Big Bena narobiły szpaki, które całą grupą lubiły zimą na niego przylatywać. Ptaki siadając tłumnie na wskazówkach zegara doprowadziły do zawirowań w odmierzaniu czasu. Aby je odstraszyć sięgnięto nawet po wędrowne sokoły – pomogło!

2. Krwawa Twierdza Tower i zwierzęta

Kiedy zobaczyć: od listopada do lutego: wtorek-sobota w godz.9:00-16:30, niedziela-poniedziałek w godz. 10:00-16:30; od marca do października: wtorek-sobota w godz. 9:00-17:30, niedziela-poniedziałek w godz. 10:00-17:30, ostatnie wejścia odbywają się pół godziny wcześniej
Cena: £28.00 (online £24)
Najlepsze dla: miłośników historii bez upiększeń

Krwawa Twierdza Tower i zwierzęta

Zwiedzanie Londynu nie będzie pełne bez tego miejsca. Równie piękne, co mroczne – siedziba dawnej władzy, zabytek w stylu romańskim. To tutaj Henryk VI uśmiercił jedną trzecią ze swoich licznych żon. Każdy turysta wie, że można oglądać tu piękne insygnia królewskie i zachwycające diamenty. Mało kto ma jednak świadomość, jak fascynującą (i często dość smutną) historię zwierząt, kryją mury Tower. Lwy, niedźwiedź polarny, słoń czy lamparty. Europejscy królowie prześcigali się w swoich podarkach dla angielskich władców. Trzymane tutaj przez setki lat, miały służyć między innymi jako rozrywka dla królów i dworu. Królowa Elżbieta I otworzyła królewską menażerię dla zwykłych mieszkańców Londynu. 190 lat temu zwierzęta przeprowadziły się do londyńskiego zoo.

Panorama Londynu

3. Podziwiaj widoki z Tower Bridge

Kiedy zobaczyć: od kwietnia do września w godz. 10:00-17:30 (ostatnie wejście), między październikiem a marcem w godz. 9:30-17:00 (ostatnie wejście), podziwiać z daleka możesz o każdej porze
Cena: £9.80
Najlepsze dla: tych, co lubią spoglądać na świat z innej perspektywy

Londyn to miasto mostów, na Tamizie jest ich blisko 30. Ale jeden z nich stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Londynu. Mowa, oczywiście, o zwodzonym moście Tower Bridge. Zbudowanym tak, aby pasował estetyką do pobliskiej twierdzy Tower. Otwieranie jego dwóch przęseł trwa 1,5 minuty i mimo że obecnie dzieje się to sześć razy rzadziej niż kiedyś i tak warto polować, aby to zobaczyć.

Podziwiaj widoki z Tower Bridge

Hitem podczas zwiedzania Londynu będzie szklana podłoga, łącząca obie wieże. Można nią obserwować cały ruch i zgiełk na moście (przejeżdża tędy około 150 000 pojazdów w ciągu dnia), a także podziwiać widok Londynu. Sprawdź świetne noclegi w Londynie.

Ciekawostka: Na początku lat pięćdziesiątych most zaczął się podnosić w chwili, gdy przejeżdżał po nim autobus. Finalnie jednak wszystko się skończyło pomyślnie.

4. Spotkanie ze sławami u Madame Tussauds

Kiedy zobaczyć: kalendarz z godzinami otwarcia
Cena: £29, możliwy zakup także biletów łączonych z innymi atrakcjami Londynu (np. London Eye) za £39
Najlepsze dla: kolekcjonerów zdjęć z celebrytami (w krótkim czasie)

Po sefie z prezydentem USA nie musisz wcale lecieć do Stanów Zjednoczonych i koczować pod Białym Domem. Kup bilet na samolot do Londynu i do … muzeum Madame Tussauds. Inicjatorką sztuki woskowych figur była Francuzka Marie Tussaud, która pierwsze swoje dzieło stworzyła jako szesnastolatka. Przedstawiało ikonę francuskiego Oświecenia – Woltera. W muzeum Madame Tussaud zachwycisz się detalami, nawet takimi, które w realnym świecie nie wzbudzają okrzyku WOW, np. włosami czy żyłkami na rękach. Przygotowanie figury trwa przeważnie ok. dwunastu tygodni i wymaga wzięcia z sylwetki (czasem tylko z fotografii) kilkuset miar.

5. Księgarnie i antykwariaty

Kiedy: Foyles: poniedziałek-sobota: 9:30-21:00, niedziela: 11:30-18:00
Quinto Bookshop: poniedziałek-sobota: 9:00-21:00, niedziela: 12:00-20:00
Daunt Books, Marylebone: poniedziałek-sobota: 9:00-19:30, niedziela: 11:00-18:00
Cena: zależy od tego, czy potrafisz powstrzymać się przed kupowaniem książek, czy zawsze wychodzisz z pokaźnym zbiorem
Najlepsze dla: moli książkowych i łowców książkowych perełek

Stolica Wielkiej Brytanii uchodzi za raj dla moli książkowych ze względu na duże nowoczesne księgarnie i urocze małe antykwariaty z zaskakującymi zbiorami. Szczególnie warto zajrzeć na kultową Charing Cross Road. Jeśli lubisz miejsca z tradycjami, koniecznie udaj się pod numer 107 do Foyles. Księgarnia powstała ponad 110 lat temu, a książkowe półki mają tu łącznie długość 6,5 kilometra. Czy to nie wystarczająca rekomendacja? Natomiast po białe kruki i okazy, które wywołają zazdrość innych ksiażkomaniaków, wstąp pod numer 72 do Quinto Bookshop.

Księgarnie i antykwariaty

Książkami pachnie też Bloomsbury. Aby poczuć smak podróży, wstąp do księgarni Daunt Books przy 83 Marylebone High Street. Kupisz tu nie tylko książki związane z odkrywaniem świata, ale i poczujesz kulturę z innych kontynentów w skali niedostępnej w polskich księgarniach.

6. Alternatywne zakupy w Camden Market

Kiedy zobaczyć: od godz. 10:00 do późna
Cena: zależy, co chcesz kupić, ceny tatuaży to koszt przynajmniej £55
Najlepsze dla: wielbicieli rzeczy nieoczywistych i zakupów na targach

Camden Market to szalone miejsce, ale warto je odwiedzić podczas zwiedzania Londynu. Salony tatuażu, zegarki vintage, buty z ćwiekami, korkowe cudeńka graficzne, książki, elementy dekoracyjne i bardzo wiele rzeczy, które trudno nawet nazwać. Jeśli kochasz taki klimat, to nawet się nie zastanawiaj, tylko wsiadaj w pociąg lub autobus (linie 214, 24, 274, 393) i przyjeżdżaj. Posmakujesz tu kuchni z różnych stron świata i poznasz dzięki różnym wydarzeniom historię brytyjskich subkultur młodzieżowych i sztuki miejskiej. Za dnia można buszować w bibelotach, a w nocy pobawić się w kultowym już klubie Electric Ballroom, w którym występowały takie sławy jak U2 czy Paul McCartney. Inne bezpłatne atrakcje Londynu znajdziesz tutaj.

Alternatywne zakupy w Camden Market

7. Muzeum Historii Naturalnej – porcja wiedzy i zabawy

Kiedy: codziennie od godz. 10:00 do 17:50 (ostatnie wejscie o 17:30)
Cena: bezpłatnie, płatne mogą być wystawy czasowe
Najlepsze dla: dla rodzin z ciekawymi świata dziećmi

Dinozaury to jedne z ulubionych zwierząt dla dzieci, dlatego jeśli podróżujesz ze swoimi pociechami nie omijaj charakterystycznego budynku Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum). Bogata kolekcja okazów świata natury, od prehistorycznych gadów po całkiem współczesne motyle, zachwyci niejednego turystę niezależnie od wieku. W ofercie muzealnego sklepu dostępnych jest wiele ciekawych gadżetów. Pluszowy triceratops, t-shirty manifestujące miłość do dinozaurów oraz przewodniki po muzeum (zwróć uwagę na te dedykowane najmłodszym). Te ostatnie możesz kupić przed muzeum, aby zaplanować swoją wizytę i na bieżąco porównywać informacje lub po prostu jako pamiątkę po wyjeździe.

Muzeum Historii Naturalnej

8. Hyde Park, czyli zielono mi w Londynie

Kiedy zobaczyć: od godz. 5:00 do 24:00
Cena: wejście za darmo, choć poszczególne atrakcje mogą być płatne np. za godzinę pływania łódką po jeziorze Serpentine zapłacisz £12.
Najlepsze dla: tych, co szukają zieleni w wielkim mieście

Nowojorczycy mają swój Central Park, a Londyńczycy Hyde Park. Jedno z ulubionych miejsc mieszkańców i turystów, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni (nie, to nie żart, w Londynie też takie są). To idealny park zarówno na na piknik z sandwiczem, jak i aktywność fizyczną (jogging, rolki, rowery itp.). Jezioro Serpentine kusi miłośników pływania wpław (tutaj powstał najstarszy brytyjski klub pływacki), a także łódką. Możesz też pokarmić kaczki i wiewiórki lub po prostu pogapić się w niebo.

Hyde Park, czyli zielono mi w Londynie

Jeśli jednak lubisz, gdy atmosfera wokół staje się nieco bardziej gorąca, posłuchaj przemówień na Speakers Corner. Tutaj bez skrępowania poznasz różne stanowiska na temat polityki, wartości zachodniej cywilizacji, wspólnego życia ludzi wielu kultur itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wygłosił własne, tylko pamiętaj – wyrażaj się z szacunkiem o królowej. W pobliżu znajduje się też słynna rzeźba konia, który pije – „Martwa woda”. Jej autorem jest Nico Fiddian-Green, którego talentem zachwyca się m.in. Tom Cruise.

9. Museum of Brands – reklama, która nie znudzi Cię po 5 sekundach

Kiedy zobaczyć: wtorek-sobota: 10:00-18:00, niedziela: 11:00-17:00
Cena: £9
Najlepsze dla: zakręconych na punkcie marketingu

Nawet jeśli wolisz biegać z plecakiem po hipsterskich miejscach zamiast zwiedzać muzeum, to miejsce na pewno przypadnie Ci do gustu. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych marketingiem, komunikacją i reklamą, ale także dla tych, którzy cenią sobie nieszablonowe zwiedzanie. Chcesz zobaczyć, jak wyglądały kosmetyki Rimmel 120 lat temu lub batony KitKat w latach 30-stych ubiegłego wieku? Wpadaj do Museum of Brands w Nothing Hill, znajduje się tu około 12 000 reklamowych eksponatów. Nie chodzi tylko o ciekawostki, dzięki tym zbiorom prześledzisz, jak na przestrzeni lat zmieniało się społeczne poczucie smaku i cała popkultura. Zobacz najdziwniejsze muzea świata.

10. Przejażdżka londyńskim metrem

Kiedy: w zależności od linii, od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych
Cena: koszt biletu zależy od wybranej trasy, np. za przejazd między Picaddily Circus a Paddington zapłacisz gotówką £4,90 funtów, a £2,40 funtów (kartą Oyster)
Najlepsze dla: wszystkich, którzy chcą szybko się przemieszczać i szukają ciekawych historii w zwykłych miejscach

Przejażdżka londyńskim metrem

Jeśli chcesz potraktować londyńskie metro jedynie jako środek lokomocji, który ma Cię zawieźć z punktu A do punktu B, to ok. Warto jednak zrobić z niego punkt podczas zwiedzania Londynu. W końcu jego historia sięga ponad 150 lat. The tube (jak mówią Londyńczycy) jest integralną częścią miasta i chyba nikt nie wyobraża sobie przemieszczania się bez metra. Liczy ono 270 stacji, a ponad połowa jego powierzchni znajduje się nad ziemią. Możesz spróbować odwiedzić je wszystkie, ale przygotuj się, że zajmie to chwilkę. Rekordzistom udało się to w (bagatela!) nieco ponad 16 godzin i 20 minut.

Ten artykuł został zaktualizowany 15 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.