COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Gdzie kręcono Grę o tron? Zobacz te miejsca

Wszystkie artykuły

Gdzie kręcono Grę o tron? Zobacz te miejsca

Sprawdź, gdzie kręcono Grę o tron. Baśniowe krajobrazy, na tle których rozgrywały się dramaty bohaterów. Teraz możesz je odwiedzić.

HISZPANIA

1. Girona, Katalonia (Stare Miasto, Braavos)

Gdzie kręcono Grę o tron? Girona to średniowieczne miasto, oddalone o około godzinę drogi od Barcelony. To właśnie tutaj znajdowała się filmowa Cytadela – miejsce treningu mistrzów Siedmiu Królestw. Ekipa filmowa kręciła sceny do serialu z wieży Katedry, dzięki czemu pojawiają się tam odległe krajobrazy, dzielnica żydowska czy arabskie łaźnie. Wszystko zdaje się być skierowane ku Gironie, która jest planem filmowym dla Starego Miasta Braavos, w którym zlokalizowano Cytadelę. To właśnie tam mistrzowie Siedmiu Królestw odebrali swoje treningi.

Katedra w Gironie

2. Bardenas Reales, Navarra (Morze Dothraków)

Położony w północno-wschodniej Hiszpanii, niedaleko Tudeli, Park Narodowy Bardenas Reales, to jedno z miejsc, gdzie kręcono Grę o tron.  Przypomina onpustynię pokrytą wielowiekowymi formacjami skalnymi. Je on jednym z najbardziej zniewalających i zapierających dech w piersiach teł, które pojawiają się w serialu (choć dopiero w szóstym sezonie). Owładnięty tajemnicą, staje się miejscem spotkania królowej Daenerys Targaryen z nieprzyjaznym khalasarem, jednym z członków bractwa Dothraki.

Bardenas Reales, Navarra

3. Peñiscola, Walencja (Dorne lub Meereen)

Spektakularna fortyfikacja w Walencji jest kolejnym miejscem, które debiutowało w szóstym sezonie Gry o Tron. wybierz się tam koniecznie przy najbliższej okazji, podziwiaj romantyczny krajobraz i poczuj się jak jeden z bohaterów!

Gdzie kręcono grę o tron?

4. Alcazaba, Almeria (Dorne)

Gdzie jeszcze kręcono Grę o Tron? Złocista prowincja Almeria leży na południowym wybrzeżu Hiszpanii, z dala od świata i turystycznego zgiełku. Jest miejscem w którym znajduje się Alcazaba – zamek z dziesiątego wieku. Jego monumentalne mury od wieków skrywają wiele tajemnic, przez co doskonale oddały klimat Królestwa Dorne!

The Alcazaba, Almeria, Hiszpania

5. Pechina, Góry Alhamila, Almería (Morze Dothraków)

Inspiracją dla ekipy filmowej, która krajobrazem Gór Alhamila oddała piękno ojczyzny Dothraków, okazał się film Ridleya Scotta „Exodus”. Postrzępiony wzgórzami pejzaż, przeplatający się z dziewiczymi nizinami, okazał się perfekcyjny by przedstawić żyjące z dala od miast, koczownicze plemię Dothraków.

Alhamila Mountains, Almería, Hiszpania

6. Zamek Santa Florentina, Canet de Mar, Barcelona (Horn Hill)

XI-wieczna forteca Santa Florentina to inne miejsce, gdzie kręcono Grę o Tron. Położona na północy Barcelony była miejscem, zamieszkałym przez ród Tarlych w szóstym sezonie. Otoczony zielenią zamek, z licznymi pałacowymi wieżyczkami i eleganckimi dziedzińcami, zaprojektowanymi przez słynnego secesyjnego architekta, Lluis’a Domenecha I Montanera, stał się miejscem nakręcenia niejednej sceny serialu. Dlatego, jeśli jesteś jego fanem, nie może Cię tutaj zabraknąć!

Santa Florentina Castle, w pobliżu barcelony

7. Zamek Zafra, Guadalajara (Wieża Radości)

Guadalajara to kraina położona na północy kraju, powszechnie nazywana Syberią Hiszpanii (ze względu na dość niskie temperatury podczas zimy). Znajduje się tutaj zamek Zafra, z imponującą wieżą, górującą ponad skałami Camplillo de Duenas – serialową Wieżą Radości, w której rozgrywa się jedna z najbardziej wyczekiwanych i wzruszających scen serialu – retrospekcja śmierci Lyanny Stark.

Zafra Castle, Guadalajara, Hiszpania

8. Alkazar w Sewilli (Wodne Ogrody Dorne)

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla wodnych Ogrodów Królestwa Dorne. Alkazar został przekształcony w rezydencję z pałacem z jasnoróżowego marmuru, dziedzińcem i ogrodami ozdobionymi basenami, fontannami i drzewkami pomarańczowymi. Pomiędzy nimi spaceruje nieśpiesznie książę Maron Martell. Jeśli masz szansę odwiedzić to magiczne miejsce, nie przegap zwiedzenia zniewalających Baños de Doña María de Padilla.

Alkazar w Sewilli

9. Plaza de toros de Osuna, Sewilla, Andaluzja (Arena w Meereen)

Miasteczko Osuna, będące miejscem pojedynków, pojawia się na ekranie już podczas piątego sezonu „Gry o Tron”. Rozgrywa się tutaj jedna z największych scen serialu oraz jedna z najdroższych scen w historii telewizji – pierwsze spotkanie Tyriona i Daenerys. Jeśli odwiedzisz Osunę, wybierz się do Casa Curro – pierwszej w mieście restauracji, która oferuje dania i przekąski inspirowane serialem dla wszystkich tych, którzy chcą się poczuć jak ucztujący bohaterowie!

Plaza de toros de Osuna, Sewilla

10. Most Rzymski w Kordobie, Andaluzja (Długi Most w Volantis)

Imponujący Most Rzymski stał się dzięki „Grze o Tron” Długim Mostem w wolnym mieście Volantis. W wersji historyków most zbudowali Rzymianie w I w p.n.e., zastępując istniejący tam wcześniej most drewniany. W wersji filmowej łączący dwie części Volantis nad ujściem Rhoyne skonstruowali Valyrianie. Niektóre ujęcia zawierające most kręcono z kilku kamer i drona tak, aby wydawał się on jeszcze dłuższy niż jest w rzeczywistości.

Do Kordoby najtaniej można dostać się przez Malagę:

MAROKO

11. Ajt Bin Haddu (Yunkai i Pentos)

Ajt Bin Haddu to jedno z miejsc, gdzie poza Hiszpanią kręcono Grę o Tron. Jest to zbudowany na wzgórzu ksar (ufortyfikowana osada) zlokalizowany między Marrakeszem a Warzazatem. W serialu stał się Yunkai jednym z trzech miast na wybrzeżu Zatoki Niewolniczej i Pentos – potężnym portem w zatoce Wąskiego Morza. Oba ośrodki znajdują się na największym z kontynentów, Essos. Ale to nie pierwsze filmowe wcielenie Ajt Bin Haddu. Od lat 60-tych zagrał w wielu produkcjach hollywoodzkich i serialach telewizyjnych, takich jak „Lawrence z Arabii”, „Jezus z Nazaretu”, „Mumia”, „Gladiator”, „Alexander” czy „Babel”.

Ajt Bin Haddu

12. Studio filmowe Atlas Corporation, Warzazat

Atlas Studios, zlokalizowane na marokańskiej pustyni nieopodal miasta Warzazat jest największym na świecie pod względem powierzchni (w jego skład wchodzą góry i pustynia…). Poza tym, że miejscowy krajobraz tworzy niepowtarzalny plan, jest też popularną atrakcją turystyczną. Kręcono tu nie tylko sceny z „Gry o Tron”, ale i z filmu „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”.

Atlas Corporation, Warzazat

13. Essaouira (Astapor)

Essaouira, leży na zachód od Aït-Ben-Haddou, około 100 km od Marrakeszu, na atlantyckim wybrzeżu Maroko i jest miejscem, w którym znajdował się filmowy Astapor – miejsce nad Zatoką Niewolniczą, w którym szkolono specjalny rodzaj niewolników, zajmujących się tylko walką. W przeciwieństwie do Astaporu, rzeczywista Essaouira znana jest z bardzo relaksującej atmosfery. W latach 60. była miejscem spotkań hippisów czy gwiazd rocka, takich jak Cat Stevens czy Jimi Hendrix. Dzisiaj przyciąga turystów doskonałymi warunkami do surfingu czy wspaniałym smakiem świeżo wyławianych owoców morza.

Essaouira, Maroko

ISLANDIA

14. Grjótagjá (Gorące Źródło albo Jaskinia Jona i Ygritte)

Gdzie jeszcze kręcono Grę o Tron? W Islandii! Jakżeby inaczej. Warto tę jaskinię zobaczyć na żywo. Grjótagjá to niewielka komora lawowa nieopodal Jeziora Mývatn w północno-wschodniej Islandii. Podczas gdy na zewnątrz zobaczymy śnieg i lód, wewnątrz temperatura może dochodzić nawet do pięćdziesięciu stopni Celsjusza (co wyjaśnia dlaczego Jon i Ygritte są tacy gorący…). A może pokusisz się o odegranie swojej ulubionej sceny w Gorącym Źródle?

Grjótagjá

15. Vatnajökull (ziemie za Murem)

Masyw górski w południowo-wschodniej części Islandii jest częścią największego w Europie lodowca, Vatnajökull. Ten z kolei zlokalizowany jest w największym europejskim parku narodowym, którego powierzchnia to aż 13,600 km². W Westeros, Vatnajökull stanowi tajemniczą ziemie za Murem, dom mitycznych stworów i postaci.

Gdzie kręcono grę o tron?

16. Dimmuborgir (Obóz Dzikich)

Niedaleko jaskini Grjotagia, na południe od miasta Husavik, leży Dimmuborgir. Pola wypełnione lawą, pokryte nadzwyczajnie wyrzeźbionymi wulkanicznymi skałami. To miejsce ważne w kulturze ludowej Islandii: mówi się że Dimmuborgir połączone jest z piekłem, w którym mieszkają mordercze trolle. Ich synowie występują w bożonarodzeniowej opowieści jako przerażający rodzaj Świętego Mikołaja. Tymczasem w Westeros Dimmuborgir jest miejscem, w którym Król za Murem Mance Rayder rozstawia swój obóz. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, której historii jesteś większym fanem, nie możesz przegapić szansy na wędrówkę przez tę piękną, osamotnioną krainę!

Dimmuborgir, Islandia

17. Höfðabrekka (Góry Frostfang)

Höfðabrekka leży u podnóża lodowca Mýrdalsjökull, na wulkanie Katla, niedaleko Vik – najbardziej wysuniętego na południe miasta Islandii. W serialu nieziemskie, południowe krajobrazy Islandii towarzyszą wyprawie Jona Snowa w posępne, zdradzieckie Góry Frostfang.

Landscape near Vik, Islandia

18. Park Narodowy Thingvellir

Znajdujący się na liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO, Park Narodowy Thingvellir to główne miejsce akcji czwartego sezonu serialu. Na terenie parku znajduje się Albingi – ustanowiony w 930 roku parlament Islandii, który obradował aż do 1798, czyli do czasu, w którym został przeniesiony do stolicy kraju. Park Narodowy Thingvellir to pierwsze islandzkie miejsce, które zostało wykorzystane przez twórców „Gry o Tron” i przedstawiało podróż Aryi i Sandora przez środkowe Westeros. Fani serialu mogą znaleźć tutaj prawdziwe, surowe, dziewicze Smocze Szkło – obsydian, skałę złożoną wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego, z której Dzieci Lasu wytwarzały broń.

Thingvellir, Islandia

CHORWACJA

19. Dubrownik (Królewska Przystań)

Oto i ona: siedziba króla Westeros zwana Królewską Przystanią (niektórzy znają ją też pod nazwą Dubrownik). Nic dziwnego, że to magiczne miasto zostało wybrane, aby grać rolę jednego z głównych ośrodków w świecie serialu. Miasto Dubrownik otoczone jest grubym murem i zlokalizowane na półwyspie przy dramatycznym kamiennym klifie. W „Grze o Tron” to kluczowe miejsce, w którym zazębiają się poszczególne historie bohaterów. Stolica Siedmiu Królestw znajduje się na wschodnim wybrzeżu Westeros, w jego tle znajduje się Czarny Nurt. Muru pilnują strażnicy królewscy zwani Złotymi Płaszczami.

Malowniczy Dubrownik

20. Lokrum (Qarth)

Nieopodal Dubrownika znajduje się zielona wyspa Lokrum, to zaledwie dziesięć minut łódką ze starego portu. Najwyższym punktem wyspy jest forteca, skąd rozciąga się fantastyczna panorama parku narodowego. W „Grze o tron” Lokrum zamieniła się w Qarth, „Królową Miast” na kontynencie Essos. Dzięki swojej lokalizacji, spełnia funkcję pośrednika między Wschodem i Zachodem. To stolica kultury i handlu, nad którą nieoficjalną władzę sprawuje Starożytna Gildia Kupców Korzennych.

Gdzie kręcono grę o tron? Lokrum

21. Trsteno Arboretum

Jeśli masz ochotę pokręcić się trochę po ogrodach Królewskiej Przystani, koniecznie odwiedź Trsteno Arboretum w niewielkiej nadmorskiej wiosce dziesięć kilometrów na północ od Dubrownika. Wiele scen spacerów Varysa i Tyriona było kręconych właśnie pośród tutejszych ogrodów i fontann.

Trsteno Arboretum

22. Lovrijenac (Czerwona Twierdza)

Czerwona Twierdza – serce Królewskiej Przystani to w rzeczywistości twierdza Lovijenac, umiejscowiona na obrzeżach Dubrownika, na 37-metrowej skale. Na murach zamku, zamieszkiwanego (paradoksalnie) przez najbogatszy ród w Westeros Lannister (bogactwa zawdzięcza licznym kopalniom złota), widnieje starożytny napis: „Wolność nie jest na sprzedaż nawet za całe złoto tego świata”. Sceny z Czerwonej Twierdzy w pierwszym sezonie nakręcono na Malcie, ale od drugiego postanowiono przenieść się do Chorwacji i prócz fortecy Lovrijenac, wykorzystać jeszcze piękne krajobrazy, które ją otaczają.

Lovrijenac Fortress, Dubrownik

23. Sibenik (Braavos)

Średniowieczne miasto Sibenik, pojawia się dopiero w piątym sezonie jako Braavos – jedno z Wolnych Miast, położonych wzdłuż Wąskiego Morza. Znajduje się tutaj Żelazny Bank, schronienie Aryi Stark podczas jej walki z Poniente, Dom Czerni i Bieli oraz Świątynia Boga o Wielu Twarzach. Wszystko na wyciągnięcie ręki!

Sibenik

IRLANDIA PÓŁNOCNA

24. Castle Ward (Winterfell)

Okazały Zamek Ward położony nad jeziorem Strangford Lough, służy jako dziedziniec Winterfell. Posiadłość charakteryzują elementy gotyckie i klasycystyczne, a otaczający go egzotyczny ogród zdecydowanie świadczy o przynależności do świata Północy. W serialu plan pojawiał się w sezonie pierwszym: to tutaj nadjechała świta króla Roberta Baratheona, a także polował na dziką zwierzynę w towarzystwie Neda Starka.

25. The Dark Hedges (Droga z Przystani Króla)

The Dark Hedges to prawdopodobnie jedna z najbardziej urokliwych alei na świecie. Zasadzona w XVIII wieku przez rodzinę Stuartów, aby zrobić wrażenie na gościach zmierzających do ich posiadłości Gracehill House. Trzeba przyznać, że efekt został osiągnięty. W Westeros, the Dark Hedges odgrywa rolę królewskiej trasy. Jako dziecko, Arya ucieka tędy z miasta razem z Yorenem, Gendry i Hot Pie.

Gdzie kręcono grę o tron? The Dark Hedges

26. Jaskinie Cushendun (Kraina Burzy)

Imponujące Jaskinie Cushendun formowały się przez miliony lat w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych. Nawiązuje do tego nazwa regionu Siedmiu Królestw, Krainy Burzy. Dawniej był to suwerenny region, dziś kraina rządzona jest przez ród Baratheonów.

Jaskinie Cushendun

27. Murlough Bay (Żelazne Wyspy)

Murlough Bay to odległa i mistyczna część wybrzeża Irlandii Północnej, z widokiem na morze, wyspę Rathlin i szkockie Mull of Kintyre. W sezonie trzecim Murlough Bay posłużyła jako scenografia Żelaznych Wysp, skąd Theon jedzie na koniu z siostrą Yarą oraz gdzie rozbił się okręt Davosa Seawortha po bitwie o Blackwater Bay.

Murlough Bay

28. Corbet (Riverrun)

Spokojna wioska Corbet, położona w Północnej Irlandii, na wyspie Emeralda, jest jednym z kilku zupełnie nowych miejsc, wykorzystanych w szóstym sezonie Gry o Tron. Sceny nakręcono wzdłuż brzegów rzeki oraz kolejki Ballievey, które zaprowadzą nas do świata Riverrun, zamieszkałego przez ród Tully.

Gdzie kręcono grę o tron?

29. Tollymore Forest Park (Lasy na Północy)

Tollymore Forest Park zajmujący powierzchnię ponad 600 hektarów u stóp gór Mourne, jest doskonały dla wszystkich pasjonatów aktywnego spędzania czasu pośród wzgórz, drzew i jezior. Nie zaskakuje zatem, że ta baśniowa kraina pojawia się kilka razy w serialu, oddając piękno lasów Westeros. To właśnie tutaj jeden z członków Nocnej Straży, widzi śmierć rodziny Dzikich, a później spotyka Innych.

Tollymore Forest Park, Irlandia Północna

30. Świątynia Mussenden i Plaża Downhill (Smocza Skała)

Ciągnąca się przez jedenaście kilometrów plaża Downhill ze złotym piaskiem i trawą jest najlepiej znana ze znajdującej się tam świątyni Mussenden, sąsiadującej z położonym na wybrzeżu miasteczkiem Castlerock. Ta klasycystyczna, okrągła budowla została skonstruowana, by pełnić funkcję letniej biblioteki. Dzisiaj stoi na wierzchołku klifu, spoglądając w dół wybrzeży Północnej Irlandii. Może pamiętacie Melisandre palącą podobizny siedmiu bogów w nocy? Albo „jednego, prawdziwego króla” Stannisa Baratheona kreślącego w powietrzu płonące miecze? To wszystko wydarzyło się właśnie tutaj.

Downhill Beach, Irlandia Północna

31. Port Ballintoy (Lordsport)

Ballintoy Bay jest miejscem, w którym znajdował się Lordsport (miasto portowe na Wyspach Żelaznych). Ta wąska, rybacka osada jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na wybrzeżu Antrim. Nikogo więc nie zdziwiło, kiedy producenci „Gry o Tron” wybrali właśnie Ballintoy Bay jako miejsce powrotu Theona Greyjoy’a na Wyspy Żelazne w drugim sezonie serialu. Niech nie przeszkadzają Ci surowe warunki życia w zamku Pyke. Usiądź spokojnie z filiżanką kawy w jednej z portowych kawiarni i podziwiaj piękno krajobrazu!

Gdzie kręcono grę o tron?

32. Larrybane (Kraina Burzy)

Larrybane to część serialowej Krainy Burzy. Znajduje się tutaj Carrick-a-Rede – jeden z najsławniejszych i najbardziej spektakularnych podwieszonych mostów na świecie, który łączy Larrybane z Wyspami Owczymi. Zanim wyruszysz w drogę, prześledź dokładnie tajemnice tej baśniowej scenerii – miejsca obozu Króla Renly oraz zwycięskiego pojedynku Brienne z Tarth z Ser Lorasem Tyrella’em.

Larrybane, Irlandia Północna

33. Kopalnia odkrywkowa Magheramorne (Czarny Zamek i HardHome)

Kopalnia odkrywkowa Magheramorne w Północnej Irlandii, gościła w dwóch różnych sezonach „Gry o Tron”. Pierwszy raz jako terytorium Czarnego Zamku, w którym żył Jon Snow. Kolejny raz, bliżej jeziora, służyła jako Hardhome, gdzie wydarzyły się jedne z najciekawszych scen w piątym sezonie serialu.

MALTA

34. Verdala Palace Grounds (Dom Illyrio Mopatisa)

Od 1987 roku Pałac Verdala służy jako oficjalna rezydencja prezydenta Malty, ale pierwotny cel, który nadano mu w XVI wieku to dom myśliwski. W XVIII wieku mieszkał tu też sam Napoleon. Posiadłość jest zamknięta dla zwiedzających, ale można spacerować po pobliskich ogrodach w poszukiwaniu Illyrio Mopatisa.

Pałac Verdala na Malcie

35. Pałac San Anton (Czerwona Twierdza)

Ten XVI-wieczny pałac w Attard to z kolei oficjalna siedziba Prezydenta Malty. W „Grze o Tron” stanowi on fragment Czerwonej Twierdzy, w której znajduje się między innymi Żelazny Tron, relikwie dynastii Targaryenów czy Krypta Dziewic.

Pałac San Anton

SZKOCJA

36. Doune Castle (Winterfell)

Średniowieczna warownia Doune nieopodal Stirling została postawiona w XIII wieku, a potem przebudowana w XIV przez księcia Albany, Roberta Stewarta. Zamek przetrwał do dziś w niemal niezmienionym stanie. Zamek grał już wcześniej w filmach, między innymi w „Monty Pythonie i Świętym Graalu” i adaptacji „Ivanhoe” z Elizabeth Taylor. Natomiast na potrzeby pilotażowego odcinka „Gry o Tron” przekształcił się w Winterfell.

Gdzie kręcono grę o tron? Szkocja

Ten artykuł został zaktualizowany 18 czerwca 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.