Wiadomosci Egipt wakacje inaczej niż myślisz

Wszystkie artykuły

Egipt wakacje inaczej niż myślisz

Na hasło Egipt wakacje myślisz o hotelach all-inclusive, piramidach i… nudzie. Wcale nie musi tak być. Rzucamy kompletnie nowe światło na dobrze znany kierunek. Poznaj nowe, ekscytujące atrakcje Egiptu.

1. Al-Dżuna

Trochę jak Doha, bo to nowoczesne miasto pośrodku pustyni. Trochę jak Hel, bo ubóstwiają ją kite-surferzy. A może jak poprzedzielana kanałami Wenecja? To luksusowe i nieco dziwaczne miasteczko na Riwierze Morza Czerwonego jest alternatywą dla położonej raptem dwadzieścia pięć kilometrów dalej Hurghady. To turystyczne eldorado jest dziełem znanych architektów i projektantów pracujących na zlecenie egipskiego bogacza, Samih Sawirisa. Takiego Egiptu jeszcze nie znasz!

2. Egipt wakacje: Biała pustynia

Gdzieś pomiędzy osadami Dakhla i Bahariya we zachodniej części Sahary, jedynego cienia dostarczają formacje skalne o osobliwych kształtach. To Biała Pustynia – jedno z najbardziej fascynujących i pięknych przyrodniczo miejsc w kraju. Pokraczne kredowe rzeźby, które nadają temu miejscu tak niezwykłego uroku powstały w wyniki burz piaskowych. Najbliższa oaza Farafra jest zamieszkała głównie przez beduinów. Zobacz więcej magicznych miejsc na Ziemi!

Egipt wakacje

3. Zaginione miasto Heracleion

Heraklejon był jednym z największych portów handlowych starożytnego świata, a także centrum religijnym ze słynną świątynią Amun. Zostało zniszczone kilkaset lat przed naszą erą prawdopodobnie przez trzęsienie ziemi. Spoczęło na dnie i przez wieki było kompletnie nieuchwytne dla archeologów i odkrywców. Dopiero w 2000 roku natrafiono na pierwsze ślady miasta w Zatoce Abu Kir

4. Gołębie wieże w Mit Ghamr

Czegoś takiego jeszcze nie widziałeś! Jak kopce termitów czy bajkowe wieżyczki gołębie ziemianki wypełniają ulice Mit Ghamr. Miasto znajduje się około 70 km na północ od Kairu i jest położone w delcie Nilu. Gliniane kominy wykorzystywane do hodowli gołębi zamieniają zwykły spacer w przeprawę przez dziwaczny labirynt. Gołębie są w Egipcie traktowane jako pokarm, a ich odchody uchodzą za niezwykle cenny nawóz. Zobacz inne dziwaczne konstrukcje na świecie.

Egipt wakacje inaczej

5. Niedokończony obelisk, Asuan

Kamienne budowle to oczywiście jedna z głównych atrakcji Egiptu. Ale to jest absolutny unikat – potężny niedokończony obelisk. W mieście Asuan na wschodnim brzegu Nilu znajduje się kilka starożytnych kamieniołomów. Były one źródłem najlepszego granitu dla starożytnego Egiptu. W jednym z nich leży obelisk-gigant. Gdyby kiedykolwiek stanął miałby 42 metry, a waży 1200 ton!

6. Egipt wakacje: Desert Breath

Okręgi na pustyni? Nie, tym razem ich autorami nie są kosmici, tylko kolektyw artystów i architektów D.A.ST. Arteam. 89 piaskowych stożków i taka sama liczba wgłębień tworzą precyzyjną spiralę, która największe wrażenie robi z oddali lub lotu ptaka. Ze względu na nietrwałość materiału, z którego wykonano instalację, obrazuje ona przemijanie i działanie czasu na materię. Warto zobaczyć na własne oczy, bo robi wrażenie.

Mało Ci piasku? Wybierz się na jedną z tych polskich plaż.

7. Klasztor Saint Simon

Koptowie ze społeczności Zabbaleen u zboczy klifów Mokattam założyli niezwykły klasztor. Kompleks skalny mieści przestrzenie kościelne i rodzaj amfiteatru wokół centralnej ambony. Może on pomieścić nawet 20 tysięcy wiernych! Nie jest łatwo tu dotrzeć, ale warto! Poza doznaniami duchowymi i wizualnymi, to jedno z tych miejsc, w którym można zrobić genialne zdjęcie.

8. Dolina wielorybich szkieletów

Czasem miejsca przyjmują dziwaczne nazwy, które nie mają z nimi wiele wspólnego. Są metaforyczne. W tym przypadku tak nie jest. Wadi al-Hitan, co oznacza dosłownie dolinę wielorybów jest nią właśnie. Znajdująca się na Pustyni Zachodniej sucha dolina około 70 kilometrów od Fajum obfituje w skamieniałości wymarłych morskich zwierząt. Ponad 400 skamieniałych szkieletów jest jak zdjęcia konkretnego etapu ewolucji, w którym zwierzęta zaczęły wychodzić na ląd. Od 2005 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.