COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Kuchnia azjatycka: 9 najlepszych potraw

Wszystkie artykuły

Kuchnia azjatycka: 9 najlepszych potraw

Kuchnia azjatycka uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Jest niezwykle zróżnicowana w zależności od klimatu i kultury danego regionu, ale zawsze wyjątkowo aromatyczna. W większości państw Azji kuchnia jest też bardzo zdrowa – oparta na warzywach, rybach i owocach morza.

1. Pho

Ten rodzaj rosołu z warzywami i makaronem ryżowym znany jest w Polsce dzięki barom otwieranym przez emigrantów z Wietnamu. Ale pho serwowane w okolicach Dworca Centralnego w Warszawie to nie to samo pho, które można kupić na tłocznych ulicach Hanoi. W każdym razie zjedzone tam, w upale i ze świeżą kolendrą smakuje inaczej. Dla Wietnamczyków zjadane na śniadanie pho to podstawowy posiłek – pożywny i zdrowy.

Pho doskonale nadaje się na jesienny obiad w... Polsce

2. Sushi

W ostatnich latach świat oszalał na punkcie tej japońskiej potrawy, której podstawą są ryż zakrapiany octem, wodorosty nori i surowe ryby. Czy to nigiri, maki czy oshi-zushi, jeśli jest świeże i podane zaraz po przygotowaniu – zawsze smakuje fantastycznie. Rozpieść swoje podniebienie i zwiedź Japonię szlakiem najlepszych restauracji sushi.

Kuchnia azjatycka: sushi

3. Kuchnia azjatycka: Biriani

To danie typowe dla północnych Indii, ale przejęły je także kraje sąsiadujące. Najbardziej smakowite jest biriani z ryżu, dobrze przyprawionych nóżek kurczaka, zapieczone z rodzynkami i orzechami nerkowca. Tutaj rozprawiamy się z mitami o podróżowaniu do Azji.

Kuchnia azjatycka: biriani

4. Kopi Luwak

Przysmak, którego sposób wytwarzania może wywoływać uśmiech. Jest to gatunek kawy, której ziarenka wydobywa się z odchodów zjadających je zwierząt, które w południowo-wschodniej Azji jest znane jako luwak. Po wstępnej selekcji ziaren przeprowadzonej przez tego mądrego ssaka, a potem przez nadtrawienie ich w jego układzie pokarmowym powstaje najdroższa kawa świata – za jej kilogram trzeba zapłacić nawet tysiąc euro.

Kopi Luwak - najlepsza kawa świata

5. Kuchnia azjatycka: Curry

Dla nas curry to przede wszystkim orientalna przyprawa w żółtym kolorze, w Azji popularny sposób przyrządzania potraw. Curry można zrobić ze wszystkiego: mięsa, warzyw czy ryby zanurzonych w głębokim sosie z mieszanką przypraw, często z mleczkiem kokosowym. W zależności od kraju, można spróbować curry przyrządzone na milion różnych sposobów – w Tajlandii zielone, na Malediwach z tuńczyka, a najostrzejesze na świecie na Sri Lance. Curry można jeść z ryżem lub plackami, które w Indiach nazywa się ćapati. Sprawdź 5 kolorowych festiwali indyjskich.

Curry to podstawowa potrawa na Półwyspie Indyjskim

6. Nasi Goreng

To tradycyjna potrawa w Indonezji i Malezji, opierająca się na ugotowanym, a potem usmażonym z cebulą i przyprawami ryżu. Ile regionów Azji, tyle odmian Nasi Goreng. W Indonezji jest mocno przyprawiane lokalnymi korzeniami, a w Malezji podawane z jajkiem sadzonym. Najpiękniejsze miejsca w Azji.

Kuchnia azjatycka: nazi goreng

7. Kuchnia azjatycka: Pad Thai

Smażone kluski ryżowe z tofu, szalotkami i prażonymi orzeszkami to popularne danie, które można zamówić na każdym ulicznym straganie w Tajlandii. Pad Thai uplasował się na piątym miejscu przeprowadzonym w 2011 roku rankingu CNN na pięćdziesiąt najbardziej smakowitych potraw na świecie!

Kultowy Pad Thai

8. Satay

Sataye to grillowane kawałki mięsa nakłute na cienkie bambusowe patyczki, poodawane z ostrymi sosami. Prawdoposobnie pochodzą z Jawy, ale są popularne w całej Azji Południowo-Wschodniej. Nic dziwnego, są genialne w swojej prostocie.

Satay to przysmak z Jawy

9. Kuchnia azjatycka: kimczi

Ta koreańska potrawa jest dla twardzieli. Mieszanka kapusty pekińskiej, rzodkiewki, marchewki i czosnku (a często i krewetek lub wołowiny) jest obowiązkowo doprawiona ultraostrym proszkiem chili. Koreańskie rodziny marynują kimczi na przełomie listopada i grudnia i robią z niego zapasy zimę.

Kuchnia azjatycka: kimczi

Ten artykuł został zaktualizowany 23 października 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.