Wiadomosci Dni wolne od pracy 2020: jak planować podróże?

Wszystkie artykuły

Dni wolne od pracy 2020: jak planować podróże?

Rok 2020, w porównaniu do 2019, rozpieszcza nas nieco mniej, jeśli chodzi o dni wolne od pracy. Ale nadal, sprytnie łącząc daty różnych świąt z urlopem, można planować super wypady. Ułóż z nami swój kalendarz podróży, by wydobyć z niego jak najwięcej.

Sprawdź tanie loty z Polski

Dni wolne od pracy a święta państwowe

Święta państwowe uchwalają władze (Sejm). Mniej formalnie nazywa się je czasem świętami narodowymi. Wiążą się z ważnymi wydarzeniami z historii państwa. Odnoszą się też do doświadczeń wspólnoty. Nie oznacza to jednak, że zawsze podczas tych świąt można nie iść do biura. Do tego ustalono dni wolne od pracy. Mówiąc prościej, święto państwowe nie musi być dniem wolnym. I odwrotnie. Dni wolne od pracy reguluje ustawa z 18.01.1951. Znajdziesz ją tu: Dz.U. 2015 poz. 90. Takich świąt zarówno państwowych, jak i kościelnym jest (na szczęście!) 13.

Dokąd wybierzesz się w dni wolne od pracy w 2020 r.?

Co zrobić, gdy dzień wolny wypada w sobotę? Wtedy do obioru otrzymasz inny dzień w tym miesiącu. Na przykład, w dniu roboczym przed świętem lub po nim. Ważne, aby stało się tym samym okresie rozliczeniowym. W 2020 taka sytuacja ma miejsce dwa razy, w przypadku 15 sierpnia i 26 grudnia. Ta zasada nie obowiązuje, niestety, w przypadku niedziel. W tym roku w ten dzień wypada 3 maja i 1 listopada.

Dni wolne od pracy na świecie

Podróżując warto wiedzieć, że daty świąt państwowych różnią się na świecie. Ich spis znajduje się na stronie MSZ. Na przykład, w Szwecji, Wielki Piątek jest dniem wolnym. W Polsce nie, choć niektóre atrakcje mogą być zamknięte lub czynne krócej. U nas wolny jest 6 stycznia (Święto Trzech Króli), a np. w Wielkiej Brytanii nie i wszystko działa według normalnego rytmu.

Dni wolne od pracy 2020 – spis:

DATADZIEŃ TYGODNIANAZWA ŚWIĘTA
1 styczniaśrodaNowy Rok
6 styczniaponiedziałekŚwięto Trzech Króli
12 kwietnianiedzielaWielkanoc
13 kwietniaponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majapiątekŚwięto Pracy
3 majaniedzielaŚwięto Konstytucji 3 Maja
11 czerwcaczwartekBoże Ciało
15 sierpniasobotaWniebowzięcie Najświętszej
Maryi Panny
1 listopadaniedzielaWszystkich Świętych
11 listopadaśrodaŚwięto Niepodległości
25 grudniapiątekBoże Narodzenie
26 grudniasobotaDrugi Dzień Świąt

Plan na podróż i urlop w 2020:

RODZAJ ŚWIĘTALICZBA DNI
URLOPU
LICZBA DNI
NA PODRÓŻ
Wielkanocbrak3 dni
Majówka3 dni3 dni
Boże Ciało / Długi weekend
w czerwcu
1 dzień4 dni
WNMP / Długi weekend
w sierpniu
brak3 dni
Święto Niepodległości /
Długi weekend w listopadzie
2 dni5 dni

Boże Narodzenie

3 dni

9 dni

Na ile dni urlopu możesz liczyć?

Staż pracy zaczyna się z 20 dniami urlopu. Po 10 latach ta liczba wzrasta do 26. A praktycznie – już po 2 latach. Dlaczego? Gdyż pod uwagę bierze się każdy etap edukacji. Wlicza jednak jeden, ten o wyższej wartości. A ponieważ studia i obrona magistra liczą się za 8 lat, to już po 2 latach zyskasz pełen wymiar urlopu.

Ciach walizkę i w drogę, konsumować dni wolne od pracy.

Zgodnie z prawem pracy jeden z branych urlopów powinien być dłuższy i trwać bez przerw dwa tygodnie. Zaległy urlop z 2019 zwykle powinien zostać udzielony do końca września 2020. Często szef prosi o propozycję dat urlopu do wskazanego przez siebie dnia. Ten termin jest ruchomy i zależy od zwyczajów w danej firmie. Formalności już za nami! Teraz zerknij, jak sprytnie wpleść dni wolne od pracy w plan podroży. Pierwsza szansa na wolne w kwietniu.

Dni wolne od pracy pozwalają się wyluzować.

Sprytny mix: urlop + dni wolne od pracy, to miesiąc w podroży

Masz zamiar spełnić noworoczne postanowienie o większej liczbie podróży? Zniechęca Cię jednak to, że rok w Twojej firmie zapowiada się zbyt wymagająco? Na wszystko znajdzie się sposób. Wystarczy kreatywnie wpleść urlop w dni wolne od pracy. W ten sposób w 2020 roku do zyskania jest prawie miesiąc podróży (30 dni) przy wykorzystaniu tylko 6 dni urlopu.

Przykład? Bierzesz 3 dni urlopu, a wyjazd świąteczny potrwa aż 9 dni. Być może to dobra okazja, by w tym roku wreszcie spełnić marzenie o Bożym Narodzeniu w górach lub wręcz przeciwnie, pod palmami.

Dni wolne od pracy na Boże Narodzenie i trochę urlopu można spożytkować na wyjazd w dalsze rejony świata.

Gdzie na Wielkanoc 2020?

Poczuj klimat wiedeńskich jarmarków wielkanocnych

Nie udało Ci się wpaść na jarmark świąteczny? Nadrób to w Wielkanoc! W tym roku ceny biletów lotniczych na trasie Nowy Dwór Mazowiecki-Wiedeń zachęcają, by ten czas spędzić w stolicy Austrii. W Wiedniu w Wielki Piątek, Sobotę i całe święta możesz odwiedzić tutejsze jarmarki. Stragany uginają się od rękodzieła i ozdób wielkanocnych. Podziwiaj je rozkoszując się kawą lub winem. Jarmarki czynne są praktycznie cały dzień, więc wizytę tu łatwo wpleciesz w plan dnia. Na przykład, Am Hof działa od godz.10:00 do 21:00, a zjeść dasz tu radę nawet do 22:00. Najładniejszą oprawę ma jarmark przed pałacem Schönbrunn. W 2020 roku odbędzie się on od 28.03 do 14.04.

Wielkanoc w Wiedniu, czyli jak dobrze wykorzystać dni wolne od pracy

Gdzie jechać na Majówkę 2020?

Postaw na Majówkę na dwóch kółkach!

W stolicy Danii bez dwóch kółek – jak bez ręki. W sercu Kopenhagi łatwiej zobaczyć rower niż auto. To miasto ma bogatą ofertę wypożyczalni. Najstarsza z nich działa już prawie 130 lat. Obok szeregu firm prywatnych, dostępna jest też sieć bezpłatnego wynajmu. Wycieczki rowerowe startują z rożnych punktów miasta, np. z popularnego, portowego Nyhavn. Stąd można pomknąć mostem Inderhavnsbroen do Christinarshavn. Cena dziennego tripu zaczyna się od ok. 120 koron.

Na dni wolne od pracy w maju warto wyskoczyć do Danii

Gdzie jechać na długi weekend w czerwcu?

Poczuj gościnność południowych Włoch na Bari

W czerwcu we Włoszech jest już ciepło, ale jeszcze nie bardzo gorąco. A woda w morzu ma już przyjemną temperaturę, ok. 23 stopni. Czy można lepiej zacząć wakacyjny sezon? Gdy wybierzesz się w okolice Bari na dni wolne od pracy z okazji Bożego Ciała, to być może uda Ci się posmakować jeszcze tutejszych truskawek i (już) czereśni. W czerwcu jest tu pięknie, ale nie nastawiaj się na pustki, natomiast na serdecznie przywitanie – jak najbardziej! Apulia o tej porze roku staje się złoto-czerwono-różowa. Scenerię malują wtedy dojrzewające zboża, maki i oleandry. Rytm Bari bije w Citta Vecchia. W gąszczu uliczek dzieje się życie i kuchnia. Spotkasz tu Włochów pogrążonych w sąsiedzkiej wieczornej pogawędce. W Bari zjesz też najlepsze sgagliozze (przekąskę na bazie mąki kukurydzianej) na świecie.

Dni wolne od pracy w czerwcu spędź na południu Włoch.

Dokąd na długi weekend w sierpniu?

Korzystaj z polskiego lata!

Dni wolne od pracy w sierpniu mogą być w tym roku dynamiczne (nie musisz wyjeżdżać ok. 15.08.). Jedną z opcji, zamiast klasycznych city-breaków do Brukseli, Oslo czy Sztokholmu, jest bardziej lokalny i mniej oczywisty wybór. Zielona Góra słynie z winnic (w centrum mieści się Winne Wzgórze z Palmiarnią i ponad 3 hektarową uprawą winorośli) i… srok, które wyjątkowo upodobały sobie to miasto. Wokół wina kręci się też miejska turystyka. Jedną z atrakcji jest spacer szlakiem tematycznych pomników. Na trasie posąg Bachusa i jego dzieci o uroczych imionach takich, jak np. Odpadek. Niedaleko ul. Sobieskiego stoi zaś pomnik Winiarki. Najlepsze połączenia lotnicze znajdziesz na trasie Warszawa-Zielona Góra.

Gdzie jechać na długi weekend w listopadzie?

Leć na Cypr po przyjemny klimat jesienią

Wykorzystaj dni wolne od pracy w listopadzie i naładuj baterie słońcem na cały jesienno-zimowy sezon.

O listopadzie dni wolne od pracy dają dwa warianty wyjazdu. Od 7 do 11 listopada lub od 11 do 15 listopada. Tani lot, poniżej 400 zł, to podróż na Cypr (lot Warszawa-Larnaka). Choć dzień o tej porze roku trwa tam dość krótko.To taki wyjazd jest szansą na złapanie przed zimą nieco więcej słońca niż w Polsce. Mimo że w powietrzu czuć ochłodzenie w porównaniu do upalnego lata, dla niektórych to lepsza opcja niż blisko 40 stopni w cieniu. Temperatura wody nadal jest wysoka, ma ok. 22 stopnie. Ponadto w słonym jeziorze Larnaki właśnie zaczyna się sezon na flamingi. A na plażach można wreszcie poczuć nieco przestrzeni i nie trzeba przepychać się w gęstym tłumie turystów. A ceny spadają średnio o jedną czwartą w porównaniu do sezonu wysokiego.

Gdzie jechać na Święta w grudniu?

Przeżyj Święta inne niż wszystkie w Bangkoku!

Święta w Tajlandii. Tak możesz spożytkować dni wolne od pracy w grudniu

Chcesz w tym roku spędzić świąteczne dni wolne od pracy w grudniu z dala od karpia i barszczu z uszkami? W tym roku w terminie wokół Bożego Narodzenia trafisz na całkiem dobre ceny biletów. Bangkok to zawsze ekscytujący wybór, ale warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, Tajlandia przeżywa wtedy szczyt popularności. Po drugie, nawet tu nie uciekniesz od marketingowych motywów. Bałwanki w świątecznym stroju, morze bombek i światełek. Ba, pod centrum handlowym jest nawet wielgaśna choinka. Ale wszystko odbywa się przy pogodzie blisko 30 stopni, w atmosferze luzu i typowej dla Tajów radości z zabawy.

Ceny są aktualne na dzień 8.01. 2020 r. i mogą się stale zmieniać.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.