Wiadomosci Dni wolne od pracy 2019: jak planować podróże?

Wszystkie artykuły

Dni wolne od pracy 2019: jak planować podróże?

Mniej urlopu, więcej wyjazdów - to hasło bardzo pasuje do 2019 roku. Radzimy, jak mądrze planować dni wolne od pracy. Jeśli łączysz je sprytnie z urlopem, masz aż 54 dni na podróże. Zyskaj 34 dni na wyjazdy, biorąc tylko 12 dni wolnego. Sprawdź daty. Zobacz, kiedy jest szansa na miniwakacje. Korzystaj też z naszych pomysłów na wypad w tym czasie!

Sprawdź tanie loty z Polski

Dni wolne od pracy a święta państwowe

Święta państwowe uchwalają władze (Sejm). Spotkasz się też czasem z nazwą święta narodowe. Choć nie jest to formalnie poprawny termin. Odnoszą się do ważnych wydarzeń z historii kraju. Przeżywa je wspólnota jako całość. Czy to oznacza, że w tych terminach można nie iść do biura? Nie. Do tego, by świętować poza nim ustalono dni wolne od pracy. Co zrobić, gdy jakiś wypada w sobotę? Odbierz go innego dnia w tym miesiącu.

A Ty jak zaplanujesz dni wolne od pracy w 2019?

Mówiąc krótko, święto państwowe nie musi być dniem wolnym. I na odwrót. Dni wolne od pracy reguluje ustawa z 18.01.1951. Znajdziesz ją tu: Dz.U. 2015 poz. 90. Takich świąt jest 13. Należą do nich zarówno święta państwowe, jak i kościelne.

Święta państwowe różnią się na świecie. Ich wykaz znajduje się na stronie MSZ. Na przykład, w Szwecji, Wielki Piątek jest dniem wolnym. W Polsce nie, choć niektóre atrakcje mogą być zamknięte lub czynne krócej.

Dni wolne od pracy 2019 – zobacz spis:

DATADZIEŃ TYGODNIANAZWA ŚWIĘTA
1 styczniawtorekNowy Rok
6 stycznianiedzielaŚwięto Trzech Króli
21 kwietnianiedzielaWielkanoc
22 kwietniaponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majaśrodaŚwięto Pracy
3 majapiątekŚwięto Konstytucji 3 Maja
20 czerwcaczwartekBoże Ciało
15 sierpniaczwartekWniebowzięcie Najświętszej
Maryi Panny
1 listopadapiątekWszystkich Świętych
11 listopadapiątekŚwięto Niepodległości
25 grudniaśrodaBoże Narodzenie
26 grudniaczwartekDrugi Dzień Świąt

Planowanie podróży i urlopu w 2019:

RODZAJ ŚWIĘTALICZBA DNI
URLOPU
LICZBA DNI
NA PODRÓŻ
Wielkanocbrak3 dni
Majówka3 dni9 dni
Wielkanoc + Majówka7 dni16 dni
Boże Ciało / Długi weekend
w czerwcu
1 dzień4 dni
WNMP / Długi weekend
w sierpniu
1 dzień4 dni
Wszystkich Świętych /
Długi weekend w listopadzie nr 1
brak3 dni
Święto Niepodległości /
Długi weekend w listopadzie nr 2
brak3 dni
Długi weekend w listopadzie 1+ 25 dni11 dni

Boże Narodzenie i Nowy Rok

7 dni

17 dni

Na ile dni urlopu możesz liczyć?

Na początku stażu pracy masz tylko 20 dni urlopu. Po 10 latach ta liczba wzrasta do 26. Bierze się pod uwagę każdy etap edukacji. Wlicza jednak jeden, ten o wyższej wartości. Ze względu na to, że studia i obrona magistra liczą się za 8 lat, już po 2 latach zyskasz pełen wymiar.*

Prawo pracy mówi, żeby choć jeden z branych urlopów był dłuższy. Powinien trwać bez przerw dwa tygodnie. Zaległy urlop z 2018 odbiera się do końca września 2019. Zwykle szef prosi o decyzję w kwestii urlopu do wskazanego przez siebie dnia. Ta data zależy od zwyczajów w firmie. Już teraz zerknij, jak sprytnie wpleść dni wolne od pracy w plan podroży. Pierwsze wolne już w kwietniu.

Dni wolne od pracy to tyle radości

Jak sprytnie łączyć urlop i dni wolne od pracy? Do zyskania 54 dni na podróż

Chcesz mieć więcej czasu na podróż? Nic prostszego. Wykorzystaj do tego dni wolne od pracy, biorąc urlop między nimi. W 2019 roku 12 dni urlopu dadzą Ci w ten sposób 34 dni na wyjazdy. Łącznie możesz jechać aż na 54 dni. To daje szansę na około 7 tygodni podroży. Nie licząc wypadów na zwykłe weekendy.

Jak to możliwe? Na przykład, Majówka potrwa 9 dni przy 3 dniach urlopu. Przy okazji Świąt w grudniu przy 7 dniach urlopu zyskasz aż 17 dni na podróż.
Szukaj też tanich lotów w soboty lub późno w piątki.

Wiosna w Nowym Jorku? Sprytny mix urlopu i dni wolnych od pracy Ci to zapewni!

Jak łączyć dni wolne od pracy, by jechać daleko?

W tym roku Wielkanoc (22-23.04) i Majówka (1-3.05) wypadają blisko siebie. Co robi sprytny podróżnik? Szybko liczy, że biorąc 7 dni urlopu ma 16 dni w podróży. I szuka biletów lotniczych w dalsze rejony świata. Do wyboru takie kierunki, jak Nowy York czy Bangkok. Chcesz podglądać wiosnę w Central Parku? Planujesz zobaczyć Bangkok przed porą deszczową? Bukuj bilet na przełomie kwietnia i maja! Podobnie można działać w listopadzie. Korzystaj, że dni wolne od pracy są zaraz po sobie. Połącz długie weekendy. Zyskaj 11 dni na podróż. A weź tylko 5 dni urlopu. Zamień szare dni w Polsce na np. pełną słońca Kubę.

Gdzie na Wielkanoc 2019?

Sprawdź nasze typy na Wielkanoc oraz wiosenne promocje lotnicze.

Gdzie jechać na Majówkę 2019?

Opcja 1: Leć do Toskanii poczuć jej majową zieleń (i jeść truskawki)

Toskania

Dlaczego wiosną? Jest ciepło, ale bez upałów. Wszędzie widać zieleń. Czuć zapach jaśminu i róż. Korzystaj zanim słońce zmieni tu scenerię. Koniecznie zamów nocleg w lokalnym klimacie. Skosztuj lampki wina. W knajpkach kosztuje ok. 15 zł. W winnicach koszt wzrasta nawet siedem razy. Ale warto! Próbuj smaków, których w Polsce jeszcze nie ma. Nie żałuj sobie świeżych truskawek czy wiśni. Wystarczy też czasu, by objechać ten region autem. O drogach Toskanii pisze się poematy.

Sprawdź loty do Florencji

Rezerwuj hotele w Toskanii

Wyrusz autem po zielonej Toskanii

Opcja 2: Leć na Kretę przed innymi

Kreta

Kreta to dobry pomysł na Majówkę. Miejsce bez gwaru i z przewagą słońca. Jeśli masz dzieci, to nie myśl dłużej, tylko się pakuj. Woda, jak Bałtyk w lato, ale znajdą się chętni na kąpiel. Od maja otwiera się wąwóz Samaria. Masz więc szansę nie spotkać tu jeszcze tłumów. To super miejsce na trekking. Piękne, choć wymaga respektu (miejscami stromo!). Na każdym odcinku zaskakuje czymś innym. Raz trzeba się wspiąć, raz mocno stać na nogach. A raz niemal jako odruch kulisz ramiona, bo jest tak ciasne przejście. Koszt wycieczki to przynajmniej 130 zł.

Sprawdź loty na Kretę

Rezerwuj hotele na Krecie

Gdzie jechać na długi weekend w czerwcu?

Leć na Majorkę na imprezę i po słońce (w dobrej cenie)

Odpal imprezę na długi weekend w czerwcu. Dodaj do tego tani lot, sporo słońca i kąpiele w morzu. W tym roku Boże Ciało wypada dość późno. Jest więc szansa, że woda już ładnie się ociepli. Wyjdzie Ci Majorka. To wypad na rozbieg przed letnim sezonem. Powitać lato z przytupem możesz zostając o dzień dłużej do Nocy Świętojańskiej. Na Majorce nie świętuje się wprawdzie jak w Barcelonie i okolicach. Jednak kąpiel w morzu w tym czasie – wskazana!

Sprawdź loty na Majorkę

Rezerwuj hotele na Majorce

Gdzie jechać na długi weekend w sierpniu?

Leć do Edynburga na festiwal Fringe

Edynburg, Festiwal Fringe

By na dni wolne od pracy w sierpniu mieć super podróż, pomyśl o Szkocji. Edynburg wita, jak co roku festiwalem Fringe. Na miesiąc staje się stolicą sztuki, teatru i muzyki. Musisz być wtedy w pobliżu Royal Mile i Mound Precinct. Program festiwalu finalnie pojawi się w czerwcu. Już teraz wiadomo, że w terminie długiego weekendu odbędą się różne koncerty na żywo i stand-upy. Widzowie obejrzą także komedie i dramaty. Poza tym panuje tu lato w pełni. Korzystaj, bo trwa krótko!

Sprawdź loty do Edynburga

Rezerwuj hotele w Edynburgu

Gdzie jechać na długi weekend w listopadzie #1?

Leć do Paryża na spacer po Père-Lachaise


O tej porze dni wolne od pracy dają dwie opcje wyjazdu. Paryż to podróż pod znakiem zadumy. Oprócz rajdu po bistrach udaj się na cmentarz Père-Lachaise. Paryż ma ich aż 20, ale ten jest najbardziej znany. Uczcij tu pamięć Piaf, Chopina i Wilde’a. Wizytę zaplanuj w godz. 8:30-17:30. Wstęp nic nie kosztuje.

Sprawdź loty do Paryża

Rezerwuj hotele w Paryżu

Gdzie jechać na długi weekend w listopadzie #2?

Leć na Maltę po muzykę

Malta

Inną opcją na dni wolne od pracy jest Malta. W obliczu polskiej pluchy skusi Cię jej łagodny klimat. W tym czasie ma też miejsce festiwal Three Palaces. Brzmią rytmy classic i jazzu. Odbywa się on w dniach 1-10.11. Melomani na start!

Sprawdź loty na Maltę

Rezerwuj hotele na Malcie

Gdzie jechać na Święta w grudniu?

Leć do Nowego Jorku po fotkę z Mikołajem

Święta w Nowym Jorku

Chcesz zdjęcie z Mikołajem? Szykuj 15 dolarów. I leć do Nowego Jorku. Obejrzysz lampki i wielką choinkę. Ozdoby w Wielkim Jabłku nie mają sobie równych. To miasto bzikuje na punkcie świąt. Dlatego trzeba tu być. A na łyżwy i po pyszne jedzenie udaj się do Bryant Park. Tylko tu pojeździsz w mieście na lodzie za darmo. Strefa zimowej rozrywki jest czynna co dzień do początku marca.

Sprawdź loty do Nowego Jorku

Rezerwuj hotele w Nowym Jorku

*Trwają prace nad zmianą Kodeksu Pracy. Pomysły? 26 dni urlopu od razu. Ten zaległy odbiera się do końca marca. Inaczej traci się go.

Ceny aktualne są na dzień 25.02. 2019 r. i mogą się stale zmieniać.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa