Wiadomosci Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

Wszystkie artykuły

Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

Cena biletu lotniczego zależy od wielu czynników. Skyscanner zebrał i opisał najważniejsze z nich. Te informacje przydadzą się zarówno samozwańczym mistrzom wyszukiwania tanich połączeń lotniczych, jak i tym, którzy dopiero szkolą się w tym temacie.

Termin, odległość, popularność kierunku, a nawet dzień tygodnia – sprawdź, jakie elementy mają wpływ na cenę biletu lotniczego.

Pora roku

W wakacje lub w okolicach świąt, kiedy siłą rzeczy więcej osób planuje urlopy i podróże, należy spodziewać się wyższych cen niż np. w listopadzie. Aby obniżyć koszty, warto pomyśleć o zabukowaniu terminu kilka miesięcy wcześniej – tym bardziej, że np. daty świątecznych dni są od dawna wiadome.

Pora tygodnia

Tajemnicą poliszynela jest to, że koszt biletów lotniczych zależy także od dnia tygodnia. W weekendy, kiedy zainteresowanie wycieczkami (ze względu na brak konieczności brania długiego urlopu) osiąga punkt kulminacyjny, cenowo zazwyczaj wychodzą one najdrożej. Pamiętaj także o tym, że niektóre linie lotnicze oferują akcje promocyjne związane z konkretnym dniem w tygodniu.

Namawianie na kupowanie biletów we wtorki w środy lub czwartki nadal pozostaje w fazie teorii spiskowych, ale wiele ekspertyz wskazuje właśnie te jako przeciętnie tańsze. Czasem mniej zapłacisz za powroty w dzień świąteczny, co stanowi ciekawą opcję, jeśli mówimy np. o długim weekendzie, z większą liczbą wolnych dni.

Typ przewoźnika

Rozróżnienie na tanie i regularne linie lotnicze skąd się wzięło, prawda? Te pierwsze mocno kusiły ceną biletów i nadal to robią – warto jednak porównać oferty z kilku źródeł, a nie zakładać w ciemno, że tam będzie najtaniej. Na przykład, po uwzględnieniu dodatkowych opłat lub doliczeniu usług, na których Ci zależy np. wybór miejsca, dodatkowy bagaż itp. cena może się zmienić.

Długość trasy

Ujmiemy to najprościej: za loty transatlantycki lub na Daleki Wschód zapłacisz więcej niż podróż samolotem do europejskich stolic.

Kierunek

Pamiętaj jednak, że znaczenie ma także obsługa danego połączenia, na którą wpływa między innymi popularność danej trasy, fakt czy latają tam tanie linie itp. Tym sposobem bilety z Warszawy do Londynu mogą być tańsze niż z Warszawy do Pragi. Czasem popularność urlopowa danego kierunku może działać na niekorzyść pasażera, bo liniom lotniczym nie opłaca się obniżać cen biletów, które i tak się sprzedadzą. Wiąże się to z liczbą portów lotniczych, kursowaniem regularnych rejsów, konkurencją wśród linii lotniczych itp. Ten ostatni czynnik zawsze pomaga podróżującemu. Spodziewaj się, że mało popularna destynacja będzie raczej droższa, aby przewoźnikowi opłacało się zrealizować to połączenie

Moment rezerwacji

TUTAJ wypróbujesz narzędzie stworzone przez analityków Skyscanner do wyszukiwania najlepszego czasu na podróż samolotem. Przyjmuje się, że im dalej od daty wylotu, tym taniej, mimo że zdarzają się wyjątki i promocje, to raczej w podniebnym świecie nie funkcjonują oferty typu last minute.

Weekendy to nie najlepsza pora na kupowanie biletów, ponieważ wtedy zazwyczaj inni też mają na to czas i miejsca są obłożone.

Wykupione miejsca w samolocie

Im mniej sprzedanych biletów na dany lot, tym spodziewaj się lepszych cen. Niskobudżetowym przewoźnikom szczególnie zależy na komplecie pasażerów. Z tego względu czasem znajdziesz niższe ceny na miejsca w środku rzędu.

Decyzje linii lotniczych

Na cenę biletów wpływają także wewnętrzne analizy i decyzje marketingowe dokonywanych przez linie lotnicze np. okazyjne ceny mają zachęcić do podróżowania na nowych kierunkach. Przewoźnik na podstawie indywidualnych szacunków dla różnych kierunków ustala  politykę sprzedaży biletów, aby kursy były rentowne.

Sprawdź też:

Bilet dookoła świata – pytania i odpowiedzi

Elektroniczny bilet lotniczy: co to jest i jak z niego korzystać?

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.