Wiadomosci Co warto zobaczyć i robić w Turynie?

Wszystkie artykuły

Co warto zobaczyć i robić w Turynie?

Stolica Piemontu i kulturalne serce północnych Włoch. Znane z przechowywanego tu Całunu i kojarzone z fabryką FIAT. Ale Turyn ma do zaoferowania dużo więcej. Skorzystaj z naszych wskazówek i odkrywaj jego dostojną architekturę, hipsterskie miejsca kultury i doskonałe jedzenie.

 

Zarezerwuj lot do Turyn

Sprawdź też: 8 hoteli we Włoszech: najlepszy stosunek ceny do wartości

1. Posłuchaj koncertu na placu San Carlo

Jeden z głównych placów Turynu słynie z długich arkad z szykownymi sklepami i wytwornymi kawiarniami. Atrakcją samą w sobie jest już samo pozaglądanie do ich wnętrzy, których wystrój często zwala z nóg. Można też odwiedzić pobliskie kościoły albo po prostu usiąść na schodku pod pomnikiem księcia Sabaudii Emanuela Filiberto na koniu i przyglądać się przechodniom. Warto sprawdzić program wydarzeń w Turynie, bo na tym właśnie placu często odbywają się darmowe koncerty największych włoskich gwiazd.

2. Napij się rumu w San Salvario

Dawniej ekskluzywna dzielnica w okolicy fabryki samochodów FIAT, dziś artystyczny, wielokulturowy raj dla hipsterów. Dzielnica San Salvario jest trochę jak warszawska Praga – jeszcze kilka lat temu uważana za niebezpieczną i ubogą, dziś restaurowana rośnie na stolicę życia kulturowego i artystycznego. Warto wybrać się tam wieczorem do jednej z licznych knajpek, śladem mieszkańców – na rum. Znajduje się tu też kultowa dyskoteka z muzyką techno, Astoria, a Ci, którzy wolą bardziej nastrojowy klimat mogą wybrać się do Lo Sbarco. Tam z kolei dominuje jazz i funky (i świetnie karmią).

3. Zorganizuj piknik w parku del Valentino

To jedna z najprzyjemniejszych okolic w Turynie. Studenci wybierają sobie tu miejsca pod drzewami i uczą się, bo jest tu spokojnie i cicho. Inni grają we frisbee albo jeżdżą na popularnych tu rowerach typu tandem. Na doskonałą mocchę warto usiąść w położonej na barce kawiarni Imbarchino.

4. Biesiaduj w rodzinnych piolach

Jeśli chcesz zjeść najsmaczniej i w stylu turyńskim, wybierz się do jednej z lokalnych pioli. To miejsca, w których pije się wino i zajada przekąski – brzmi nieźle, prawda? W prowadzonej od kilku pokoleń Caffe Vini Ranzini można smakować piemonckie sery i lokalne szynki, a w Cianci na ulicy Largo IV Marzo – jedne z najlepszych w mieście pasty.

5. Podziwiaj widok z Mole Antonelliana

Ta niezwykła budowla to jeden z symboli miasta. Warto się tam wybrać dla Narodowego Muzeum Kina, czyli Museo Nazionale del Cinema i oczywiście dla widoku. Szklana winda zabierze Cię na szczyt wieży, z którego możesz oglądać pełną panoramę miasta, a w słoneczny dzień także Alpy. Uwaga! Jeśli masz przed sobą jakiś ważny egzamin, lepiej odpuść sobie tę atrakcję. Według lokalnego przesądu, wjechanie na szczyt Mole Antonelliana przyczynia się do niepowodzenia podczas sprawdzianów wiedzy. Nie spotkasz tu więc żadnego włoskiego studenta.

6. Poznaj Paratissimę

Paratissima to trochę galeria, trochę społeczność. Powstała kilka lat temu, aby promować młodą sztukę. Wtedy każdy mógł tam wystawić swoje dzieła. Dziś wystawy są nieco bardziej zorganizowane, aby utrzymać wysoki poziom ekspozycji, ale pełna otwartości atmosfera zamiłowania do sztuki bez zbędnego zadęcia wciąż charakteryzuje to miejsce.

tps://www.youtube.com/embed/YFI3bhXt4Pg

7. Zrób zakupy (i nie tylko) na Gran Balon

Porta Palazzo to serce hipsterskiego Turynu. Na wielokulturowym bazarze spotkasz studentów Erasmusa, imigrantów z całego świata czy włoskie gospodynie, które przyszły tu po świeże produkty na kolację. W drugą niedzielę każdego miesiąca odbywa się tu Gran Balon, gdzie poza pysznym jedzeniem można polować na antyki. Warto przyjść wcześnie, bo najlepsze okazji znikają rano – na Gran Balon czekają czyhają artyści i dekoratorzy wnętrz.

8. Złap kolejkę do Basilica di Superga

Z innej perspektywy niż z Mole Antonelliana, na miasto można spojrzeć z góry ze wzgórza, na którym stoi Basilica di Superga. Poza samą budowlą i pięknym widokiem, frajdę sprawia też dostanie się na wzgórze zabytkowym tramwajem.

Czytaj więcej:

Trendy przewodnik po Madrycie: najbardziej hipsterskie miejsca

10 alternatywnych pomysłów jak zwiedzać Londyn

Mapa