COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Autem w terenie: najciekawsze trasy off-road w Europie i w Polsce

Wszystkie artykuły

Autem w terenie: najciekawsze trasy off-road w Europie i w Polsce

Off-road to propozycja dla tych, którzy nie lubią utartych szlaków i wolą nieco więcej adrenaliny. Samochodowe wyprawy można przygotowywać na własną rękę lub wybrać formę zorganizowaną.

Off-road to propozycja dla tych, którzy nie lubią utartych szlaków i wolą nieco więcej adrenaliny. Samochodowe wyprawy można przygotowywać na własną rękę lub wybrać formę zorganizowaną. Taką formę podróżowania wybierają nie tylko twardziele i niespokojne duchy, ale coraz częściej jest ona także dostępna dla ludzi bez doświadczenia w jeździe w terenie lub rodzin z dziećmi.

Rumunia, Ukraina, Bałkany, Gruzja, Norwegia – zobacz nasze pomysły na wypady na cztery koła.

1.  Górskie wojaże i klimatyczne biwakowanie: Maramuresz, Rumunia

Sprawdź loty do Rumunii

Na terenową jazdę po górach można wybrać się po regionie Maramuresz – w okolicy miast Baia Mare i Satu Mare. Obowiązkowo warto zajechać do Sapanty i wjechać na  klif, z którego rozpościera się widok na miasto i granicę rumuńsko-ukraińską. W góry warto wybierać się z jakimś fantem dla pasterza owiec, by wskazał najlepsze miejsce na biwakowanie lub odwdzięczył się własnoręcznie zrobionym serem.

2. Połoniny na czterech kółkach: Ukraina

Sprawdź loty na Ukrainę

Nie tylko Lwów i Kijów przyciąga turystów na Ukrainę. Dla wielbicieli off-roadu ten kraj ma także wiele do zaoferowania, między innymi tereny Zakarpacia. Chętnie wybierana trasa prowadzi przez Połoninę Runą (Równą), masyw Świdowiec (na samą górę prowadzi szutrowa trasa) i Krasną (Czerwoną) z niesamowitymi widokami. Na szczyt tej pierwszej prowadzi utwardzona droga wybudowana przez żołnierzy, nazywana betonką. Jazda betonową drogą nie przebiega jednak zupełnie gładko, m.in. ma wyrwy i dlatego warto wybrać się tu wysokim samochodem terenowym. Poza tym odcinkiem nie brakuje,  oczywiście, nieubitych ścieżek.

3. Spokój i renifery: wyprawa na Nordkapp, Norwegia

Sprawdź loty do Norwegii

Sprawdź loty do Finlandii

Po co jechać tak daleko na północ? By przeżyć coś niezwykłego, pobudzić adrenalinę w żyłach? Też, ale przede wszystkim odetchnąć od bieżącego tempa, ponieważ podziwianie krajobrazu (zasp i lasów) po drodze przynosi ulgę od tysiąca codziennych bodźców. Podczas jazdy w Finlandii mijasz też łosie i renifery. Podczas przejazdu przez Norwegię (szczególnie jeśli podróżujesz z drugą połówką) zaplanuj polowanie na zorzę polarną niczym książę Harry ze swą ukochaną.

Ostatnie kilometry pokonuje się jadąc jedno auto za drugim za pługiem. Trzeba jedynie dotrzymać mu tempa – poruszając się po lodzie z prędkością (bagatela!) 60-70 km/h.

4. Terenowa różnorodność: Gruzja

Sprawdź loty do Gruzji

Wyprawa samochodem terenowym do Gruzji to szansa na przejazd po mniej dostępnych zwykłym samochodem górskich czy pustynnych obszarach. Od wykutej w skale Wardzi poprzez monastyry, Kaukaz Wysoki (miejscami pokonuje się trasy się na poziomie blisko trzech tysięcy metrów nad poziomem morza) i wieże Swanetii aż po plaże Morza Czarnego. Tego wszystkiego możesz doświadczyć na offroadowym szlaku w Gruzji.

Czy są jakieś minusy podróżowania samochodem w terenie? Nie można pić za dużo pysznego lokalnego wina.

5. Bałkańskie bezdroża: Sinjajevina, Czarnogóra

Sprawdź loty do Czarnogóry

Bałkański off-road to z jednej strony opcja dłuższego wypadu i zaliczenia podczas jednej podróży kilku krajów: Bośni i Hercegowiny, Serbii czy Albanii. Inną możliwością jest wybór mniej znanego regionu, np. do czarnogórskiego pasma, Sinjajevina. Ten dość odludny teren leży na wysokości ok. 1600 m n.p.m., najwyższy punkt ma ponad 2250 metrów. Terenowe auto najlepiej sobie tu poradzi. Miejsce charakteryzuje panorama bez leśnych urozmaiceń lub piętrzących się grani, raczej w stylu niekończącego się krajobrazu i rozległych widoków. Nic tylko jechać i patrzeć.

6. Wiślany krajobraz i lessowe wąwozy: okolice Kazimierza Dolnego*

Sprawdź hotele w Kazimierzu Dolnym

W tej okolicy wyprawy terenowe trwają godzinę, kilka lub cały dzień, a trasy mają różny stopień trudności (grząskie podłoże po deszczu), choć przeważają te łatwiejsze. Wszystkie łączą piękne widoki przede wszystkim tereny rzeźbione przez Wisłę, leśne szlaki i wąwozy lessowe. Dodatkowymi atrakcjami do zobaczenia są zamek w Janowcu czy Nałęczów. Na całodzienne wyprawy można wybrać na przykład drogę z Janowa Lubelskiego do Zwierzyńca.

7. Moto-zew natury: Bieszczady

Jedni widzą w Bieszczadach matecznik wilka, innych przyciąga łemkowski trop, jeszcze inni oczekują spotkania z nieujarzmioną przyrodą. I właściwie każdy jest usatysfakcjonowany! Spragnieni błota, leśnych przeszkód czy potoków też znajdą coś dla siebie. Po drodze trafisz do zapomnianych miejsc czy klimatycznych cerkwi. Dzięki off-roadowym przeprawom przez połoniny odkryjesz na nowo tereny nieopodal Ustrzyków Dolnych czy Arłamowa.

8. Małopolska terenowo: start w Krakowie

Sprawdź loty do Krakowa

Sprawdź hotele w Krakowie

Najbardziej znany w okolicach jest tak zwany szlak Orlich Gniazd, który obejmuje m.in. zamki w Pieskowej Skale i Bobolicach, a nawet słynny Ogrodzieniec oraz różne formy krasowe. Na trasie nawierzchnia ma zróżnicowany charakter – od polnych ścieżek, a nawet pustynnych terenów, poprzez szutry do dróg asfaltowych. Inna możliwość to jazda turystyczna po okolicach (np. w kierunku Zatora) i wybieranie jak najmniej utwardzone drogi. Jednym z chętniej wybieranych punktów startowych jest Kryspinów (nieopodal lotniska Balice).


W Polsce obowiązują ograniczenia, jeśli chodzi o jazdę terenową. Praktycznie nie można jeździć po lesie. Dlatego warto skorzystać z gotowych wycieczek i w kwestii legalności trasy zdać się na organizatora.

Sprawdź też:

8 TOP tras motocyklowych w Polsce

Samochodem przez Europę: szczegóły 4 przykładowych tras

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.