COVID-19 (koronawirus) może mieć wpływ na Twoje plany podróży. Dokądkolwiek się udajesz, znajdziesz najnowsze porady tutaj.

Wiadomosci Atrakcje Krakowa: TOP 8 miejsc do odkrycia

Wszystkie artykuły

Atrakcje Krakowa: TOP 8 miejsc do odkrycia

Każdy, kto był w Krakowie kiedyś kupił obwarzanka na Rynku, podziwiał złotą kopułę na Wawelu, czy zjadł słynną zapiekankę na Placu Nowym. Ale atrakcje Krakowa to dużo, dużo wiecej. Poznaj te, o których wiemy od samych krakowian.

1. Atrakcje Krakowa: cukiernie

Wawel i Sukiennice to tylko szczyt góry lodowej, jeśli chodzi o atrakcje Krakowa. Na pewno osłodzą Ci one pobyt. W żadnym polskim mieście nie ma chyba tyle cukierni, ile tam. Jednym z lepiej strzeżonych sekretów dawnej stolicy w tej branży jest Vanilla. Mieści się w jednyn z najbardziej hipsterskich zakątków Kazimierza. Wokół znajdują się galerie i sklepy z antykami. Ciastkarnię założyło małżeństwo muzyków. Jej atutem są fikuśne ciasta i przemiła obsługa. Z kolei naturalne składniki sprawiają, że każdy smakołyk ma tu wyjątkowy, domowy smak.

Atrakcje Krakowa:  cukiernie

2. Ukryte tereny zielone

Na początku XX wieku Kraków uchodził za ideał miasta-ogrodu. Od tego czasu wiele z nich zniknęło wraz z szybkim rozwojem miasta. Jednak do dziś ogrodów w Krakowie jest o wiele więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Wiele z nich jest ukrytych za murami. Na przykład, ogrody królewskie na wzgórzu wawelskim albo na podwórkach kamienic, jak ten na ulicy Karmelickiej. Aby je znaleźć, najlepiej spojrzeć na mapę GPS miasta. Ten wysiłek się opłaci. Zielone atrakcje Krakowa na pewno Cie zachwycą!

3. Atrakcje Krakowa pod ulicami: podziemne muzeum

Czy wiesz, że przed wiekami Kraków leżał kilka metrów niżej? Dowodem na to są odkryte raptem kilka lat temu części osady z okresu Wieków Średnich. Zejdź schodami pod Sukiennicami do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Spaceruj pod ziemią, po rynku takim, jaki był on kilkaset lat temu. Obiekt zaskoczy Cię klimatem wnętrz i historiami. Można ich posłuchać w salkach kinowych. Jeśli chodzi o atrakcje Krakowa – plus za świeżą formę.

Podziemne atrakcje Krakowa

4. Podgórze

Atrakcje Krakowa wychodzą naprzeciw parom. Leżąca na prawym brzegu Wisły dzielnica Krakowa połączona jest z Kazimierzem Kładką Ojca Bernatka. Dawniej osobne miasto, podczas wojny służyło za getto żydowskie. Obecnie miejsce niedzielnych spacerów, studenckich wagarów i przestrzeń dla biegaczy. Całą Kładkę zdobi tysiące kłódek od zakochanych par. W niektórych miejscach można jednak zauważyć kraty wyrwane w miejscu kłódek. Oznacza to, że miłość nie przetrwała…

Atrakcje Krakowa: Podgórze

5. Hotel Forum

Dziś hotel Forum służy za wielki billboard. W latach 80-tych był symbolem luksusu. Prawie trzysta poko z klimatyzacją, studio odnowy biologicznej, minigolf i Pewex to tylko część oferty dla gości. W nieczynnym już od lat hotelu, powstało między innymi Forum Przestrzenie . A w nim: restaurację z barem w dawnej recepcji, stołem do ping-ponga i pysznym jedzeniem. Działa też showroom z przedmiotami i meblami projektantów, czyli Forum Designu i Forum Mody z ciekawymi ubraniami i dodatkami.

Jeśli chcesz spać w działającym hotelu, zajrzyj tutaj. Koniecznie kieruj się naszymi poradami, jak znaleźć tani hotel. Możesz zerknąć też na inne, ciekawe hotele w Polsce.

Hotel Forum

6. Atrakcje Krakowa: Bary z widokiem

Atrakcje Krakowa to także rzut okiem na miasto z lotu ptaka. Najlepiej zrobić to przy zimnym piwie (latem) lub gorącej herbacie (zimą). Jednym z miejsc, z których rozciąga się super panorama miasta, jest kantyna Akademii Muzycznej. Znana bardziej jako restauracja U Romana. Można tam zjeść tani, domowy obiad, zarazem patrząc z góry na znane budowle. Nie zdziwcie się, jeśli muzycy będą obok do obiadu czytać nuty, zamiast gazety.

Atrakcje Krakowa: Bary z widokiem

7. Nietypowe atracje Krakowa: Szkieletor

To jeden z bardziej znanych elementów krajobrazu miasta. Powstał w latach 70-tych. Miał służyć jako siedziba Naczelnej Organizacji Technicznej. Z powodu braku środków budowa nie została jednak ukończona. W efekcie szkielet budynku straszy w Krakowie od czterdziestu lat. Możliwe jednak, że wkrótce stanie się „Centrum Kongresowym Nauki i Techniki” Co ciekawe, bez radości krakowian, który zdążyli już z widokiem Szkieletora się oswoić.

Nietypowe atracje Krakowa

8. Kamienice – atrakcje Krakowa

Mimo niemieckich i radzieckich bomb podczas II Wojny Światowej, w Krakowie nadal można podziwiać wiele pięknych budynków z XIX wieku. Jednym z nich jest Kamienica pod Pająkiem na rogu ulic Karmelickiej i Batorego. Autorem projektu jest Teodor Talowski. Należy on do jednych z ciekawszych twórców zabudowy Krakowa.

Topowe atrakcje Krakowa to jego kamienice

Ten artykuł został zaktualizowany 9 września 2019 roku.

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.