Wiadomosci 9 miejsc w Chinach, które każdy powinien zobaczyć

Wszystkie artykuły

9 miejsc w Chinach, które każdy powinien zobaczyć

Nie ma sensu dłużej tego odkładać. Te miejsca w Chinach po prostu trzeba odwiedzić!

1. Terakotowa Armia

To jeden ze skarbów cywilizacji, który możemy podziwiać od niedawna, bo Terakotowa Armia została odkryta dopiero w latach 70-tych XX wieku. Największe wrażenie robi to, że żołnierze wchodzący w jej skład są naturalnych rozmiarów. Stając z nimi twarzą w twarz po plecach przechodzą ciarki.

2. Wielki Mur

Jeden z nowych cudów świata jest niewątpliwie wielki, choć nie tak łatwo ustalić jego dokładną długość. Według chińskich pomiarów, cały system fortyfikacji, określany wspólną nazwą Wielki Mur Chiński, łącznie z jej naturalnymi elementami może mieć prawie dziewięć tysięcy kilometrów. To tyle, ile długość trasy od polskiego morza do gór przejechana trzynaście razy!

3. Szanghai

Symbol nowoczesnych Chin i świata XXI wieku robi piorunujące wrażenie. Szanghajska panorama kojarzy się przede wszystkim z wieżą telewizyjną Oriental Pearl, ale super nowoczesnych wieżowców i budowli jest tam dużo więcej. Do najwyższych należą jeszcze Shanghai World Financial Center czy Jin Mao Tower.

4. Pandy z Czengdu

Sanktuarium Pand w Czengdu to obowiązkowy punkt na trasie każdego podróżnika. To miejsce różni się od innych chińskich atrakcji, monumentalnych budowli czy świętych miejsc, ale spotkanie z pandami tak jak one budzi porównywalny respekt. Tym razem nie wobec cywilizacji, tylko wobec samej natury.

5. Zakazane Miasto, Pekin

Przez pół millenium dostępne jedynie dla cesarzy i ich najbliższych doradców. Do miasta wpuszczano także najlepszych w kraju studentów, aby przez jeden dzień mogli się z nimi podzielić swoją wiedzą i przemyśleniami. Szkoda by było nie skorzystać z faktu, że dziś, żeby przekroczyć mury miasta może każdy.

6. Groty Yungang

Dwieście pięćdziesiąt dwie świątynie zbudowane półtora tysiąca lat temu. Wewnątrz nich, pięćdziesiąt tysięcy posągów Buddy, z czego największy ma 17 metrów, a najmniejszy 2 centymetry. Te liczby robią wrażenie, ale poza nimi jest coś jeszcze: jedyna w swoim rodzaju magia tego miejsca.

7. Pałac Potala (Tybet)

Antyczna siedziba Dalaj Lamów i najwyżej położony pałac na świecie (3700 metrów n.p.m.). Znajdujący się u stóp Czerwonej Góry, trzynastopiętrowy kompleks składa się z dwóch części: pałacu białego i pałacu czerwonego. Można przyjąć, że jest to polski akcent w tybetańskim krajobrazie…

8. Jezioro Tysiąca Wysp

To było możliwe tylko w Chinach. W latach 50-tych rząd ewakuował mieszkańców z wiosek zajmujących powierzchnię ponad dziewięciuset metrów kwadratowych i ją podtopił, żeby zbudować akwen. W efekcie tamtych wydarzeń, dziś można podziwiać ten jedyny w swoim rodzaju widok.

9. Wodospad Huangguoshu

Dla takich widoków warto żyć! Komplaks wodospadów na rzece Haishui He w prowincji Guizhou składa się z 22 kaskad, z czego cztery znajdują się pod ziemią. Największy z nich jest wysoki na 67 metrów. Poza tym, w okolicy mieszka grupa etniczna Bouyei, słynąca z wyrabiania batiku, tradycyjnie barwionych tkanin.

10. Wielki Budda w Leshan

Gigantyczne posągi religijne wyryte w skałach, które można spotkać w różnych miejscach Azji zawsze robią wrażenie. Ale wybudowany w VIII wieku Budda z Leshan to jedno z największych jego wyobrażeń w pozycji siedzącej. 71-metrowa budowla budzi respekt i zostaje w pamięci na zawsze.