Wiadomosci 7 najbardziej niezwykłych zjawisk na świecie

Wszystkie artykuły

7 najbardziej niezwykłych zjawisk na świecie

Myślisz, że nic już nie zrobi na Tobie wrażenia? Zobacz te zdjęcia.

Przywieź z wakacji historie, w które mało kto Ci uwierzy. Zapewnią to te niesamowite zjawiska przyrodnicze – będziesz przecierać oczy ze zdumienia.

1. Bańki z gejzerów

Gejzery wybuchają z gigantyczną siłą, ale jeśli przyjrzysz się im tuż przed erupcją, zauważysz, ze przypominają wielkie wodne bańki. Najbardziej niezwykłe gezery można zaobserwować w Islandii – na przykład Stokkur, który pluje słupem wody dokładnie co dziesięć minut. Z nieziemsko pięknych gejzerów słyną też Park Narodowy Yellowstone, Chile, Rosja i Nowa Zelandia.

Sprawdź też: 10 najlepszych doświadczeń w Islandii

2. Wędrujące głazy

Głazy raczej się poruszają, prawda? Ta zasada nie obowiązuje w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Przez całe lata wędrujące głazy stanowiły zagadkę dla naukowców. Dopiero niedawno odkryto, że to delikatna powłoka lodowa pozostała po jeziorach wspomagana przez wiatr pozwala kamieniom ślizgać się po ziemi. Zagadka rozwiązana, ale wędrujące głazy i tak wyglądają dziwacznie…

3. Wiry

Może nie są to wiry jak te z powieści przygodowych, które wciągają pod wodę całe okręty, ale nadal są fascynujące. Norweski Saltstraumen to najsilniejszy wir wodny na świecie. Uwaga! Nawet, gdy morze wygląda na spokojne, pod wodą działają zabójczo niebezpieczne prądy, dlatego wiry najlepiej obserwować z dystansu.

4. Aurora Borealis i Aurora Australis

Szczęściarze, którzy doświadczyli tego niebywałego zjawiska, wiedzą, że wspomnienia zostają na całe życie. Najlepsze do zaobserwowania tych kolorowych spektakli jest niebo nad Skandynawią wokół Koła Podbiegunowego czy Szkocja (im dalej na północ, tym lepiej). Aurora Australis występująca na południowej półkuli najpiękniej prezentuje się w wybranych regionach Ameryki Południowej, Nowej Zelandii, Australii i Antarktydy.

Sprawdź też: 6 najlepszych miejsc na polowanie na zorzę polarną 2014/2015

5. Zaćmienie słońca i księżyca

Najbliższe całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne w Islandii w marcu 2015 roku. Jeśli nie dasz rady się tam wtedy wybrać, obserwuj kalendarz NASA, z którego można odczytać, kiedy i skąd będą widoczne kolejne. Z kolei na tej stronie można dowiedzieć się wszystkiego o zaćmieniach księżyca.

6. Kolorowe drzewa

Owszem, drzewa przybierają różne wyszukane kształty, ale bywa, że mają też różne… kolory. Eukaliptus Tęczowy ma na przykład pień we wszystkich odcieniach pasteli! Można go podziwiać w Azji Południowo Wschodniej i Australazji, szczególnie w Indonezji, Papui Nowej Gwinei i na Filipinach.

Sprawdź też: Wasz punkt widzenia: Filipiny Karoliny Pelc

7. Obłoki perłowe

Widoczne na zdjęciu zjawisko to odmiana chmur polarnych, zwanych obłokami perłowymi. Charakteryzują się one tym, że dają tęczową poświatę. Są niezwykle rzadkie, ale przecież to tylko jeden z dziesiątek szalonych formacji, które oferuje nam niebo.

Sprawdź też:

10 najbardziej magicznych miejsc na Ziemi: zdjęcia

12 najpiękniejszych plaż na świecie

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa