Wiadomosci Gdzie można zobaczyć zorzę polarną w sezonie 2018/2019?

Wszystkie artykuły

Gdzie można zobaczyć zorzę polarną w sezonie 2018/2019?

Witaj na najwspanialszym pokazie na świecie! Chcielibyście wreszcie zobaczyć Aurorę Borealis? Wiele osób marzy, żeby mieć okazję zaobserwować ten nieziemski pokaz świateł i usłyszeć towarzyszące mu odgłosy. Gdzie i kiedy można w pełni doświadczyć tego magicznego zjawiska? Mamy kilka propozycji.

JAK ZOBACZYĆ ZORZĘ POLARNĄ?

1. Wiedz, czego szukasz

Zorza polarna, inaczej aurora, to zjawisko świetle występujące, gdy silnie naładowane cząstki zwane wiatrem słonecznym spotykają się z ziemskim polem magnetycznym w pierścieniu wokół bieguna północnego. Zorze mogą przybierać różne kształty i kolory. Mogą pojawić się pod postacią łuków, kurtn, czy promieni. W zależności od intensywności linii emisyjnych i rodzaju gazu, może ona świecić na niebiesko, zielono, żółto, czerwono i wiele pochodnych tych barw. Jednak ze względu na budowę ludzkiego oka, najczęściej jesteśmy w stanie dostrzec zieloną zorzę. Pozostałe barwy widać jednak na zdjeciach.

2. Wiedz, kiedy można zobaczyć zorzę

Trudno jest przewidzieć z wyprzedzeniem, kiedy pojawi się magiczny wiatr słoneczny, ale są miejsca, w których ich pojawienie się i przy dobrej widoczności są najbardziej prawdopodobne. Jeśli Twoim marzeniem jest upolowanie świetlnego show na niebie, (śledź najnowsze prognozy). Dzięki temu będziesz mógł szybko zdecydować, gdzie się wybrać, żeby zobaczyć ją na żywo.

3. Wiedz jak obserwować zorzę

Do obserwowania zorzy polarnej nie potrzebujesz żadnych specjalnych sprzętów. Wystarczy własne oko, a jeśli chcesz to wyjątkowe zjawisko uwiecznić, to zabierz ze sobą także dobry aparat fotograficzny. Gdy już znasz prognozy pojawienia się aurory, wybierz się najbardziej na północ jak możesz. Dodatkowo, zadbaj, aby mieć dobry widok na północy horyzont. Do tego najlepiej wyjechać z miasta, aby jego światła nie zakłócały widoku.

GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ ZORZĘ POLARNĄ?

  1. Polska

Szansa na zobaczenie zorzy polarnej jest największa na wysokich szerokościach geograficznych – zazwyczaj im bliżej bieguna, tym lepiej. W 2015 czy 2016 roku można ją było jednak zoabserwować nie tylko w Norwegii czy na Islandii, ale i w Polsce i Niemczech. Prawdopodobieństwo, że niebo zaświeci nad Polska jest oczywiście mniejsze, ale nie warto tracić nadziei. Jednak, jeśli chcesz, żeby Twoje szanse gwałtownie wzrosły, rozważ wypad do jednego z poniższych miejsc.

2. Svalbard, Norwegia

Nie da się już wyjechać bardziej na północ niż do Svalvard. Ta norweska wyspa, znajduje się pomiędzy szerokościami 74 a 81, dlatego będąc tu między listopadem a lutym, masz sporą szansę na upolowanie aurory. Ale nawet jeśli się to nie uda, jako nagroda pocieszenia czeka na Ciebie jeszcze inne niezwykłe zjawisko, noc polarna. Od połowy listopada do końca stycznia na Svalbard nie ma naturalnego światła. Najjaśniejszy kolor, jaki można wtedy zaobserwować na lokalnym niebie, to jasny granat zmierzchu. Na takim tle lepiej też widać światła zorzy polarnej, za to nieco gorzej tutejszych mieszkańców: renifery, morsy i niedźwiedzie polarne.

Jak się tam dostać: Najlepiej polecieć do Oslo, a potem dostać się do Longyearbyen – największgo miasta na Svalbard z dobrym zapleczem hotelowym.

 

Sprawdź loty do Oslo

3. Laponia, Finlandia

W południowej Finlandii można zaobserwować aurorę średnio od dziesięciu do dwudziestu dni w roku. Za to w Laponii, czyli wysuniętej najbardziej na północ części kraju, jest to możliwe w niemal każdą bezchmurną noc między wrześniem a marcem. A jej mieszkańcy wiedzą jak stworzyć Ci do tego idealne warunki. W Kakslauttanen Arctic Resort w fińskim Lapland można wypatrywać zorzy z łóżka przez dach luksusowego igloo, robiąc sobie przerwy na saunę. Jeśli aurora nie zechce się pokazać, można tu wybrać się na reniferowe safari lub wypożyczyć biegówki i odkrywać Park Narodowy Urho.

Jak się tam dostać: Najtaniej do Finlandii można polecieć do Turku, a potem wziąć pociąg do Ivalo albo wynająć samochód

Sprawdź lot do Turku

Wypożycz auto w Turku

Sprawdź też: 12 najfajniejszych hoteli lodowytch na świecie

4. Szkocja, Wielka Brytania**

Nie masz ochoty na skandynawską przygodę? Żeby zobaczyć zorzę polarną na własne oczy, Wystarczy lot do Wielkiej Brytanii. Jednym z najlepszych do tego regionów jest Szkocja, szczególnie Highlands wraz z wyspami szkockimi. Ich największym atutem jest dystans od większych miast, za którymi idzie zanieczyszczenie powietrzem, utrudniające ogolądanie zorzy. Na jeden z najpiękniejszych pokazów w życiu wybierz Aberdeenshire i Wybrzeże Moray, góry Cairngorm czy Galloway Forest Park. To jedyny w kraju park ciemnego nieba, czyli taki, w którym wyznaczono obszar nocnej ciemności nienaruszonej światłami miasta.

_Jak się tam dostać: Tanie loty do Szkocji są najłatwiej zarezerwować z Gdańska

Sprawdź loty do Glasgow

Sprawdź loty do Edynburga

5. Islandia

Islandia słynie z tego, że niemal na każdym kroku można się tu spodziewać cudu natury. Wulkany, źródła termalne, malownicze fiordy to tylko wstęp do tego, co można tu zaobserwować nocą. Zorza polarna występuje tu przez cały rok, ale zobaczyć można ją między wrześniem a kwietniem. Na Islandii nie ma wielkich aglomeracji, które mogłyby zanieczyścić nocne niebo i utrudnić zobaczenie świetlnego pokazu, dlatego czasem można ją zobaczyć nawet z centrum Reykjaviku. Ale jeśli już tam będziesz, możesz sie pokusić o lepszy punkt obserwacyjny pod miastem albo w regionie Vestfirðir. Najlepiej uzależnij wybór od aktualnych prognoz, które znajdziesz TUTAJ.

Sprawdź loty do Reykjaviku

6. Irlandia

Świetnym kierunkiem dla łowców zórz jest też Irlandia, a w szczególności jej północny region. Najbardziej zjawiskowe zdjęcia aurory wykonano tu w okolicach półwyspu Inishowen w hrabstwie Donegal. Nie dość, że można tam zobaczyć aurorę borealis, lokalny krajobraz jest tam zjawiskowy. Zielone wzgórza, urwiste klify i piaszczyste plaże – jeśli taką Irlandię chcesz właśnie odkryć, w Donegal się na pewno nie rozczarujesz.

Jak się tam dostać: Jeśli chcesz polecieć do miasta wysuniętego maksymalnie na północ, a jednocześnie kupić tani lot do Irlandii, wybierz Belfast. Stamtąd możesz dostać się do Donegal.

Sprawdź loty do Belfastu

Sprawdź też:

Wyjazd w góry, ale bez nart. 10 super pomysłów, co robić!

Tanie podróżowanie po drogiej Skandynawii: 7 super trików

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa