Wiadomosci 15 najpiękniejszych zamków Hiszpanii

Wszystkie artykuły

15 najpiękniejszych zamków Hiszpanii

Zamki w Austrii, zamki w Irlandii – każdy o nich słyszał. A o bajkowych warowniach w Hiszpanii? Ten kraj kojarzy nam się bardziej z walkami byków i piaszczystymi plażami, warto jednak pokusić się o odkrywanie go w nieco inny sposób: szlakiem najpiękniejszych zamków. Poniżej przedstawiamy ich subiektywne zestawienie.

1. Zamek Coca, Segowia, Kastylia i León

Może nieładnie tak mówić, ale ten zamek jest stworzony do więzienia księżniczek. Ta wyciągnięta prosto z bajki twierdza jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury hiszpańskiego gotyku w tak zwanym stylu mudejar. Górujący nad rzeką Voltoya pozostawał w ruinie aż do końca XX wieku, ale dziś jest jednym z historycznych symboli Hiszpanii. Podczas zwiedzania zamku, pamiętaj o zadzieraniu głowy i podziwianiu bogato zdobionych sufitów.

Do Segowii można dostać się z Madrytu:

Tanie loty do Madrytu

Find flights to Spain by clicking on the image!

2. Zamek Butrón, Vizcaya, Kraj Basków

Masz na zbyciu trochę gotówki? Ta baśniowa budowla przypominająca bawarskie budowle bardziej niż hiszpańskie twierdze szuka nowego właściciela. Ogromny ogród, spore jak na standardowe warunki mieszkaniowe sypialnie i biblioteka to niektóre z atutów tego miejsca. A jeśli nie chcesz od razu kupować Zamku Butrón, to chociaż go odwiedź.

Tanie loty do Bilbao

Find flights to Spain by clicking on the image!

3. Zamek Templariuszy, Ponferrada, León, Kastylia i León

Dawniej twierdza zakonu Templariuszy, ten urzekający zamek powstawał przez wieki, był rozbudowywany i restaurowany. Dziś zajmuje przestrzeń ośmiu tysięcy metrów i dominuje krajobraz nad skrzyżowaniem rzek Boeza i Sil. Niestety, w XIX wieku i na początku XX fragmenty zamku zostały zburzone pod budowę boisk piłkarskich, ale częściowo go odrestaurowano i otwarto dla zwiedzających.

Do Ponferrady można dotrzeć na przykład z lotniska w Oviedo:

Tanie loty do Oviedo

Find flights to Spain by clicking on the image!

4. Zamek Loarre, Huesca, Aragonia

Inny hitowy hiszpański zamek ma na koncie rolę filmową. Zbudowana w XI wieku na wapiennej skale twierdza stanowi miejsce akcji w „Królestwie Niebieskim” Ridleya Scotta. Warto wdrapać się na jego wieże, aby podziwiać zachwycającą okolicę usianą lasami dolinami. Do zwiedzania weź ze sobą audio-przewodnik i posłuchaj co mówią zamkowe mury.

Najtaniej do Aragonii można dostać się z Barcelony:

Tanie loty do Barcelony

Click on the image to read about the best beaches in Spain.

5. Belmonte, Cuenca, Kastylia-La Mancha

Na tle pola pszenicy i niebieskiego nieba, ten cudny zamek praktycznie nie zmienia się odkąd został zbudowany w XV wieku przez markiza Villeny. Mimo, że w XIX wieku stał opuszczony, blask przywróciła mu cesarzowa francuska Eugenia de Montijo. W 2014 roku stał się miejscem turnieju rycerskiego International Medieval Combat Federation.

Do Zamku Belmonte można dostać się z Madrytu:

Tanie loty do Madrytu

Click on the image to read more about the best beaches in Spain.

6. Almodóvar del Río Castle, Córdoba, Andaluzja

Na szczycie wzgórza, z miastem Almodovar del Rio u stóp, poczujesz się jak król albo królowa. Jego początki sięgają VIII wieku do czasów okupacji Maurów, ale istnieją dowody na to, że jeszcze wcześniej istniał tu rzymski fort, który rozbudowano w średniowieczu. Jego właściciel, hrabia Torralva, odrestaurował go na początku XX wieku, co przyczyniło się do tego, że to dziś jeden z najlepiej zachowanych zamków w całej Hiszpanii. Jeśli lubisz się bać, wybierz się na nocną wycieczkę po zamku o nazwie „Black Moon”.

Do zamku można dostać się z Sewilli:

Tanie loty do Sewilli

Click on the image to read more about where to experience the real España!

7. Alcázar de Segovia, Segowia, Kastylia i León

Alcázar de Segovia był prawdopodobnie inspiracją zamku samego Kopciuszka w wersji Walta Disneya. Ze swoimi romantycznymi wieżyczkami faktycznie wygląda na siedzibę bajkowych postaci. W rzeczywistości mieszkał tam król Alfonsa VIII, a obecny wygląd budowla zawdzięcza przede wszystkim Filipowi II. Koniecznie odwiedź salę tronową i powłócz się wzdłuż galerii, aby uchwycić atmosferę średniowiecznej Hiszpanii.

Do Segowii można dostać się z Madrytu:

Tanie loty do Madrytu

Click on the image to read more about where to experience the real España!

8. Zamek Olite, Nawarra

Pałac władców Nawarry Olite został wybudowany między XIII i XIV wiekiem jako siedziba Sądu Królestwa Nawarry. Mimo, że znacznie ucierpiał podczas hiszpańskiej wojny o niepodległość, w 1937 roku rozpoczęła się jego odbudowa. Spacerując po jego terenie i można sobie wyobrazić szlachciców knujących w swoich komnatach czy zakochanych spacerujących po pałacowych ogrodach.

Do zamku można dostać się z lotniska w Pampelunie:

Tanie loty do Pampeluny

Find cheap flights to Spain by clicking on the image!

9. Zamek Cardona, Barcelona, Katalonia

Prawdopodobnie najważniejsza średniowieczna twierdza Katalonii. Stojący na wzgórzu Zamek Cardona powstawał przez kilkaset lat, od roku 886 aż do XV wieku za panowania książąt Cardona, najważniejszej rodziny Korony Aragonii. Wśród jego skarbów są majestatyczny romański kościół San Vicente i Wieża Minyona.

Sprawdź też: Odkryj prawdziwą Barcelonę. Wskazówki lokalnego eksperta

Tanie loty do Barcelony

Click on the image to read more about the 10 best things to do in Barcelona.

10. Castillo de Peñafiel, Valladolid, Kastylia i León

Czy widziałeś kiedyś zamek w kształcie łodzi? Cóż, jeśli nie, koniecznie pojedź do Valladolid, żeby odwiedzić Peñafiel. Ta dziwna, ale piękna średniowieczna struktura została uznana za narodowy zabytek w 1917 roku. Powstała w X wieku pod rządami króla Leon, Ramiro II, ale do dzisiejszego stanu doprowadził ją książę Don Juan Manuel. Proponujemy połączyć zwiedzanie zamku z degustacją wina w muzeum poświęconym temu trunkowi, mieszczącym się w murach zamku.

Do Valladolid najtaniej można dotrzeć z lotniska w Madrycie:

Tanie loty do Madrytu

Click the image to read more about the best beaches in Spain.

11. The new Castle of Manzanares el Real, Madryt

Manzanares el Real, znany również jako Mendoza po nazwisku szlacheckiej rodziny, która tu mieszkała jest XV-wieczną fortecą zbudowaną obok zbiornika Santillana u podnóża Sierra de Guadarrama. Zamek został zbudowany w stylu romańskim-mudejar, ma cztery wieże, liczne blanki i arkadowy dziedziniec. Wejdź po schodach na pierwsze piętro, gdzie znajduje się galeria najpiękniejszych eksponatów gotyckich.

Sprawdź też: Trendy przewodnik po Madrycie: najbardziej hipsterskie miejsca

Tanie loty do Madrytu

Click on the image to read more about the best things to do in Madrid.

12. Castillo de Vélez-Blanco, Almería, Andaluzja

Spoglądający dumnie na andaluzyjską miejscowość Velez Blanco, zamek o tej samej nazwie stoi na pozostałościach starej islamskiej cytadeli. Należący niegdyś do Marquesa de los Véleza, nadal wygląda imponującą mimo, że w XIX i XX wieku był splądrowany i mocno zaniedbany. Jego taras, arcydzieło hiszpańskiego renesansu, został sprzedany amerykańskiemu milionerowi, który przeniósł go do Nowego Jorku, gdzie dziś stanowi część ekspozycji Metropolitan Museum of Art. Drewniane listwy znajdujące się dawniej w zamku przedstawiają „Dwanaście prac Herkulesa ” i „Triumf Cezara ” – one również zostały sprzedane i obecnie znajdują się w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. To ogromna strata dla zamku, ale nadal wiele oryginalnych dzieł sztuki jest dostępnych do podziwiania dla zwiedzających.

Do zamku można dotrzeć z lotniska Granada:

Tanie loty do Granady

Click on the the image to find out where to experience the real España!

13. Castillo de la Mota, Valladolid, Kastylia i León

Wykonany z typowej dla tego regionu czerwonej cegły, Castillo de la Mota został mianowany miejscem o znaczeniu kulturowym w 1904 roku. Do jego najsłynniejszych „gości” należał na przykład Cezar Borgia, który był więziony w jednej z wież zamku, ale zdołał uciec… tak, po linie spuszczonej z okna. Twierdza nosi na sobie blizny walk i wojen, które targały okolicami na przestrzeni lat. Można się nad nimi zadumać w znajdującej się w dziedzińcu kaplicy.

Do Valladolid najtaniej można dotrzeć z lotniska w Madrycie:

Tanie loty do Madrytu

Find cheap flights to Spain by clicking on the image!

14. Castillo de Bellver, Majorka, Baleary

Okrągły, z czterema wieżami i spektakularnym widokiem na miasto Palma i port, Zamek Bellver zasługuje na swoją nazwę. W staro-katalońskim oznacza ona „piękny widok”. Jest to jedna z nielicznych i najstarszych okrągłych twierdz w Europie, a zbudował ją w XV wieku w odmianie stylu gotyckiego charakterystycznego dla Majorki, Jakub II.

Tanie loty na Majorkę

Find cheap flights to Spain by clicking on the image!

15. La Alhambra, Granada, Andaluzja

Chociaż Alhambra teoretycznie nie jest zamkiem, jest zbyt piękna, żeby przegapić naszą listę! Górująca nad Granadą, była niegdyś siedzibą monarchii i sądu w czasach panowania dynastii Nasrydów i jest uważana za jeden z najlepszych przykładów sztuki andaluzyjskiej. Przezywane „Czerwony Fort ” to otoczone murami miasto wydaje się zastygłe w czasie. Ze swoimi bogato urządzonymi komnatami, placami zabaw, bajecznymi ogrodami i fontannami, pałac robi piorunujące wrażenie.

Tanie loty do Granady

Find cheap flights to Spain by clicking on the image!

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa