Wiadomosci Tanie zwiedzanie Madrytu. Jak to zrobić?

Wszystkie artykuły

Tanie zwiedzanie Madrytu. Jak to zrobić?

Znaleźć tani lot do Madrytu to jedno. Ale spędzić czas na miejscu, nie wydając przy tym fortuny? To już osobne wyzwanie. Tanie zwiedzanie Madrytu jest możliwe. Zobacz, jak to zrobić.

1. Gourmet Experience

Niech nie odstrasza Cię ta bardzo elegancka nazwa albo fakt, że to miejsce w dość drogim domu handlowym El Corte Ingles. Do Gourmet Experience można pójść na poranną kawę i tosta albo po burgera na lunch, a wszystkie te smakołyki można zjeść z zupełnie bezpłatnym widokiem na całe miasto z tarasu na dachu. Idealne miejsce na śniadanie w słoneczny dzień albo drinka po zmroku.

Gourmet Experience

2. Park Retiro

Najlepsze miejsce w Madrycie do relaksu: ponad trzysta hektarów ogrodów, małego lasu i ścieżek spacerowych. Nie ma nic lepszego w upalny madrycki dzień niż odpoczynek w łódce na jeziorku przy pomniku Alfonsa XII i wizyta na darmowej wystawie w Palacio de Cristal. Zwiedzanie Madrytu nie może odbyć się bez wizyty w kultowym Retiro.

Zwiedzanie Madrytu nie może odbyć się bez wizyty w kultowym Retiro.

3. Muzeum Prado

Wydawać by się mogło, że wstęp do gromadzącego najcenniejsze dzieła światowej sztuki muzeum powinien być kosztowny. Rzeczywiście, zazwyczaj jest (14 euro od osoby). Ale, jeśli odwiedzisz je między godziną osiemnastą a dwudziestą (oraz między siedemnastą a dziewiętnastą w niedzielę i święta) nie zapłacisz ani grosza! Wielu jest chętnych, aby skorzystać z tej okazji, trzeba się więc przygotować na możliwość stania w kolejce. Ale Goya i Velazquez są tego warci.

Muzeum Prado

4. La Sanabresa

Może to miejsce z zewnątrz nie wygląda imponująco, ale przekrocz próg, a się zachwycisz. Serwują tu doskonałe jedzenie, a porcje są słusznych wielkości. Ryba z ziemniakami i sałatką kosztuje tu raptem sześć euro! W większości barów tapas, tyle zapłacisz za przystawkę. Butelkę doskonałego wina kupisz tutaj za 10 euro.

Hiszpańskie jedzenie

5. Palacio Real

Intrygujące freski, złote meble i zdobione marmurowe podłogi; trzeba przyznać, że podczas dekorowania nowej siedziby dla dorastającego w Wersalu Filipa V, szczególnie się nie szczypano. Normalnie, żeby wejść do Palacio Real i poprzechadzać się pośród tych bogactw, trzeba zapłacić jedenaście euro. Ale, jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, od poniedziałku do czwartku, między szesnastą a osiemnastą (od października do marca) oraz od osiemnastej do dwudziestej (od kwietnia do września) wstęp jest dla Ciebie darmowy. Jeśli zniechęcają Cię kolejki, zawsze możesz pospacerować po znajdujących się obok ogrodach Jardines de Sabatini. Sprawdź te najpiękniejsze zamki Hiszpanii.

Pałac Królewski w Madrycie

6. Niedźwiedź i poziomki

Chyba najbardziej znany (i obfotografowany) pomnik w mieście przedstawia niedźwiedzia zajadającego poziomki i znajduje się na placu Puerta del Sol. Dwudziestotonowy zwierz i drzewko owocowe stanęły tu w 1967, a ich autorem jest Antonio Navarro Santa Fe. Szybko stały się symbolem miasta. Z tego samego placu widać też inny znak rozpoznawczy Madrytu, ukochany przez mieszkańców neon Tio Pepe (firmy produkującej sherry).

Puerta del Sol

7. La Soberbia

Wokół Puerta del Sol znajdziesz mnóstwo ciekawych kamienic, sklepów i knajpek, ale my szczególnie polecamy ten przyjemny bar tapas. Zamów hiszpańskie klasyki: chorizo, patatas bravas, krewetki, paellę i popij kieliszkiem vino tinto za jedyne półtora euro.

8. Świątynia Debod

Co robi starożytna egipska świątynia w centrum Madrytu? To prezent od Egiptu za pomoc Hiszpanii w ocaleniu innej starożytnej budowli. Templo de Debod została zrekonstruowana kamień po kamieniu i dziś stoi w Parque del Oeste, gdzie można ją bezpłatnie podziwiać. Zwiedzanie Madrytu za bezcen? Lepszej perełki nie znajdziesz.

Świątynia Debod

9. Ogród tropikalny na stacji kolejowej Atocha

Jesteś znudzony czekaniem na pociąg? Na pewno nie na Atocha, największej w mieście stacji, w której jednocześnie znajdują się cztery tysiące metrów kwadratowych tropikalnego ogrodu botanicznego, do którego można wpadać, kiedy się ma ochotę. Rośnie tu ponad siedem tysięcy różnych gatunków roślin, a pod liśćmi niektórych mieszkają żółwie.

Atocha

10. La Gastrocroqueteria

Popularne hiszpańskie tapas, croquetas, rzadko kiedy mogą liczyć na tyle atencji, co w eleganckim, ale niedrogim La Gastrocroqueteria. Ich status jest tutaj znacznie podniesiony, dzięki smakowitym pomysłom na ich podanie i nieoczywistym dodatkom. Spróbuj krokieta po tajsku albo z parmezanem. Ceny zaczynają się od trzech euro za porcję.

11. El Rastro

Nie chcesz wydawać pieniędzy w sklepach na ultra-modnej ulicy Gran Via? Wybierz się na niedzielny bazarek na El Rastro. POzwoli Ci to na zwiedzanie Madrytu z mniej znanej strony. Znajdziesz tam tyle pięknych przedmiotów, pamiątek i prezentów dla bliskich, że nie będziesz mógł ich zmieścić w torbie podróżnej. A tu znajdziesz inne kultowe pchle targi.

El Rastro

Ten artykuł został zaktualizowany 15 października 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.