Wiadomosci 11 rad dla podróżujących w pojedynkę

Wszystkie artykuły

11 rad dla podróżujących w pojedynkę

Samotne podróżowanie często wiąże się z obawą o bezpieczeństwo i poczucie samotności. Poniżej radzimy jak sobie z nimi radzić i w pełni cieszyć się z niezależności i własnego towarzystwa podczas samotnych podróży.

1. Bądź w kontakcie

Pamiętacie film Danny’ego Boyla „127 godzin”? Opowiada prawdziwą historię alpinisty Arona Ralstona, kochającego samotne podróżowanie, który został uwięziony przez głaz w Canyonlands na pięć dni. W filmie bohatera nikt nie szukał, bo nikomu nie dał znać, gdzie jedzie. Bądź mądrzejszy, nawet, jeśli wybierasz się tylko na weekend do Londynu. Niech ktoś z Twojego otoczenia wie, gdzie się zatrzymujesz, a jeśli się przemieszczasz, odzywaj się co kilka dni i daj znać, gdzie jesteś.

Sprawdź też: 10 wskazówek i trików na podróż z plecakiem

2. Miej mało bagażu

Po pierwsze pamiętaj, że podróżując w pojedynkę będziesz go sam nosił, niech więc waga walizki/plecaka nie przekracza Twoich możliwości. A to tylko początek listy zalet podróżowania z lekkim bagażem. Poza tym, że nie musisz dźwigać, oszczędzasz pieniądze na bagażu rejestrowanym i czas (nie musisz go odbierać z taśmy bagażowej, albo martwić się, że zaginął).

Sprawdź też:

14 genialnych rad jak się pakować

Jak podróżować tylko z bagażem podręcznym?

3. Chodź oświetloną stroną ulicy

Podczas samotnych wypraw niezbędna jest nieco większa ostrożność niż zazwyczaj. Jeśli wychodzisz wieczorem na miasto, wybieraj tę oświetloną stronę ulicy i niech rozsądek wygrywa z ciekawością. Jeśli masz wątpliwości czy zaufanie komuś, odwiedzenie jakiegoś miejsca jest dobrą decyzją, lepiej się nie narażaj.

4. Upatrz sobie ulubioną knajpkę/sklep

Jedzenie śniadania codziennie w tym samym miejscu da Ci poczucie swojskości. To będzie „Twoja” knajpka na drugim końcu świata. Obsługa będzie Cię rozpoznawała, co jest dodatkowym plusem. Zawsze możesz podpytać o ciekawe miejsca do zobaczenia i dowiedzieć się czegoś więcej o mieszkańcach okolicy, którą odwiedzasz.

Sprawdź też: Noworoczne rewolucje: 10 pomysłów na podróże, które zmienią Twoje życie

5. Wysypiaj się i nie przesadzaj z alkoholem

To wakacje, ale uważnym warto być zawsze. Szczególnie, jeśli podróżujesz solo i nikt nie ma na Ciebie oka, musisz liczyć przede wszystkim na siebie. Zmęczony albo na kacu będziesz łatwym celem na przykład dla złodzieja.

6. Miej ze sobą kopie dokumentów

Zakładając najgorszą ewentualność, że stracisz paszport albo inny dokument tożsamości, naprawdę będziesz sobie wdzięczny za ich kopię w telefonie albo wersji papierowej. Nie w każdym miejscu na świecie jest polska ambasada, a kopia dokumentu może bardzo ułatwić Ci załatwianie formalności związanych z tym przykrym zdarzeniem.

Sprawdź też: 10 najczęstszych problemów w podróży i jak sobie z nimi radzić

7. Bądź przewidujący w kwestiach finansowych

Po pierwsze, trzymaj pieniądze w różnych miejscach: część na karcie bankomatowej, część w gotówce, część w depozycie w hostelu. Dzięki temu nie zostaniesz na lodzie w przypadku kradzieży. No i miej kontrolę nad wydatkami. Gdy podróżujesz sam, nikt nie poratuje Cię dodatkową gotówką.

8. Zrób rumor, jeśli dzieje się coś niepokojącego

Nie chodzi o robienie scen, jeśli usłyszysz dziwny dźwięk w swoim pokoju hotelowym. Ale jeśli ktoś Cię niepokoi albo coś wydaje Ci się podejrzane, zgłoś komuś swoje wątpliwości.

9. Nie bądź nieśmiały

Samotne podróżowanie to najlepszy czas na walkę ze swoją nieśmiałością. Jedną z najwspanialszych rzeczy podczas wakacji solo, jest rozmawianie z obcymi ludźmi z całego świata, poznawanie ich historii, czasem zdobywanie nowych przyjaźni. Nie urywaj przypadkowo zaczętych rozmów, zażartuj w towarzystwie, zaproponuj komuś wspólną wycieczkę. W najgorszym wypadku – odmówi.

Sprawdź też: Kodeks letniego romansu. 10 rad, jak go przetrwać

10. Miej plan B

Bądź elastyczny i przygotowany na zmiany planów. Miej ogólnie zarysowany plan, ale bądź gotowy na doprecyzowywanie go na bieżąco. Nie zakładaj, że wszystko wyjdzie dokładnie tak, jak wymyśliłeś. Miej plan zapasowy – da Ci to poczucie bezpieczeństwa.

11. Ciesz się chwilą dla siebie

Jeśli poczujesz się samotnie, zastanów się kiedy ostatnio miałeś czas tylko dla siebie. Nareszcie nigdzie się nie spieszysz, nikt nic od Ciebie nie chce i możesz w spokoju przemyśleć sobie różne sprawy i cieszyć się chwilą.

Sprawdź też:

15 rad jak bezpłatnie przenieść się do klasy biznes

Pięć nadchodzących trendów podróżniczych