Wiadomosci 10 TOP alternatywnych atrakcji turystycznych

Wszystkie artykuły

10 TOP alternatywnych atrakcji turystycznych

Odkąd Verlag Karl Baedeker ufundował w XIX wieku pierwsze na świecie przewodniki, turyści jeżdżą wciąż w te same miejsca. Ale poza tymi sztandarowymi atrakcjami, popularne miasta mają do zaoferowania dużo więcej. Dlatego Skyscanner prezentuje w nich najlepsze alternatywne atrakcje.

Taksówka wodna na Tamizie? Selfie z krzywą wieżą w Pizie? Nadszedł czas na zmiany!

1. Londyn – dziwaczny kuzyn Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Kensington jest niesamowite i ogromne, ale w czasie sezonu poruszanie się po niekończących się korytarzach może przypominać koszmar rodem z Kafki. Za to na południowym brzegu rzeki znajduje się dużo spokojniejsze muzeum Horniman (otwarte codziennie w godzinach 10:30 – 17:30, bezpłatne wejście), które również może pochwalić się imponującą kolekcją modeli zwierząt wymarłych gatunków, artefaktami kulturowymi (w tym przerażającymi maskami mumii) i szeregiem innych ciekawostek.

Sprawdź też: 10 alternatywnych atrakcji turystycznych w Polsce

Londyn

Źródło: Flickr / Russell James Smith, CC BY 2.0

2. Florencja – poza rzeźbą Dawida są tu jeszcze inne umięśnione ciała

Rzeźba Michała Anioła jest oczywiście imponująca, a można ją znaleźć w gmachu Accademia di Belle Arti di Firenze. Jednak mimo, że Dawid ma aż pięć merów wysokości, czasem trudno go dostrzec zza tłumu turystów. Dlatego Skyscanner poleca Muzeum Zoologi i Historii Naturalnej, La Specola(otwarte codziennie, poza poniedziałkami, w godzinach 9:30–16:30, bilety kosztują 6 euro). Można tu odkryć setki dziwnych i niesamowitych eksponatów, w tym hit – stuletnie modele anatomiczne człowieka.

Florencja

Źródło: Flickr / Jeff Robinson, CC BY-NC-ND 2.0

3. Praga – najciekawsza sztuka wcale nie znajduje się w katedrze

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha to imponujące miejsce, a jej architektura to melanż wielu prądów, od gotyku po art déco. Ale jeśli nie upierasz się na oglądanie sztuki sakralnej, możesz poszukać czegoś nieco bardziej prowokacyjnego. Prace współczesnego artysty Davida Cerny’ego są opisywane jako „mieszanka szału i braku szacunku”. Nic dziwnego, jedną z jego najsłynniejszych instalacji jest ta znajdującą się przed Muzeum Kafkii przedstawiająca dwóch mężczyzn oddających mocz na mapę Czech. Podobne rzeźby przedstawiające gigantyczne bobasy i wielkie pupy można znaleźć w całym mieście.

Praga

4. Buenos Aires– jest miejsce jeszcze bardziej kiczowate niż La Boca

Turyści szturmują dzielnicę La Boca, żeby zobaczyć jej pomalowane w jaskrawych kolorach domy i popatrzeć na pary tańczące tango. Ale nie oszukujmy się: budynki są już nieco wyblakłe, a poza krótkim spacerem do końca ulicy, nie ma tu za wiele do oglądania. Po znacznie potężniejszą dawkę kolorów i kiczu, wybierz się na wycieczkę do Tierra Santa, religijny park rozrywki na obrzeżach miasta. Znajdziesz tu nie tylko Ostatnią Wieczerzę w 3D, ale i 12-metrową figurę Jezusa i możesz się przejechać „Obrotową Arką Józefa”.

Buenos Aires

Źródło: Flickr / Kevin Jones, CC BY 2.0

5. Amsterdam– inny sposób na poznanie historii Anny Frank

Dom Anny Frank to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Amsterdamie. Każdy kto czytał poruszające pamiętniki, napisane z kryjówki podczas nazistowskiej okupacji, chce zobaczyć to miejsce. Dom jest jednak bardzo skromnych rozmiarów, a odwiedzenie go wymaga stania w długiej kolejce. Jej historię można także lepiej poznać podczas spektaklu „Anne” granego w Theater Amsterdam do końca grudnia 2015 roku. Nie martw się, że nie zrozumiesz treści, przedstawienie jest tłumaczone na wiele języków, a napisy można czytać z tabletu umieszczonego przed widzem.

Amsterdam

Źródło: Flickr / FaceMePLS, CC BY 2.0

6. Paryż – nie tylko Wieża Eiffla

Jesteś w Paryżu i już wdrapałeś/aś się na Wieżę Eiffla? Na górze raczej nie byłeś/aś sam/sama, prawda? Co więcej, jest to chyba jedyne miejsce w Paryżu, z którego nie widać samej wieży. Dlatego, zdaniem Skyscanner dużo lepiej wejść na Montparnasse (latem otwarte w godzinach 9:30–23:30, a zimą 9:30-22:30). Ok, jest tu trochę niżej (210 metrów, a na Wieży Eiffla 324), ale nie trzeba stać w kolejce i można podziwiać malowniczą panoramę miasta, włącznie z jej najsłynniejszym budynkiem.

Paryż

7. Dublin – wcale nie Muzeum Narodowe

Część archeologiczna Narodowego Muzeum Irlandii jest wypełnione ciekawymi przykładami dawnej sztuki celtyckiej i skarbami Wikingów. Ale ponieważ znajdują się tu aż dwa miliony eksponatów, można się tu szybko zmęczyć. Nieco mniej wymagające jest znajdujące się za rogiem Molesworth Street, miejsce związane z chyba najmniej tajną na świecie masonerią. Wycieczki po Grand Lodge latem odbywają się od poniedziałku do piątku o 14:30, a zimą najlepiej zadzwonić pod numer podany na stronie i się umówić. Zostaniesz oprowadzony po XIX-wiecznym budynku irlandzkiego wolnomularstwa, wypełnionym piramidami, sfinksami i symbolami gwiezdnymi.

Dublin

Źródło: GreyHobbit, CC BY-NC-SA 2.0

8. Barcelona – pomiń Las Ramblas

Las Ramblas to ulubione miejsce turystów w Barcelonie, zwłaszcza, że prowadzi do portu. Trzeba jednak wiedzieć, że na każdą porządną restaurację przypada tam też kilka słabych.
Poza tym dość łatwo stracić tu portfel, bo turyści z Rambli to ulubiony cel miejscowych kieszonkowców. Skyscanner poleca w zamian okolice Plaça del Sol in Gràcia. Jest tu nieco bardziej kameralnie, a w lokalnych barach i kawiarniach spotkasz raczej backpackersów i mieszkańców, niż turystów.

Barcelona

Źródło: Carlos Lorenzo, CC BY-NC-ND 2.0

9. Berlin – alternatywa dla Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie to słynne miejsce przejścia przez Mur Berliński, ale dziś to raczej sztandarowe tło do zdjęć robionych przez turystów. Muru już nie ma, więc trudno sobie wyobrazić, jak tu kiedyś było. Pomaga w tym jednak znajdujące się nieopodal Hohenschönhausen Memorial. W więzieniu Hohenschönhausen deportowano tych, którzy próbowali przedostać się z jednej strony miasta na drugą, za co często groziły tortury. Więzienie nie zostało zniszczone przez protestujących głównie dlatego, że niewielu o nim wiedziało, a w 1990 roku zostało przekształcone w miejsce pamięci dawnych osadzonych.

Berlin

Źródło: Sean Gallup/ Getty Images News

10. Kopenhaga– hippisowski kuzyn Pałacu Christiansborg

Christiansborg Palace to siedziba duńskiego parlamentu, używana także częściowo przez monarchów. Turyści go uwielbiają, bo pełen jest ociekających zlotem ozdób, bogato zdobionych tkanin i wspaniałych mebli. Ale jeśli Twoje przekonania są bardziej anarchistyczne, lepiej wybierz się do Christianii. To hippisowska enklawa utworzona w latach 70-tych w miejscu bazy wojskowej. Po latach walk, duński rząd przekazał ją mieszkańcom w 2012 roku. Około tysiąca wolnomyślicieli organizuje tu koncerty, targi żywności wegetariańskiej i warsztaty artystyczne.

Kopenhaga

Źródło: Yarygin/iStock Editorial

Sprawdź też:

Gdzie wyjechać na weekend: TOP 10 alternatywnych atrakcji w Polsce

10 alternatywnych pomysłów, jak zwiedzić Londyn

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.