Wiadomosci Morze Śródziemne: 10 rajskich miejsc

Wszystkie artykuły

Morze Śródziemne: 10 rajskich miejsc

Nie ma się co dziwić, że Morze Śródziemne to pierwszy wybór większości z nas na wakacyjny wypoczynek. Złote plaże, gwarancja pięknej pogody, wybór ciekawych miast.

1. Languedoc-Roussillon, Francja

Zajmujący dość niewielki teren, ten śródziemnomorski region Francji może się pochwalić mnóstwem ciekawych miasteczek, czekających na to, żeby je odkryć. W głębi lądu – warowne Carcassonne i eleganckie Montpellier. Z kolei, kierując się bardziej w stronę morza, zatrzymaj się w Perpignan i malowniczym portowym Collioure. W intrygujący sposób łącząy ono kulturę francuską i hiszpańską. Poza tym, Languedoc-Roussillon to największy region winiarski na świecie. Czy musimy Cię dalej przekonywać?

Languedoc-Roussillon, Francja

2. Kadyks, Hiszpania

Niesprawiedliwie ignorowany przez masy Kadyks, jest jednym z najpiękniejszych miast Andaluzji (a może i całej Hiszpanii). Z jego głównej plaży można podziwiać wspaniałe widoki kolorowych budynków i katedrę z charakterystyczną żółtą kopułą. Pogub się w jego wąskich, brukowanych uliczkach, w których historię widać na każdym kroku, a w przerwach podjadaj świeżutkie owoce morza. Zobacz też: Najpiękniejsze plaże Hiszpanii.

Kadyks, Hiszpania

3. Cinque Terre, Włochy

„Pięć wiosek”, które kryją się pod nazwą tego regionu to Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, wpada do Morza Śródziemnego z klifów Ligurii. Jeśli jesteś fanem (a kto nie jest?) włoskiej kuchni, spokojnego stylu życia i kamienistych plaż, będziesz zachwycony włóczęgą po tych okolicach. Sprawdź te magiczne miasta Włoch. 

Cinque Terre, Włochy

4. Majorka, Hiszpania

Baleary (a Majorka w szczególności) zawsze były ulubionym miejscem turystów szukających nieustającego blasku słońca na niebie. Można tu znaleźć zarówno modne kurorty jak Alcudia i Palma Nova, jak i tradycyjne wioski rybackie, na przykład Cal Figuera. Jeśli pokusisz się o wycieczki wgłąb lądu, odkryjesz wspaniałe pejzaże, winne połacie i spokojne gaje oliwne.

Majorka, Hiszpania

5. Dubrownik, Chorwacja

To otoczone murami miasto jest jak labirynt ulic wysadzanych perłami architektury barokowej. Jeśli chodzi o rajskie plaże i wysepki, to może być trudno dokonać selekcji, bo wszystkie są wspaniałe. Jeśli masz ochotę odkrywać także to, co znajduje się poza murami miasta, polecamy wyprawę kolejką górską i podziwianie błękitu morza i idyllicznego otoczenia z lotu ptaka. Koniecznie przeczytaj: 8 genialnych miejsc do odwiedzenia na Bałkanach

Dubrownik, Chorwacja

6. Korsyka, Francja

W przeciwieństwie do wielu wysp Morza Śródziemnego, które w ostatnich latach dotknął zbyt gwałtowny rozwój i urbanizacja, Korsyka jest jedną z tych, które zachowały swoją niewinną starodawność. Jednocześnie może się pochwalić jednymi z najpiękniejszych w Europie plaż i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Mimo, że wyspa oficjalnie należy do Francji, jej mieszkańcy bronią swojej odrębności kulturowej, powtarzając, że są „zawsze podbijani, nigdy ujarzmieni”.

Korsyka, Francja

7. Malta

Najpiękniejsza wyspa na Morzu Śródziemnym? Niektórzy tak twierdzą. Jedno jest pewne. Malta jest jednym z najmniejszych krajów w Europie. To bardzo wygodne dla podróżnych – wszystkie atrakcje są tu pod ręką. Należą do nich między innymi Blue Grotto, czyli zespół jaskiń wypełnionych nieziemsko błękitną wodą, czy klify Dingli, które konkurują z nimi o miano najbardziej malowniczego zakątka na Malcie. Sprawdź też: 10 TOP doświadczeń na rajskiej wyspie Europy.

Malta - wyspa na Morzu Śródziemnym

8. Wybrzeże Adriatyku, Czarnogóra

Czarnogórskie plaże zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Odwiedź otoczone murem miasto Kotor albo wespnij się na fortyfikacje, żeby podziwiać z góry miasto i port. Możesz też wybrać się dalej, wzdłuż wybrzeża, do pięknego Sveti Stefan, dawnej wioski rybackiej, dziś przekształconej w luksusowy kurort.

Wybrzeże Adriatyku, Czarnogóra

9. Kreta, Grecja

Wybrzeże o długości tysiąca kilometrów czyni Kretę największą wyspą Grecji i popularnym kierunkiem wakacyjnym. Jest niezwykle zróżnicowana geologicznie, z rajskimi plażami i monumentalnym pasmem górskim zarazem. Miasta, takie jak Chania czy Retimno czarują swoją wenecką architekturą, a na obrzeżach Heraklionu znajdziesz ruiny Pałacu Minosa z Knossos (tego od Labiryntu Minotaura z mitów greckich). Sprawdź nasz przewodnik po 20 najpiękniejszych wyspach greckich.

Kreta

10. Wybrzeże Jońskie, Albania

Może się wydawać nieoczywistym wyborem ze względu na słabą reputację z czasów komunistycznych. Ale jeśli pokusisz się o odkrycie albańskiego wybrzeża z pięknymi górskimi pejzażami i turkusową wodą, na pewno nie pożałujesz. Polecamy szczególnie jego odcinek pomiędzy miastami Vlorë i Sarandë, a tam plaże Dhermi, Himara i Ksamili.

Wybrzeże Jońskie, Albania

Ten artykuł został zaktualizowany 15 sierpnia 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.