Wiadomosci 10 pytań o loty, które zawsze chciałeś zadać

Wszystkie artykuły

10 pytań o loty, które zawsze chciałeś zadać

Kochasz podróżować, ale każdy lot jest dla Ciebie wyzwaniem? Niby wiesz, że latanie to statystycznie najbezpieczniejsza forma transportu, ale wiele spraw podczas lotu pozostaje dla Ciebie zagadką i wprawia w niepokój?

Żeby skończyć z tym dyskomfortem raz na zawsze, Skyscanner zebrał pytania, które mogą nurtować pasażerów. Następnie zadał je pilotowi liniowemu, kapitanowi Marcinowi Urbańskiemu. Sprawdź, jak to naprawdę jest z turbulencjami, wyłączaniem telefonów podczas startu i lądowania i ptakami na lotnisku.

Cień samolotu na drzewach

1. Dlaczego start i lądowanie są najtrudniejsze?

Podczas samego lotu piloci są oczywiście zajęci, ale w większości wykonują czynności proceduralne. Start i lądowanie to manewry wymagające największej precyzji i ogromnego skupienia. Poza tym wykonuje się je w bardzo różnych warunkach pogodowych i na różnie położonych i wyposażonych lotniskach. Dlatego podczas startu i lądowania trzeba zapiąć pasy. Sprawdź, jak być mistrzem poruszania się po lotnisku.

Dlaczego start i lądowanie są najtrudniejsze

2. Dlaczego podczas startu okna powinny być odsłonięte?

Procedura otwierania okien na czas startu ma zapewnić załodze możliwość oceny sytuacji na zewnątrz samolotu. Ponieważ start i lądowanie uważa się za najtrudniejsze manewry podczas lotu, personel pokładowy jest wtedy szczególnie uważny, a widok na zewnątrz pozwala im na przykład bezpiecznie przeprowadzić ewentualną ewakuację.

Dlaczego podczas startu okna powinny być odsłonięte?

3. Dlaczego podczas startu i lądowania muszą być wyłączone urządzenia elektroniczne?

Dokładnie temu samemu celowi służy prośba personelu o wyłączenie urządzeń elektrycznych na czas wykonywania manewrów startu i lądowania. Chodzi o to, żeby był kontakt z pasażerami. Wszelkie gry czy słuchawki w uszach mogłyby utrudnić przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji, a przy trudniejszym lądowaniu, wstrząsie, laptop na kolanach mógłby zrobić komuś krzywdę. Dotychczas nie udowodniono, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą wpływać na nawigację, choć nie jest to zupełnie niemożliwe. Sprawdź te aplikacje dla dzieci dopbre na podróż.

Urządzenia elektroniczne w samolocie

4. Czy ptaki na lotnisku zagrażają bezpieczeństwu lotu?

Ptaki stanowią potencjalne zagrożenie dla samolotu, podobnie jak zwierzyna na drodze. Przestrzeni powietrznej, w której poruszają się samoloty nie da się w żaden sposób zamknąć dla ptaków. Aby odstraszyć je tak, żeby nie podlatywały zbyt blisko maszyn wykorzystuje się hodowane sokoły lub stosuje huki. Podstawowym zabezpieczeniem jest jednak odpowiednie testowanie samolotów: silnik samolotu powinien być na tyle silny, żeby bez szwanku wyjść ze spotkania z ptakiem. Czy wiesz, dlaczego warto się wcześniej odprawić?

Czy ptaki na lotnisku zagrażają bezpieczeństwu lotu?

5. Czy gdyby rozbiło się okno, pasażer zostałby wyssany na zewnątrz?

Okna przy siedzeniach pasażerów są dwuwarstwowe i bardzo mocne. Nie mają szansy się rozbić. Są też zbyt małe, żeby wyleciał przez nie człowiek. Dużo większej powierzchni, ale i grubsze i odpowiednio hartowane są okna w kokpicie. Wizja odrywających się siedzeń pasażerów i wysysanie ich na zewnątrz przez otwory w samolocie to tylko i wyłącznie fantazja reżyserów filmów katastroficznych, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Nawet gdyby w samolocie pojawiła się jakaś nieszczelność, pasażerowie pozostający na swoich siedzeniach i przypięci pasami są w stanie bezpiecznie dotrzeć z maszyną na ziemię.

Startujący samolot

6. Co się dzieje, gdy piorun uderzy w samolot?

Pioruny nie stanowią wielkiego zagrożenia dla dzisiejszych samolotów, które są wyposażone w instalacje odprowadzające ładunki elektrostatyczne. Piorun może co najwyżej uszkodzić zewnętrzną powłokę poszycia samolotu, ale nie spowoduje to zniszczeń wewnątrz kabiny.

Co się dzieje, gdy piorun uderzy w samolot?

7. Co się dzieje, gdy obaj piloci nie mogą dalej prowadzić maszyny?

Taka sytuacja jest prawie niemożliwa. Trzeba pamiętać, że piloci to nie są przypadkowe osoby, przechodzą badania i szereg testów, które kontrolują ich stan zdrowia. Poza tym, istnieją procedury, które mają zapobiec temu, żeby obaj piloci gorzej się poczuli w tym samym czasie. Nie mogą na przykład nigdy jeść tego samego, żeby równocześnie się nie zatruć. Sprawdź nasze rady, jak zadbać o dobre samopoczucie podczas lotu.

Piloci w kokpicie

8. Czy turbulencje są niebezpieczne?

Turbulencje mogą być niebezpieczne, jeśli są bardzo silne, a pasażerowie nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa w trakcie ich trwania. Silniejsze wstrząsy mogą się zdarzać szczególnie nad Oceanem Spokojnym, czy Indyjskim, ale przypięty pasażer nie ma się czego obawiać. Samej maszynie nic nie ma prawa się podczas nich stać.

Czy turbulencje są niebezpieczne?

9. W jakiej sytuacji, która ma szansę szczęśliwie się zakończyć, mogą przydać się maski tlenowe?

Wydaje Ci się, że słuchanie stewardessy tłumaczącej, jak stosować maski tlenowe jest bez sensu, bo jeśli coś będzie nie tak, to i tak Ci się ta wiedza do niczego nie przyda? To błąd! W wyjątkowej sytuacji może się zdarzyć nagły spadek ciśnienia. Generator tlenu, z którym połączone są maski pozwala na swobodne oddychanie przez kilkanaście minut, co jest wystarczającym czasem, aby piloci obniżyli pułap lotu, a ciśnienie wewnątrz samolotu wróciło do normy. Sprawdź też: 10 najlepszych wideo o bezpieczeństwie podczas lotu.

Maski tlenowe w samolocie

10. Czego boją się piloci?

Właściwie niczego. Piloci doskonale wiedzą, jak działa samolot i z jakimi procesami mają do czynienia podczas lotu. Ci, którzy się czegoś boją, po prostu nie zostają pilotami. Jeśli chcesz wiedzieć, co mówią do siebie piloci, sprawdź nasz słownik lotniczy.

Czego boją się piloci?

Ten artykuł został zaktualizowany 10 lipca 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.