Wiadomosci Sposoby na upał – 10 top metod

Wszystkie artykuły

Sposoby na upał – 10 top metod

Dziwaczne, śmieszne, ale w 100% skuteczne sposoby na morderczy upał.

Kochamy lato, ale czasem przybiera ono ekstremalne formy. Istnieją jednak skuteczne sposoby na upał. Oto sposoby radzenia sobie ze zbyt wysokimi temperaturami, zgromadzone po konsultacji z lekarzami, fizjoterapeutami i… producentami tkanin.

1. Pij herbatę z chryzantemy

Praktycy chińskiej medycyny wiedzą, jakie są skuteczne sposoby na upał. Wiedzą też, chryzantema ma właściwości chłodzące. Oczyszcza też głowę! Schłodzoną herbatę z chryzantemy można kupić w większości państw azjatyckich. Jeśli chcesz osobiście poradzić się mieszkańców Chin, jak radzą sobie z gorącem, przyda Ci się ten lokalny przewodnik.

2. Zadbaj o jakość pościeli

Natychmiast pozbądź się tej trzymającej ciepło, syntetycznej poszewki na poduszkę i zainwestuj w bawełnianą albo jedwabną. To zmieni Twoje życie! Jeśli chcesz iść na całość, możesz też zapakować pościel w plastikową torbę i włożyć ją na kilka godzin do zamrażarki przed pójściem spać. To brzmi trochę dziwacznie, ale jeśli masz problemy z zasypianiem w gorącu, to naprawdę pomoże. Nareszcie wypoczniesz.

Sposoby na upał - pościel

3. Schłodź miejsca na ciele, przy których mierzy się puls

To nie mit, że włożenie nadgarstka pod zimną wodę pozwala schłodzić krew krążącą po Twoim ciele. Rób to raz na kilka godzin przed 10 sekund. To właśnie dlatego pływanie w morzu/jeziorze sprawdza się fantastycznie w gorące dni. Najprzyjemniej schłodzić będzie się w tych polskich jeziorach

4. Zjedz curry

Mieszkańcy Azji jedzą bardzo ostre dania nie bez kozery. To jeden z naprawdę skutecznych sposobów na upał. Chili i inne przyprawy stymulują pracę receptorów w ustach, pobudzając krążenie i powolne oddawanie ciepła przez pocenie się. A to ochładza organizm. Zobacz jak zrobić te kulinarne hity Azji

Sposoby na upał - curry

5. Spryskaj się jak modelki

Modelki mają sposób jak się schłodzić podczas gorącej sesji zdjęciowej, kiedy skierowane są na nie silne światła. Spryskują twarze specjalnym produktem, wymyślonym na potrzeby stylistów. Równie dobrze zadziała jednak zwykła woda. Od razu poczujesz ulgę. 

6. Weź chłodny prysznic

Zapomnij o lodowatej wodzie, bo Twoje ciało zacznie rekompensować niedobór ciepła. Ostatecznie tylko wzrośnie Ci temperatura. Wejdź pod prysznic z wodą o takiej temperaturze, jak zazwyczaj, a potem stopniowo zmieniaj ją na letnią.

Najlepsze sposoby na upał!

7. Zasuń żaluzje

Chciałoby się pootwierać wszystkie okna w mieszkaniu, ale efekt będzie odwrotny od pożądanego. Kiedy wychodzisz z domu, zostaw zasunięte żaluzje i zasłonięte zasłony. Inaczej otrzymasz efekt szklarni. A przecież nie jesteś pomidorem.

8. Odłącz się

Wyłączenie nieużywanych w danym momencie sprzętów, nawet ładowarki do telefonu, może obniżyć temperaturę w pokoju nawet o jeden stopień. To mniej oczywisty ze sposobów na upał, ale działa!

Sposoby na upał - odłącz się

9. Zaprzyjaźnij się z merynosami

Sportowcy dobrze znają zalety wchłaniającej pot wełny, którą beduini używają od wieków na pustyni (w dzień, żeby się ochłodzić, w nocy, żeby się ogrzać). Sprawdź loty do państw Bliskiego Wschodu.

10. Połóż się na podłodze

Jak już będzie Ci naprawdę bardzo gorąco, zawsze możesz położyć się na podłodze. Gorące powietrze wędruje do góry, więc blisko ziemi znajdziesz ulgę i wytchnienie.

Artykuł został zaktualizowany 2 czerwca 2019 roku.

Mapa

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.