Wiadomosci 10 bezpłatnych zabytków Rzymu

Wszystkie artykuły

10 bezpłatnych zabytków Rzymu

O Rzymie mówi się, że jest drogi. My udowadniamy, że to wymarzony kierunek dla tych, którzy nie chcą na wakacyjny wypad wydać majątku. Najlepsze atrakcje w Rzymie są za darmo. Przedstawiamy nasz wybór rzeczy, które można robić w Wiecznym Mieście nie wydając ani centa.

Tanie loty do Rzymu

1. Bazylika św. Piotra w Watykanie

To chyba najsłynniejszy kościół na świecie, który jest celem pielgrzymek od setek lat, a jego kopuła to najbardziej charakterystyczny element panoramy Rzymu. Dobra wiadomość jest taka, że zwiedzanie głównej części bazyliki jest całkowicie bezpłatne. Dodatkowo trzeba zapłacić tylko za zwiedzanie dodatkowego Muzeum Watykanu i kopuły. Podobnie jest z innymi kościołami w Rzymie. Nawet jeśli nie jesteś religijny, zaglądanie do nich to niezapomniane przeżycie, choćby ze względu na wartość architektoniczną. Niektóre z nich zawierają fragmenty kolumn pochodzących z budowli starożytnego Rzymu!

 

2. Panteon

Panteon to najlepiej zachowana rzymska budowla, mimo wielkiego pożaru i najazdu barbarzyńców. Betonowa kopuła jest dowodem zaawansowania myśli architektonicznej budowniczych. Znajdujący się w niej otwór pozwala deszczowi delikatnie kapać na wewnętrzne marmury podczas orzeźwiających letnich deszczy. We wnękach budowli znajdują się sarkofagi, w tym grobowiec jednego z najwybitniejszych malarzy, Rafaela.

 

3. Widok Forum Romanum z Kapitolu

Dawniej Roman Forum było administracyjnym sercem miasta, dziś jedną z jego najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Możesz zapłacić, żeby pochodzić między jego ruinami, ale my polecamy coś lepszego: podziwianie jego majestatu z perspektywy wzgórza Kapitol.

4. Fontanna di Trevi

Prawdopodobnie najsłynniejsza fontanna na świecie, Trevi, to bez wątpienia jeden ze znaków rozpoznawczych Rzymu. Możesz się nią cieszyć nie wydając ani grosza/eurocenta. Chyba że chcesz wrzucić monetę do wody, aby tu jeszcze wrócić. Fontanna dominuje na niewielkim placu, do którego można się dostać z różnych stron.

5. Circus Maximus

Oglądający dawniej wyścigi rydwanów, Circus Maximus jest już być może cieniem siebie z przeszłości. Ale będąc tu nietrudno wyobrazić sobie tą gigantyczną przestrzeń wypełnioną żądnymi rozrywki widzami wiwatującymi na widok mknących jak strzały koni zaprzęgniętych w rydwany.

 

6. Przespaceruj się po Schodach Hiszpańskich

Bijące białym kolorem nawierzchni Hiszpańskie Schody, prowadzące do równie białego kościoła Trinita dei Monte znajdują się w dzielnicy, która dawniej była ulubioną pośród rzymskiej arystokracji, ale i cyganerii artystycznej. Widok na schody z góry jest naprawdę wart wdrapania się (ale na górę można też wjechać windą przy stacji metra).

 

7. Zrelaksuj się w Ogrodach Willi Borghese

Skręć w prawo na szczycie Hiszpańskich Schodów, a dotrzesz do Ogrodów Willi Borghese, przyjemnego zielonego parku, który jest idealną kryjówką przed ostrym rzymskim słońcem. Najpiękniejsza część parku góruje nad innym słynnym placem, Piazza del Popolo – rozciąga się stamtąd fantastyczny widok miasta.

8. Przejdź wokół Koloseum

Nie musisz wchodzić do Koloseum, żeby docenić jego imponujący rozmiar. Spacer dookoła monumentu, o wiele lepiej uzmysłowi Ci jego wielkość. Oglądanie z zewnątrz jest za darmo i nie trzeba stać w kolejce. Zapłacić trzeba jednak, jeśli natkniesz się na muskularnych mężczyzn w strojach gladiatorów i zechcesz zrobić sobie z nimi zdjęcie. Nie radzimy robić ich ukradkiem, gladiatorzy są przyzwyczajeni do „sprytnych” turystów i zażądają zapłaty.

9. Wypij kawę na Piazza Navona

W czasach rzymskich monumentalny stadion, dziś Piazza Navona raj dla artystów. Spotkasz tu mnóstwo malarzy, sprzedających swoje prace, muzyków i ulicznych aktorów. Wszyscy Ci ludzie i piękne otoczenie placu z fontannami i ławeczkami tworzą idealny kontekst do przyjemnego popołudniowego wypoczynku.

 

 

10. Zgub się w bocznych uliczkach Campo Marzio

Rzym to nie tylko starożytne dziedzictwo i architektura. Jego nieco odmienną twarz możesz poznać spacerując nieśpiesznie pobocznymi ulicami wokół Campo Marzio. Charakteryzują je wysokie budynki w kolorze ochry z zielonymi okiennicami. Z dala od zgłębia turystycznego poszukaj lodziarni albo ukrytego placyku.

 

Dodatkowa rada:

Pojedź do Rzymu podczas ‘Settimana della Cultura’ – darmowego tygodnia kultury. W tym czasie wszystkie muzea i atrakcje są bezpłatne.

Sprawdź też:

Co warto zobaczyć i robić w Turynie?

8 hoteli we Włoszech: najlepszy stosunek ceny do wartości

 

Mapa