Wiadomosci 10 atrakcji Mediolanu: przewodnik z radami mieszkańca

Wszystkie artykuły

10 atrakcji Mediolanu: przewodnik z radami mieszkańca

Wybierz się na wycieczkę z naszym lokalnym przewodnikiem i skorzystaj z jego wskazówek, co zwiedzać w Mediolanie.

Jako komercyjne i wyznaczające trendy centrum włoskiego szyku, Mediolan słynie z pokazów mody i butików najlepszych projektantów. Skyscanner poleca odkrywanie go jednak z nieco innej, bardziej lokalnej strony. W poszukiwaniu bardziej autentycznych doświadczeń pomaga nam ekspata z Holandii, Tripbod Stef, który dzieli się listą swoich ulubionych miejsc.

Sprawdź loty do Mediolanu

Sprawdź hotele w Mediolanie

1. Katedra

Jak tylko wyjdziesz ze stacji metra na Piazza del Duomo, spójrz w górę i daj się oszołomić gigantyczną białą fasadą mediolańskiej katedry. Tak zwana Duomo, to najsłynniejszy budynek w mieście i trudno się temu dziwić. Budowano ją przez całe wieki, a po ostatniej renowacji wygląda naprawdę imponująco. Koniecznie obejdź cały gmach, aby w pełni docenić jej rozmiar. Pamiętaj o wejściu na dach, skąd można nie tylko podziwiać panoramę miasta, ale i na przykład posłuchać koncertu.

2. Museo del Novecento

Po prawej stronie od katedry znajduje się pięknie odnowiony kompleks Arengario. W jednym z jego budynków zlokalizowano nowe muzeum sztuki Novecento. Zanim wejdziesz, aby odkrywać prezentowane w nim skarby włoskiej sztuki XX wieku, (jak „Quarto Stato Pellizza di Volpeda” czy „Unique Forms of Continuity in Space” – rzeźbę Boccioniego, którą znajdziesz też na odwrocie włoskiej dwudziestoeurocentówki), poświęć chwilę na obejrzenie samego gmachu. Uwaga! Normalnie wejście do muzeum kosztuje pięć euro, ale na godzinę-dwie przed zamknięciem, zazwyczaj można tu wejść bezpłatnie.

3. Lokalne jedzenie

Jednym z ważnych powodów przy odwiedzaniu Włoch jest zawsze doskonała kuchnia. Więc jeśli jesteś w Mediolanie, zapomnij o fast-foodach i omijaj knajpy nastawione stricte na turystów. Nieopodal Katedry znajdują się sprawdzone restauracje, takie jak Al Cantinone (trochę ukryta, ale warto ją odszukać; Via Agnello 19), Acqua di Mare (specjalizująca się w smakołykach rybnych; Via Terraggio 11), Al Mercante (koniecznie usiądź na tarasie; Piazza Mercantiu 17), Boccondivino (polecam zestaw smakołyków za €70; Via Carducci 17), Cucina del Toro (prawdziwy skarb ukryty w sercu miasta; Via Camperio 15), Trattoria Milanese (typowe mediolańskie potrawy; Via Santa Marta 11) La Dolce Vita (cicha i romantyczna; Via Bergamini 11). A jeśli chcesz doświadczyć czegoś kompletnie nowego, zjedz obiad w jadącym tramwaju (rezerwacje na stronie restauracji ATMosfera).

4. Zamek Sforzesco

Idąc spacerem z Katedry wzdłuż sklepowej promenady Via Dante, znajdziesz imponujący zamek renesansowej rodziny Sforzesco, któa rządziła dawniej Mediolanem. Można w nim obejrzeć zbiory muzealne i zrelaksować się w parku Sempione (patrz punkt 8). Spacerując po dziedzińcu, możesz podziwiać wnętrza zamku i zaglądać na kolejne wystawy. Nie przegap „Rondanini Pietà” Michała Anioła, „Trivulzio Madonna” Mantegi czy imponujących sklepień pomalowanych według projektów Leonarda da Vinci.

5. „Ostatnia wieczerza” i Santa Maria delle Grazie

Poza pysznym jedzeniem, eleganckimi pałacami i modą, są jeszcze przynajmniej dwa powody, dla których warto przyjechać do Mediolanu. Jeden z nich to oczywiście “Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci. Ten słynny fresk znajduje się w refektarzu monastyru, obok kościoła Santa Maria delle Grazie. Pamiętaj, że bilet trzeba kupić wcześniej, w dniu wizyty raczej nie ma na to szans. Można też wziąć udział w zorganizowanej wycieczce po mieście – ich przewodnicy zawsze mają pulę biletów. Pamiętaj, że zwiedzający mają tylko piętnaście minut na poobcowanie z dziełami. Nie zapomnij też o kościele, który sam w sobie zasługuje na uwagę.

6. Cimitero Monumentale

Cmentarz to może nie jest popularne miejsce spędzania czasu podczas wakacji, ale ten trzeba zobaczyć. Jest tu trochę jak w muzeum rzeźby na świeżym powietrzu, a autorami eksponatów są najlepsi włoscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Na cmentarzu spoczywa wiele wybitnych postaci, takich jak skrzypek Arturo Toscanini, czy pisarz Alessandro Manzoni.

7. Pinacoteca Ambrosiana i Pinacoteca di Brera

Nie tylko Florencja może się pochwalić słynnymi renesansowymi obrazami. Nieopodal opery La Scala, znajduje się Brera Pinacoteca, a w niej pokaźna kolekcja dzieł Mantegny, Raphaela, Piero della Francesca, Caravaggia, Belliniego, Canaletto, Tintoretto i innych. Jest tu też ciekawa biblioteka z „Kodeksem Atlantyckim” Leonarda da Vinci i manuskryptami Wergiliusza.

Źródło: Bisamråttan och Lilla My / Flickr

8. Park Sempione i Giardini Pubblici

Zdecydowałeś się zobaczyć zamek Sforzeco, nie możesz więc pominąć parku Sempione. To otwarta w 1888 roku cudowna, zielona przestrzeń otoczona panoramicznym obrazem miasta. Poza galerią rzeźb pod gołym niebem, można tu także zwiedzić akwarium (we wtorki po godzinie 14-stej i pierwsze niedziele miesiąca można to zrobić bezpłatnie; z drugiej strony – w poniedziałki akwarium jest w ogóle nieczynne).

Inny ciekawy park to Giardini Pubblici Indro Montanelli, w regionie Porta Venezia – tu z kolei znajduje się planetarium. Można się tu wybrać na wycieczkę z przyjaznym przewodnikiem, który opowie, co widać na niebie. Ten najstarszy park w mieście powstał w 1784 roku.

9. Bazylika Świętego Ambrożego

Żyjący w IV wieku ojciec Ambroży to najsłynniejszy arcybiskup Mediolanu, beatyfikowany przez Świętego Augustyna w Katedrze. Święty Ambroży jest patronem miasta i ma poświęconą sobie bazylikę, którą trzeba koniecznie odwiedzić, ze względu na oryginalnie wykończone elementy architektoniczne (fasadę, atrium, kolumny i dzwonnice) i sztukę ołtarz Volviniusa, chór, sarkofag Stilichona i mozaiki. Jest tu też muzeum i skarbiec.

10. Pavia i Oltrepò Pavese

Jeśli chcesz zjeść w eleganckiej restauracji w niedzielny wieczór, możesz nie mieć szczęścia: większość z nich jest wtedy zamknięta. Zamiast zadowalać się kebabem, wykorzystaj to, żeby odkryć okolice miasta. Tradycyjnie niedziele na włoskich wsiach to czas pranzo della domenica, podczas których całe rodziny spotykają się i godzinami biesiadują w pobliskich agroturystykach. Dobrym regionem do takiego spędzenia czasu jest winiarskie Oltrepò Pavese – można tu kosztować najlepszych trunków, a lokalne krajobrazy nie ustępują toskańskim. W okolicy warto też zwiedzić Pavię i monastyr Certosa di Pavia (bezpłatne wejście, ale zamknięty podczas lunchu).

Sprawdź też:

10 bezpłatnych atrakcji Rzymu

Co warto zobaczyć i robić w Turynie?

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa