Wiadomosci 10 alternatywnych pomysłów jak zwiedzać Londyn

Wszystkie artykuły

10 alternatywnych pomysłów jak zwiedzać Londyn

Najbardziej alternatywne miejsca w Londynie, których nie znajdziesz w popularnych przewodnikach.

Jeśli nie masz ochoty na odkrywanie Londynu w towarzystwie tysięcy turystów i nie kręci Cię przemierzanie uklepanych ścieżek, czytaj dalej. Bogdan Mścichowski jest fotografem, mieszka w Londynie od czterech lat i mówi o nim tak: „Londyn jest inspirujący i trudno go ujarzmić. Chyba nawet Ci, którzy się w nim urodzili nie są w stanie w całości go poznać. Najlepiej zwiedzać go bez mapy, trochę na oślep. Ja w ten sposób odkryłem wiele niesamowitych miejsc”. Poniżej niektóre z nich.

1. Londyn etniczny

Nie jest tajemnicą, że Londyn to jedno z najbardziej wieloetnicznych miast. Jedną z ulubionych dzielnic Bogdana jest główne skupisko ludności afrokaraibskiej, Brixton. Podobnie jak warszawska Praga, Brixton przekształciło się z ubogiego getta o wątłej reputacji w supermodną mekkę życia kulturalnego. Poza słynną sceną klubową, można się tu obkupić w afrykańskie artykuły spożywcze. Z okolic Brixton pochodzi Naomi Cambell, która niedawno pokusiła się o podróż sentymentalną do swoich rodzinnych stron.

 

2. Tower Bridge nocą

– Miejsca turystyczne mnie przerażają, za duże tam tłumy – przyznaje Bogdan, który jednak znalazł swój sposób na poznanie i tej, najbardziej reprezentacyjnej części Londynu – zwiedzanie nocą. Takiego Pałacu Buckingham albo Tower Bridge – zanurzonych w ciszy i tajemniczych na pewno jeszcze nie znacie.

3. Odkrywanie małych galerii

Londyn słynie z genialnych muzeów, a wstęp na wiele wystaw jest zupełnie darmowy. Ponieważ są one ogromne, trzeba na zwiedzanie każdego zarezerwować sobie cały dzień, albo iść zobaczyć konkretny obraz. Równie ciekawe jest odkrywanie małych, zagubionych galerii, których oferta może zachwycić. Ulubionym takim miejscem Bogdana jest White Cube Gallery na Bermonsdey Street. W okolicy można też znaleźć mnóstwo małych sklepikow i uroczych knajpek.

 

4. Stoiska z jedzeniem zamiast restauracji

Jedzenie w londyńskich restauracjach jest passe. Najnowszy trend w Londynie to żywienie się kurczakami i burgerami z ulicznych stoisk z jedzeniem. Czas świetności przechodzą także bazarki spożywcze, takie jak Borough Market. Oczy same śmieją się tam do wystaw ze smakołykami, a do tego można sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie nie zajrzeć do którejś z londyńskich restauracji, wybierzcie te z widokiem na miasto. Lepszy widok niż z London Eye ma na przykład Sushi Samba w dzielnicy finansowej. Świetna kawiarnia z widokiem na Londyn jest też w Tate Modern.

5. Parki i dzika Tamiza

Najsłynniejszym parkiem Londynu jest oczywiście Hyde Park, ale jeśli chcemy zwiedzać to miasto w alternatywny sposób, powinniśmy zwrócić uwagę na inne, mniej znane parki. Na północy miasta położony jest Regent’s Park z zoo i ogrodem różanym, czyli Queen Mary’s Gardens. Niesamowity jest też Richmond Park – na gigantycznej powierzchni 955 ha żyją tu daniele, jelenie i dzikie ptaki. Z kolei Kew Gardens to kompleks ogrodów i szklarni w południowo-wschodnim Londynie. Znajdują się tam pracownie naukowe, biblioteki i jeden z największych na świecie zielników. Poza parkami, warto odkrywać okolice Tamizy, na jej rzadziej uczęszczanych odcinkach. To nie Londyn, ale Amsterdam kojarzy się z domami na barkach, ale tutaj też ta forma mieszkania jest popularna.

6. Przypadkowe imprezy we wschodnim Londynie

Pytany o to, gdzie się dziś najlepiej bawić w Londynie, Bogdan bez zastanowienia wskazuje na wschodni Londyn. Okolice Old Street, Shorteditch, Dakston czy Hackney zawsze kryją jakieś niespodzianki. Najlepiej wybrać się w wycieczkę od baru do baru, wybierać je przypadkowo, a zaskakujące zdarzenia i ciekawi ludzie na pewno pojawią się na którymś etapie tej trasy. Tutaj modne są prywatne imprezy tematyczne w wynajmowanym przestrzeniach – może uda Wam się na jakąś wprosić. Tradycyjne, duże kluby znajdziemy za to w Brixton.

7. Targ staroci zamiast sklepów z pamiątkami

Jednym z ulubionych zajęć Bogdana są polowania na londyńskich targach staroci. Jednym z najsłynniejszych jest Bermondsey Market, który odbywa się w piątki od 6 rano do 14. Zamiast kupować talerz z podobizną „royal baby”, albo minaturową budkę telefoniczną, warto się tam wybrać i przywieźć do domu wyjątkową pamiątkę z Londynu. Bogdan upolował tam między innymi starą fotografię z Berlina lat 20-tych, która w ozdobnej ramie zdobi ścianę w jego mieszkaniu.

8. Window-shopping

Jeśli kochacie podziwiać piękne przedmioty, Londyn jest wymarzonym kierunkiem na oglądanie pięknych wystaw, czyli do uprawiania „window shopping”. Szczegónie godne uwagi pod tym względem jest New Bond Street. Ostatnio trendy wyznaczają też butiki konceptualne na Dover Street.

9. Londyn industrialny

Londyn ma wiele twarzy, a jedną z tych mało znanych jest twarz surowa i industrialna. Miejscami, w których można go takim poznać są na przykład okolice Design Museum. Dominuje tam stara zabudowa, a klimat tworzą magazyny, służące w czasach kolonialnych do przeładowywania i gromadzenia cargo.

Innym takim miejscem są położone na wschód od miasta gigantyczne doki. – Rozległe, industrialne przestrzenie pozwalają nabrać dystansu, odpocząć głowie – dlatego Bogdan lubi tam przyjeżdżać. A zachłysnąć się tamtejszą atmosferą można, dzięki kolejce linowej Emirates – z góry rozciąga się widok na dzielnicę finansową Londynu.

10. Niedzielny spacer po City

To jedno z moich ulubionych zajęć – spacer po City w niedzielę. To dzielnica biznesowa, a ostatni dzień tygodnia jest jedynym, kiedy nie ma tu żywej duszy. Oszklone wieżowce, zamknięte knajpy. Ma się wrażenie, że spaceruje się po opustoszałym mieście, albo po planie filmowym. Sprawia to niesamowite wrażenie, które musi zaliczyć każdy alternatywny „zwiedzacz” Londynu.

Sprawdź też:

Paryż: miejsca do zwiedzania polecone przez mieszkańca

10 najlepszych atrakcji Berlina: porady mieszkańca

11 trików na tanie zwiedzanie Madrytu

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa