Wiadomosci Gdzie wyjechać na weekend: TOP 10 alternatywnych atrakcji w Polsce

Wszystkie artykuły

Gdzie wyjechać na weekend: TOP 10 alternatywnych atrakcji w Polsce

Kanały, zamki i pomniki przyrody - Polska jest pełna fantastycznych miejsc, których prawdopodobnie jeszcze nie zwiedziłeś.

Warszawska starówka, Wawel, Wieliczka – to niesamowite miejsca w Polsce, które wszyscy znamy. Niewiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, ile naprawdę skarbów kryje nasz kraj. Poniżej prezentujemy subiektywną listę alternatywnych atrakcji turystycznych. Idealnie nadają się jako cel wakacyjnego wypadu na weekend. Które wybierzesz na początek?

1. Kanał Elbląg-Ostróda

Najdłuższy, bo mierzący ponad osiemdziesiąt kilometrów, kanał żeglowny w Polsce został w latach 70-tych okrzyknięty cudem techniki, a w roku 2011 uznany za pomnik historii. Koncepcja jego powstania narodziła się już w XIX wieku, kiedy pojawiła się potrzeba transportu sosny taborskiej wykorzystywanej do wyrobu masztów nad Bałtyk. Wybierz się w rejs i przepłyń malowniczą trasę od jeziora Druzno do Jezioraka.

Sprawdź loty do Gdańska

2. Łódź

Dzielnice przemysłowe ze starymi fabrykami włókienniczymi, przepiękne secesyjne kamienice, zielone parki miejskie i zatrzęsienie festiwali. To wszystko ma do zaoferowania niedoceniona sąsiadka stolicy. Łódź nie jest miastem łatwym i prawdopodobnie mało kto nazwałby ją miastem pięknym. Nie można jej jednak odmówić fascynującej historii i niepowtarzalnej atmosfery, szczególnie w kawiarniach w okolicach ulicy Piotrkowskiej.

Sprawdź loty do Łodzi

3. Janowiec

Janowiec to z kolei miasto, którego sława nieco ginie ze względu na sąsiedztwo popularnego Kazimierza Dolnego. Wystarczy się jednak z niego przedostać na drugą stronę Wisły, aby zwiedzić ruiny niesamowitego średniowiecznego zamku. Dziś poza romantycznym spacerem pośród jego murów, można odwiedzić mieszczący się tu oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

4. Dosłońce

Dosłońce to niepozorna wieś w okolicy popularnego turystycznego miasta, Racławice. Znajdziesz tu spokój, ciszę i nieskażoną niczym przyrodę, która może posłużyć jako tło wycieczek rowerowych. Takiej Polski nie znasz!

Sprawdź loty do Wrocławia

5. Błędne Skały

Dziwacznie powykręcane skały znajdujące się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych oficjalnie powstały w wyniku wietrzenia piaskowca. Jednak każdy, kto odwiedzi to miejsce i poczuje jego osobliwą atmosferę, może nabrać więcej wiary w alternatywną wersję tłumaczącą wygląd skał. Nam bardziej prawdopodobne wydają się lokalne podania, że skalny labirynt zawdzięcza swój kształt gniewowi ducha gór Liczyrzepy, za sprawą którego piaskowiec rozpadł się w ten nietypowy sposób.

6. Zamek w Mosznej

Trzysta sześćdziesiąt pięć komnat i dziewięćdziesiąt dziewięć wież, do tego park gęsto porośnięty dębami i lipami – to krajobraz Zamku w Mosznej. Poza możliwością poznania historii tego bajkowego miejsca, można tu też przyjść na… musical lub operetkę. Wszystko dzięki prężnie działającemu teatrowi muzycznemu, który prezentuje swoje osiągnięcia w zamkowych murach.

7. Brochów

Na skraju Puszczy Kampinoskiej, w gminie Brochów znajduje się unikatowa budowla, kościół obronny. Pochodzący z XVI wieku kościół-twierdza wyposażono w wieże i otoczono murem i fosą. W tym nietypowym miejscu został ochrzczony Fryderyk Chopin.

Sprawdź loty do Warszawy

8. Niepołomice

Większość odwiedzających Kraków, po zwiedzeniu jego atrakcji, dociera najdalej do Wieliczki i Oświęcimia. To duże niedopatrzenie. Zaledwie godzinę drogi od stolicy Małopolski znajdują się przeurocze Niepołomice, tuż przy biorącej od nich nazwy Puszczy. Poza wypiciem kawy na zadbanym rynku, koniecznie zwiedź Zamek Królewski, który służył polskim władcom jako letnia rezydencja. Na zamkowym dziedzińcu znajduje się świetna restauracja, a w jego otoczeniu zabytkowe planty.

Sprawdź loty do Krakowa

9. Guzów

W Guzowie odnajdą się Ci, którzy potrafią docenić urok podupadającego piękna. To właśnie tutaj znajdują się ruiny luksusowego niegdyś Pałacu Sobańskich, wzorowanego na zamkach nad Loarą z kompleksem parkowo-ogrodowym wokół. Stopniowo niszczejący budynek, służył różnym celom. W czasie Pierwszej Wojny Światowej wykorzystano go jako szpital przyfrontowy.

10. Połonina Wetlińska

Zamiast jechać w ukochane Tatry, pokuś się tym razem o odkrycie równie malowniczych i zdecydowanie mniej obleganych, Bieszczad. Połonina Wetlińska to chyba najbardziej urzekające pod względem otaczających krajobrazów pasmo w tych górach. Przemierzaniu tutejszych szlaków, dreszczyka emocji dodają liczne legendy o mieszkających tu dawniej zbójnikach. Może uda Ci się natknąć na ich kryjówkę.

Sprawdź też:

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Polsce

10 TOP sentymentalnych kurortów z czasów PRL

TOP 10 najpiękniejszych jezior w Polsce

Skyscanner to wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży, oferująca natychmiastowe porównanie milionów lotów, a także hoteli i wypożyczalni samochodów.

Mapa