Mapa

Tanie loty na Zanzibar

Pachnącą egzotycznymi przyprawami wyspę Zanzibar otocza najpiękniejsza rafa koralową w całej Afryce. Piasek na tutejszych plażach jest drobny jak cukier puder, a różnorodność roślin i zwierząt zadziwiająca. Stolica czaruje klimatycznymi uliczkami i olśniewa okazałymi, sułtańskimi pałacami. Miasto rozwinęło się w czasach, gdy wyspa była jednym z najważniejszych ośrodków handlu na kontynencie i do dziś widać tu ślady tej świetności.

Tego nie można przegapić

Wycieczka na Zanzibar to doskonały pomysł niezależnie od tego, czy interesuje nas plażowe lenistwo, aktywny wypoczynek, zabytki, życie nocne, przyroda czy egzotyczna kultura. Jest tu wszystko. Zabytkowa część stolicy wyspy, miasteczka Zanzibar, gęsto zabudowana zabytkowymi kamienicami, nazywana jest Kamiennym Miastem. Zabytkowe centrum olśniewa wspaniałymi pałacami sułtanów i wąziutkimi i klimatycznymi uliczkami (są tak wąskie, że nie mieszczą się w nich samochody, a transport odbywa się tu najczęściej pieszo, na rowerach lub motocyklach). Doskonale widoczne są tu mieszające się wpływy kultury arabskiej, mauretańskiej, bliskowschodniej, hinduskiej i suahili. 98 proc. współczesnych mieszkańców to muzułmanie, więc w mieście oczekuje się od turystów odpowiedniego stroju (wystarczy, że nie jest plażowy, ani wyzywający) i szacunku dla miejsc kultu. Jeśli będziemy o tym pamiętać czeka nas ze strony miejscowych niezwykle ciepłe i życzliwe przyjęcie.

Kamienne Miasto najlepiej jest zwiedzać zapuszczając się po prostu w gąszcz uliczek i malowniczych zaułków. W czasie tej czarującej wędrówki warto jest jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych zabytków. Prawdziwą perłą Kamiennego Miasta jest Beit Al Ajaib, znany jako Dom Cudów. Górujący nad portową dzielnicą, stojący przy samej plaży biały budynek o lekkiej, eleganckiej konstrukcji jest jednym z największych i najokazalszych na wyspie. Jego budowę pod koniec XIX wieku zlecił brytyjskiemu architektowi sułtan Barghash ibn-Said, by uświadomić poddanym swoją potęgę i bogactwo. Dziś pałac jest symbolem wyspy. Mieści się tu Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru i Wybrzeża Suahili. Dom Cudów to nie jedyny sułtański pałac w mieście. Dalej na północ, również na wybrzeżu mieści się drugi z tego samego okresu, w którym można zwiedzić wystawę poświęconą codziennemu życiu zanzibarskich władców i ich rodzin.

Obok Domu Cudów stoi drugi najważniejszy zabytek Kamiennego Miasta, Stary Fort. To okazała twierdza zbudowana w XVII wieku, za sprawą panujących wówczas na Zanzibarze omańskich sułtanów. W środku zbudowanej na planie kwadratu warowni, mieści się dziedziniec, który dziś służy jako tętniący życiem centralny plac Kamiennego Miasta z niezliczoną ilością sklepików, straganów i ulicznych muzyków i pokazów tańca.

Wieczorem najlepiej jest chłonąć atmosferę Zanzibaru w Ogrodach Forodhani. Ten niewielki, położony obok Starej Fortecy park, po zachodzie słońca zmienia się w prawdziwy festiwal lokalnej muzyki i doskonałej kuchni podawanej prosto z rusztu. I choć większość atrakcji przeznaczona jest dla turystów, ładnie utrzymane ogrody to doskonałe miejsce, by napawać się urokami Zanzibaru.

Okiem mieszkańca

Choć większość wsi i miasteczek na wschodnim, północnym i południowym wybrzeżu stopniowo zapełniają pensjonaty, restauracje i hotele, na wyspie wciąż zachowało się kilka tradycyjnych miejscowości, gdzie miejscowi żyją z hodowli ziół i wodorostów. Kultywuje się tu też miejscowe zwyczaje. Najbardziej znanym z nich są obchody Mwaka Kogwa, szirazyjskiego Nowego Roku. Zwykle odbywają się one w trzecim tygodniu lipca i najhuczniej obchodzi się je w miasteczku Makunduchi. Zgodnie założeniem, przez rozpoczęciem nowego roku należy oczyścić atmosferę we wsi z zadawnionych konfliktów i niesnasek. W tym celu miejscowi mężczyźni palą chaty (najczęściej wcześniej w tym celu zbudowane) i wdają się w udawane bójki, okładając się nawzajem łodygami liści bananowca (które mają imitować dawniej używane kije). Odświętnie wystrojone kobiety śpiewają tradycyjne pieśni, a po zakończeniu bójek urągają i naśmiewają się z mężczyzn.

Czy wiesz, że?

·         w 1896 roku na Zanzibarze stoczono najkrótszą wojnę na świecie. Wyspa weszła w posiadanie Brytyjczyków po 38 minutach morskiego bombardowania.

·         5 września 1946 roku w jednym ze szpitali Kamiennego Miasta przyszedł na świat Farrokh Bulsara, znany później jako Freddie Mercury, frontman legendarnego zespołu Queen

·         Dom Cudów był pierwszym budynkiem na Zanzibarze oświetlonym energią elektryczną i pierwszym w całej Afryce wyposażonym w windę

·         projekt powstania Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru finansowany był przez Koreę Północną

Lotnisko 

Na Zanzibar można dostać się samolotem korzystając z lotniska Abeid Amani Karume (ZNZ).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Zanzibar

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.