Mapa

Tanie loty do Winnipeg

Wyrastające w samym sercu kanadyjskiej prerii miasto Winnipeg, to zupełnie niezwykły i zaskakujący widok. Od razu nasuwa się pytanie, jak to się stało, że ta doskonała metropolia rozwinęła się właśnie w tym, tak odosobnionym miejscu?

Tego nie można przegapić

Okazuje się jednak, że zbieg dwóch przepływających przez miasto rzek Red i Assiniboine był głównym szlakiem handlowym i miejscem spotkań rdzennych mieszkańców prerii długo przed przybyciem pierwszych Europejczyków. Miejsce to, nazywane „The Forks” do dziś pozostało tętniącym sercem miasta. Jego tradycje handlowe przetrwały pod postacią dużego, miejskiego targu i licznych, drobnych sklepików. Na nadrzecznych deptakach można spotkać ulicznych grajków i przesiadującą młodzież, którą przyciąga jeden z największych skateparków w Kanadzie. Przecinające się dawniej w tym miejscu szlaki handlowe przekształciły się w najważniejsze arterie miasta, tworząc jego dość chaotyczny i nietypowy, jak na kanadyjskie warunki, plan.

Po drugiej stronie rzeki stoi najstarszy budynek w mieście, w którym dziś mieści się St Boniface Museum. Poświęcone jest kulturze Metysów i potomków francuskich kolonizatorów. Winnipeg jest jednym z największych, poza Qubec’iem, skupiskiem ludności francuskojęzycznej w Kanadzie, a rdzenni mieszkańcy stanowią tu aż 10 proc. mieszkańców. Taka różnorodność nie pozostaje bez wpływu na rozwój miejscowej kultury. Jeszcze więcej na ten temat można dowiedzieć się w drugim, ważnym ośrodku poświęconym rdzennym ludom: The Aboriginal Centre. Można tu dokładnie poznać ich codzienne zwyczaje, kulturę, sztukę a nawet kuchnię.

To jak rozwijało się to największe miasto prowincji Manitoba, mówią natomiast zbiory Manitoba Museum. Można tu prześledzić losy rdzennych mieszkańców od 12 tys. lat wstecz i zobaczyć, jak wyglądało miasto w okresie swojego największego gospodarczego boomu, który przypadł na lata 20-ste XX wieku. Rozkwit ten skończył się jednak 30 lat później, dzięki czemu, do dziś przetrwała powstała na początku wieku, oryginalna zabudowa centralnej dzielnicy Exchange. Stanowi ona doskonałą scenerię dla kulturalnego życia Winnipeg, między innymi renomowanych festiwali poświęconych teatrowi i muzyce jazzowej.

Okiem mieszkańca

Długie i mroźne zimy typowe dla występującego tu kontynentalnego klimatu miały spory wpływ na kształtowanie się stylu życia mieszkańców Winnipeg. Miejska komunikacja podporządkowana jest raczej kierowcom niż pieszym, a centrum wyposażono w liczne parkingi i zorganizowano je tak, by oszczędzić mieszkańcom spacerowania po mrozie. 38 najważniejszych budynków centralnej dzielnicy połączonych jest przez 14 zawieszonych w powietrzu korytarzy i 7 tuneli. W sumie bez wychodzenia na dwór można przemierzyć aż 2 km. Dotyczy to zabudowań przy centralnych ulicach Portage i Main, których skrzyżowanie w ogóle pozbawione jest tradycyjnych przejść dla pieszych.

Czy wiesz, że?

·         nazwa Winnipeg pochodzi od słowa „wi-nipe-k”, które z języku rdzennych mieszkańców oznacza „błotniste wody”

·         szacuje się, że pierwsi, rdzenni mieszkańcy pojawili się na tych terenach 12 tys. lat temu

·         w The Forks mieści się najdłuższe lodowisko na świecie

·         siedziba St Boniface Museum to nie tylko najstarszy dom w mieście ale też największy, dębowy budynek w Ameryce Północnej

Lotnisko

Do Winnipeg można łatwo dostać się samolotem, korzystając z Winnipeg James Armstrong Richardson International Airport (YWG).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Winnipeg

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Winnipeg: Winnipeg.
Delta, Bearskin Airlines, KLM, Air New Zealand, Swoop, Copa, SATA i Avianca latają do: Winnipeg bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Winnipeg, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.