Mapa

Tanie loty do Edmonton

Najbardziej wysunięte na północ duże miasto w Kanadzie, nazywane też "Wrotami Północy", wbrew pozorom jest niezwykle sympatycznym miejscem to życia i zwiedzania. I choć może kojarzyć się z wiecznym mrozem i ciemnościami, w rzeczywistości leży na tej samej szerokości geograficznej co Hamburg, Dublin czy Manchester, a korzystne warunki geograficzne sprawiają, że klimat jest tu łagodniejszy niż w bardziej południowych regionach kanadyjskiej prerii. Do tego, prężna gospodarka i tanie nieruchomości sprawiają, że miasto nieustannie się rozwija i pełno tu atrakcji kulturalnych i sportowych.

 

Tego nie można przegapić

 

Co skłoniło osadników, żeby zapuścić się w te rejony? Historię miasta najlepiej jest prześledzić w Fort Edmonton Park - największym parku historycznym w Ameryce. Dowiemy się, że jako pierwsi dotarli tu handlarze futrami z Hudson Bay Company. Potem, gdy wybuchła gorączka złota, miasto stało się zapleczem dla przeczesujących prerię poszukiwaczy, a na początku XX wieku zyskało status stolicy prowincji Alberta. Dziś najbardziej rozpoznawalny w Edmonton jest piękny, kolonialny budynek władz prowincji, The Legislature nazywany w skrócie przez mieszkańców "The Ledge". Otacza go ładny park, a wnętrze otwarte jest dla zwiedzających.

 

Nieco dalej na zachód, po drugiej stronie przecinającej miasto zielonej doliny rzeki North Saskatchewan można obejrzeć drugi symbol miasta - szklane piramidy Muttart Conservatory. Ich ściany działają jak szklarnie, dzięki czemu można w nich oglądać imponujący zbiór roślin charakterystycznych dla trzech stref klimatycznych i sezonowy ogród lokalny. I choć w Muttart Conservatory są niezliczone gatunki najpiękniejszych roślin świata, warto wybrać się na malownicze prerie Alberty, bo mają do zaproponowania jeszcze więcej: dzikie zwierzęta. Oprócz afrykańskiego parku Serengeti, niewielki Elk Island National Park jest najważniejszym skupiskiem rogatych ssaków na świecie. Żyje ich tu ponad 40 gatunków, w tym łosie i bizony, a także 250 rodzajów ptaków. 

 

Fanów zakupów natomiast, być może zainteresuje fakt, że w Edmonton mieści się największe centrum handlowe w Ameryce Północnej – West Edmonton Mall. Jest w nim ponad 800 sklepów, park wodny, sztuczne jezioro, 21 kin, kasyno, wesołe miasteczko i mnóstwo innych atrakcji.

 

Okiem mieszkańca

 

Wciąż malejące bezrobocie i tanie nieruchomości sprawiają, że Edmonton nieustannie przyciąga nowych mieszkańców, ciesząc się jednocześnie najmniejszą gęstością zaludnienia wśród wszystkich najważniejszych miast Ameryki Północnej. Zabudowa jest tu niska, mieszkania duże, a ilość miejskich parków zadziwiająca. Centrum przecina najdłuższy pas miejskiej zieleni na kontynencie: malownicza dolina rzeki North Saskatchewan. Spacerując (biegając, grając w golfa, jeżdżąc na rowerze lub nartach - do wyboru do koloru) w jej sercu aż trudno uwierzyć, że jest się w środku miasta. Mieszkańcy kochają swój park i bardzo o niego dbają. Kilka razy w roku zrzeszają się organizując różne, dobrowolne przedsięwzięcia takie jak sprzątanie śmieci, przycinanie drzew czy malowanie ławek.

 

Czy wiesz, że?

 

* dolina rzeki North Saskatchewan jest 22 razy większa od nowojorskiego Central Parku

* pierwsze siedliska rdzennych Indian pojawiły się w tu 3 tyś lat przed naszą erą a pierwszym przybyszem z Europy, był prawdopodobnie Anthony Henday pracownik Hudson Bay Company szukający nowych perspektyw w przemyśle futrzarskim

* Edmonton i jego okolica są ostatnim obszarem, gdzie występują amerykańskie wiązy. W innych częściach Ameryki, ten popularny niegdyś gatunek został prawie doszczętnie strawiony przez przywiezioną z Europy chorobę wiązów holenderskich

 

Lotnisko

 

Położone 10 km na południe od centrum, Edmonton International Airport (YEG) leży w hrabstwie Leduc. Rozciągnięte na rekordowej wśród kanadyjskich lotnisk powierzchni 28 kilometrów kwadratowych, jest piąte co do wielkości według liczby obsługiwanych pasażerów (około 6 mln rocznie). Jest też jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Kanadzie.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Edmonton International

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.