Mapa

Tanie loty do Wick

Położone w północno-wschodnim hrabstwie Cainthness, Wick to jeden z najdalszych zakątków Szkockich Highlands. I choć w pierwszej chwili miasto może wydawać się ponure i odcięte od świata, wizja i entuzjazm miejscowych, których mieszka tu niespełna 8 tysięcy, łatwo udzielają się przyjezdnym. Najlepszym dowodem na to jest naprawdę imponujące muzeum poświęcone historii miasta.

Tego nie można przegapić

Czy połów śledzia i życie w rybackiej wiosce może być pasjonującym tematem? Tak, jeśli zwiedza się Wick Heritage Centre. To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat historii miasta, które do dziś jest sporym portem, a w XIX wieku łowiono tu najwięcej śledzi w Europie. To imponujące, jak na miejscowe warunki, muzeum prowadzone jest przez wolontariuszy, którzy pragną chronić i promować historię swojego miasta. Do zbiorów należą nie tylko narzędzia rybackie i przyrządy do oprawiania ryb. Część muzeum obejmuje też najprawdziwszy skansen. Należy do niego kuter rybacki Isabella Fortuna, który latem stoi zacumowany w porcie, a zimą oglądać go można w oryginalnej, zabytkowej wiacie do przechowywania łodzi. Można też zwiedzać zbudowany w 1890 roku targ rybny, uważany za najstarszy tego typu targ w Szkocji, wędzarnię, warsztat bednarski (gdzie wyrabiano beczki do przewożenia solonych śledzi) tradycyjnie wyposażoną chatę rybacką i XIX-wieczne przedszkole. Najbardziej znanym i wzruszającym z muzealnych eksponatów plecak Willego Granta. Chłopiec zmarł w 1919 roku, w czasie szalejącej w 1919 roku w mieście epidemii grypy. Jego matka zachowała jednak jego szkolny plecak z przyborami, który po jej śmierci przekazano do muzeum. Całości dopełnia liczącą 70 tys. zdjęć kolekcja rodziny Jonston, miejscowych fotografów, która ilustruje 115 lat historii miasteczka.

Jak w każdym, rybackim mieście Szkocji, również w Wick ważną rolę odgrywała miejscowa destylarnia whiskey. Pulterney Destillery, której nazwa pochodzi od nazwiska Williama Pulteneya, założyciela Pulteneytown (miasteczka, które dziś jest południową dzielnicą Wick), stoi oczywiście w pobliżu portu i możną zwiedzać ją z przewodnikiem.

I choć zabytkowe wnętrze pochodzącej z XIX wieku latarni morskiej Noss Head od 1981 roku należy do zbiorów Wick Heritage Centre, wieża wciąż zdobi wschodnie wybrzeże Wick. Wspaniały spacer wzdłuż okolicznych klifów dzieli ją od malowniczych ruin zamku Sinclair.

Okiem mieszkańca

Przypadający na XIX wiek rozkwit Wick zakończył się w latach 30 XX wieku, kiedy intensywne połowy wyniszczyły populację śledzia, a rybacy, którzy stracili środki do życia musieli wynieść się z miasta. Podupadła od tego czasu gospodarka Wick ożywiła się nieco dopiero w latach 70-tych, kiedy na Morzu Północnym odkryto złoża ropy naftowej. Odtąd Wick stało się głównym portem zaopatrzeniowym dla okolicznych platform wiertniczych. I choć miasteczko uchodzi w Szkocji za miejsce dość odosobnione, jego mieszkańcy są niezwykle przyjacielscy i dumni, że z niego pochodzą.

Czy wiesz, że?

•  w niewielkim Wick mieści się wpisana do Księgi Guinnessa, najkrótsza ulica świata. Ebenezer Place ma 2,6 metra długości i obejmuje fasadę jednego tylko budynku, który ma kształt skierowanego do niej pod kątem prostym klina

•  pod koniec XIX wieku, kiedy w Wick było ważnym ośrodkiem połowu śledzia, przez 12 letnich tygodni, kiedy migrujące ryby przepływały u wybrzeży hrabstwa Cainthness, liczba mieszkańców miasta wzrastała z 6 do 15 tysięcy

•  w wysokim sezonie połowów 47 miejscowych gospód sprzedawało łącznie 3,5 tys. litrów whiskey

Lotnisko

Niewielkie miasteczko ma swoje własne lotnisko, oddalone 2 km na północ Wick Airport (WIC).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Knot

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.