Mapa

Tanie loty do Walii

Walijczycy mawiają: Mwyaf y brys, mwyaf y rhwystr (kto odważy się to wymówić?). Przysłowie radzi, żeby nigdy się nie spieszyć, działać ostrożnie i roztropnie. Tak właśnie powinno się zwiedzać Walię: spacerować po jej zielonych wzgórzach, penetrować jej zamki i wsłuchiwać się w celtyckie legendy.

Tego nie można przegapić

Walia to szczególny region Wielkiej Brytanii, o przyrodzie wyjątkowej urody i lubiący podkreślać swoją odrębność kulturową. Znakiem rozpoznawczym Walii są jednak zamki, jest ich tutaj prawie czterysta! Są, co prawda w różnym stanie, ale sto jest nadal dostępnych dla zwiedzających. Najstarszy, bo mający prawie tysiąc lat jest zamek Chepstow nad rzeką Wye. Będąc tam, nie przegap XII-wiecznych drewnianych drzwi. Jednym z najpiękniej położonych jest natomiast Zamek Harlech, wzniesiony na wzgórzu klifowym nad Morzem Irlandzkim. Poszukiwacze mocnych wrażeń nie mogą przegapić możliwości noclegu w jednym z nawiedzonych zamków. Bliskie spotkania z duchem żołnierza były wielokrotnie raportowane w Zamku Bodelwyddan. Podejrzewa się, że jego odwiedziny mają związek z ludzkimi kośćmi, znalezionymi w 1829 roku w dziś już zamurowanym kominku (co oznacza, że wciąż tam są!). Ale spokojnie, obok noclegu w zamkowym hotelu można się zaopatrzyć w “Zestaw do polowania na duchy”, w skład którego wchodzi między innymi detektor ruchu...

Ze względu na pięknie zdobione, kolorowe wnętrza warto odwiedzić też Zamek w Cardiff, stolicy Walii. Poza nim, w Cardiff można najlepiej poznać historię Walii, dzięki fantastycznym muzeom: Narodowemu Muzeum Historycznemu St Fagans (dzieci będą nim zachwycone) czy Narodowym Muzeum i Galerią Walii z wystawami malarstwa, odkryć archeologicznych, kawiarniami i sklepami. Zrelaksować się w Cardiff najlepiej można w otaczającym zamek parku Brute, a dobrze zjeść w okolicach Cardiff Bay. W Cardiff odbywa się też brytyjska wersja szalonego festiwalu LGBT Mardi Grass i uwielbiany przez mieszkańców lipcowy weekend pełen zabawy, pokazów i karnawałowej atmosfery, The Big Weekend.

Oczami mieszkańca

Kluczem do poznania Walijczyków jest mitologa celtycka i pojęcie hiraeth. Oznacza ono przywiązanie do walijskiej ziemi i miłość do jej przyrody. Choć Walijczyk na pewno nie zdefiniowałby tego pojęcia tak zwięźle. Ale zawsze można wdać się w dyskusję na ten temat, na przykład przy butelce trudnego, ale mocnego walijskiego Blackberry Stout.

Warto też podróżując po Walii podpytywać mieszkańców o lokane wierzenia i legendy. Ponieważ celtyckie mity nigdy nie były spisywane, żyją własnie dzięki przekazywaniu ich sobie z ust do ust. Warto więc podpytać o wielkiego czarnego psa o imieniu Gwyllgi, ptaki rozumiejące ludzką mowę Adar Llwch Gwin czy potwora z jezior Afanca. A może sam będziesz miał okazję go spotkać, choć akurat tego wcale nie życzymy. To z Walii pochodzą także legendy o królu Arturze, Merlinie i Lancelocie.

Czy wiesz, że…

* Mount Everest zostało nazwane na cześć Walijczyka, Sir George'a Everesta z Gwernvale, Breconshire; w latach 1830–1843 pracował jako geodeta w Indiach

* w Walii znajduje się miejscowość o najdłuższej w Wielkiej Brytanii i trzeciej najdłuższej na świecie nazwie; niepozorne Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym Świętego Tysilio z Czerwonej Jaskini) jest położone na wyspie Anglesey * pierwszą transmisję radiową przeprowadził Guglielmo Marconi (późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki) na Kanale Bristolskim; udało mu się wtedy publicznie uzyskać łączność na odległość 36 kilometrów

* populacja owiec jest w Walii o cztery razy większa niż populacja ludzi

Lotnisko

Głównym lotniskiem Walii jest Port lotniczy Cardiff (CWL) położony w miejscowości Rhoose.

Znajdź tanie loty do Walii z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Walii. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Walii? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Loty do Walii

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.