Mapa

Tanie loty do Wenecji

„Najpiękniejsza, romantyczna” – powiedzą o Wenecji jedni. „Inspirująca, ale i przytłaczająca legendami i wzniosłą historią” – ocenią drudzy.A inni, jak Jarosław Iwaszkiewicz, napiszą po prostu, że to miejsce, w którym człowiek może „zaplątać się w inną epokę”. Bo obcowanie z Wenecją, wbrew pozorom, nie zawsze jest łatwe. Jedni ją chłoną, a inni uciekają od brzydkich zapachów z kanałów. Ale nie odwiedzić tego miejsca i nie zdecydować, po której jest się strojnie, to grzech.

Tego nie można przegapić

Wjeżdżając do Wenecji trudno oprzeć się wrażeniu, że to położone na 118 wyspach miasto powstało wbrew przyrodzie, która prędzej czy później upomni się o swoje. I nie chodzi nawet o faleacqua alta, czyli regularne powodzie, czy – jak kto woli – wyjątkowo duże przypływy, które powodują osiadanie fundamentów budynków. Władze miasta twierdzą, że większe zagrożenie stanowią dla niego turyści. Co roku pojawia się ich tutaj ok. 20 milionów, podczas gdy historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys. wenecjan.

W ubiegłym roku Wenecja zrezygnowała z ubiegania się o tytuł  Europejskiej Stolicy Kultury w 2019 r. Burmistrz stwierdził, że może to przynieść tylko większą liczbę turystów, których miasto przecież „nie potrzebuje”. Korzystając więc z tego, że Wenecja jeszcze dopuszcza do siebie obcych, warto się tu wybrać. Bo chociaż miast określanych jako „Wenecje południa” albo „wschodu” jest wiele, to ta oryginalna jest tylko jedna.

Jej serce to Plac św. Marka z jego bizantyjską Bazyliką. Nieopodal znajduje się główne wejście – Porta della Carta – do Pałacu Dożów, symbolu potęgi miasta w czasach jego ekonomicznej świetności. Możemy tu podziwiać między innymi prace mistrzów włoskiego renesansu. To tutaj znajduje się największy obraz świata – „Raj” Tintoretta (wymiary to 22x7 metra). W tym budynku znajdowało się też kiedyś więzienie, którego najsłynniejszym „mieszkańcem” był wenecki łamacz serc, Casanova.

Przez środek miasta, w kształcie odwróconej litery „S”, wije się jak wąż na długości 3800 metrów Canal Grande. Przy jego brzegach widać niezliczone kościoły, w głębi zwykłe życie. To nad tym kanałem znajduje się most Rialto, który do połowy XIX w. był jedynym łączącym brzegi Canal Grande. Dawni kupcy weneccy nie wyobrażali sobie funkcjonowania bez niego. Dziś jest usiany sklepikami. Kanał kończy się przy zwieńczonej kopułą barokowej Bazylice Santa Maria della Salute, która dzięki poświęceniu Maryi Dziewicy „miała zatrzymać” kolejną epidemię dżumy w północnych Włoszech w latach 1629-1631. Wewnątrz świątyni można zobaczyć obrazy Tintoretta i Tycjana.

Oczami mieszkańca

Wrażenie na ciekawskich turystach na pewno zrobią małe tawerny, w których wieczorami zbierają się gondolierzy. Jeśli dobrze się trafi, można tu naprawdę tanio zjeść i napić się przyzwoitego wina z beczki.

Wybierając się do Wenecji warto dobrze zastanowić się nad datą wyjazdu. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia miasto zmienia się nie do poznania, bo rozpoczyna się tu Karnawał Wenecki. To największa i najstarsza zabawa uliczna w Europie, której tradycja sięga 900 lat. Każdy może wziąć w niej udział. Ważne żeby mieć ze sobą maskę, nieodłączny element karnawału. Najczęściej wykonuje się je z papieru, gazy albo gipsu.

Włosi skrupulatnie dbają jednak o to, by żadne ozdoby nie utrudniały jedzenia i picia. Uczestnictwo w tych zabawach pozwala inaczej spojrzeć na zamkniętą, czy jak twierdzi coraz więcej osób, „skansenowatą” Wenecję. Zakończenie karnawału obwieszcza bicie dzwonu bazyliki na Placu św. Marka.

Czy wiesz, że...

• miasto leży na 118 bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim i połączone ok. 400 mostami i siecią ok. 170 kanałów.

• w 1987 r., na 11. sesji, Wenecja została w całości wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

• Rialto, czyli najstarsza część miasta, od początku skupiała życie handlowe Wenecji. Ale według legend była też królestwem kurtyzan. Podobno władze XVI-wiecznej republiki, ze względu na fakt, że zamieszkiwało ją wielu homoseksualistów, nakazywały nawet aby kobiety stały w oknach z odsłoniętymi piersiami. Wszystko po to by prowokować młodych mężczyzn do myślenia o kobiecych wdziękach. Znajdujący się nieopodal Ponte delle Tette (Most Biustów) swoją nazwę zawdzięcza właśnie weneckim kurtyzanom.

• inne legendy wiążą się z – uznawanym za najbardziej romantyczny – Mostem Westchnień. Według jednej, stworzonej dopiero w XIX w. przez romantycznych pisarzy, pocałunek pod mostem gwarantuje parze wieczną miłość. Inni twierdzą, z kolei, że nazwa mostu pochodzi od westchnień prowadzonych przez most skazańców, którzy ostatni raz oglądali niebo.

Lotniska

W Wenecji, lub jej pobliżu, znajdują się dwa główne lotniska: Wenecja-Marco Polo (VCE), położone 12 km na północ od centrum Wenecji i port lotniczy Trviso (TSV), położony 3 km na południowy zachód od Treviso i 20 km od Wenecji.

Znajdź tanie loty do Wenecji z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Wenecji. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Wenecji? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Wenecja

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Wenecja: Wenecja Marco Polo i Wenecja Treviso.
Transavia France, Norwegian, GOL Linhas Aéreas, BA Cityflyer, Azul Airlines, Laudamotion, germanwings i Garuda Indonesia latają do: Wenecja bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Wenecja, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.