Mapa

Tanie loty do Tours

Tours często pozostaje w cieniu największej atrakcji centralnej Francji - zamków nad Loarą. Miasto często traktowane jest też zaledwie jako wygodna baza wypadowa. To duży błąd. Francuzi nazywają Tours „małym Paryżem”, bo podobnie jak stolicę Francji, zdobią je szerokie, eleganckie bulwary, zabytkowe mosty i imponująca, gotycka katedra.

Tego nie można przegapić

Najbardziej urzekającym miejscem w Tours, gdzie trzeba wybrać się w pierwszej kolejności by poczuć klimat miasta, jest Plac Plumereau. Pełen jest uroczych knajpek ze świetną, miejscową kuchnią. Otaczają go średniowieczne kamieniczki starówki, nazywanej „Vieux Tours”, o charakterystycznej, szachulcowej budowie. W nocy dzielnica ta staje się epicentrum studenckiego życia. Kawałek dalej, mieści się najważniejszy zabytek miasta – Bazylika Świętego Marcina.

Kult tego świętego rozpoczął się jeszcze w V wieku i w tym okresie, nad kryptą z jego szczątkami stanął pierwszy kościół. Wtedy też do miasta zaczęli przybywać pielgrzymi. W XIII wieku zastąpiono ją budynkiem w stylu romańskim. Bazylikę doszczętnie złupili hugenoci w podczas wojen religijnych, a w czasie Rewolucji Francuskiej zrównano ją z ziemią licząc, że na jej miejscu nie stanie już nigdy żaden kościół. Cudem zachowały się jednak po niej dwie wieże: Zegarowa i Karola Wielkiego. W XIX wieku odbudowano świątynię wraz z muzeum św. Marcina, gdzie przechowywane są pozostałości wcześniejszych kościołów.

Innym symbolem miasta jest katedra St. Gatien. To zdumiewający przykład gotyckiej architektury. Zdobią ją dwie, 70-metrowe, renesansowe dzwonnice z charakterystycznymi żygaczami. Szczególną uwagę przyciągają imponujące witraże, drugie po Chartes, najbardziej okazałe we Francji. Doskonale wyeksponowano je w oszczędnie zdobionym wnętrzu katedry.

W przylegającym do Katedry Pałacu Biskupów, mieści się miejskie Muzeum Sztuk Pięknych. Należy do niego jedna z najokazalszych kolekcji malarstwa we Francji. Do jej najcenniejszych zbiorów należą dzieła mistrzów flamandzkich m.in. Rembrandta i francuskich impresjonistów (Monet, Degas).

Okiem mieszkańca

Żeby dostrzec najprawdziwszy czar Tours trzeba poczekać do zmroku. Przepięknie oświetlone mury i mosty tworzą niesamowity nastrój. Ulice do późnej nocy pełne są spacerowiczów a w gwarnych, ulicznych knajpkach do późna podawane są kolacje i świetne, lokalne desery, z których najbardziej znanym jest miejscowy nugat. Koniecznie trzeba też spróbować wybornego, regionalnego wina o charakterystycznym, owocowym posmaku.

Czy wiesz, że?

•  przed wejściem do Muzeum Sztuk Pięknych, stoi zasadzony w 1804 roku Libański Cedr. Ma on ponad 30 metrów wysokości, a obwód jego pnia, to 7,5 m

•  na tym samym placu, co cedr, stoi wypchany słoń o imieniu Fritz. 10. czerwca 1902 roku padł on ofiarą bójki podczas parady cyrku „Barnum i Bailey”

•  używany przez mieszkańców miasta francuski uchodzi za najelegantszy, a jego wymowa za najbardziej prestiżową w kraju

•  Ostanie 3 lata życia spędził w Tours Leonardo da Vinci, który na zaproszenie króla Franciszka I osiadł w Château du Clos Lucé i zajął się doskonaleniem swoich maszyn

Lotnisko

Do Tours można dostać się samolotem, korzystając z oddalonego o 6 km na północny-wschód od miasta lotniska Tours-Val de la Loire.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Tours

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.