Mapa

Tanie loty do Salonik

Saloniki to macedoński turystyczny magnes. Nabrzmiałe śródziemnomorskim słońcem lokalne owoce to dar od lokalnych bogów. Drewniane beczki ze śnieżną fetą, wiekowe, kamienne ulice wypełnione galeryjkami, artystycznymi klubami i pieczonymi kalmarami, otoczone reliktami bizantyjskiego i otomańskiego dziedzictwa przyciagają spragnionych autentycznosci. Wybrane przez National Geographic Traveler w 2013 roku za miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, zostało przywrócone do życia przez młodych ambitnych, którzy z artyzmem bohemy i na nowo odkrytą nadzieją, odważnie spoglądają w niepewną przyszłość.

Tego nie można przegapić

Kościół Św. Demetriusza ta przeogromna budowla z V-go wieku, upamiętnia Demetriusza, patrona Salonik. Aghios Demetrios, średniowieczny zakonnik chrześcijański, został zamordowany na terenie byłych łaźni rzymskich w około 303 roku z rozkazu Galeriusza, cesarza rzymskiego i prześladowcę chrześcijan. Obecnie miejsce martyrologii Demetriusza to zagadkowa podziemna krypta, ponownie odkryta w 1917 roku, w czasie wielkiego 3-dniowego pożaru, który zniszczył większość ówczesnego miasta. Za panowania otomańskiego kościół został przekształcony przez Turków na meczet, restaurowany wielokrotnie i całkowicie odbudowany (według oryginalnych planów) w roku 1948. Kościół zawiera jedne z najważniejszych i najcenniejszych mozaik na terenie obecnej Grecji.

Najwyższa góra w Grecji, Masyw Olimpu, (oddalony od Salonik około 90 km), to także siedziba mitologicznych bogów i miejsce tronu Zeusa, boga Nieba i Ziemi. Przychylność panteonu greckich bóstw uhonorowała górę wiecznym miejscem w klasycznej greckiej kulturze. Mit przekazywany z pokolenia na pokolenia, w całej zachodniej cywilizacji, przetrwał kolejne stulecia. Wspinaczka i piesze wycieczki są dość popularne na terenie Parku Narodowego Góry Olimp. Warto więc poświęcić kilka godzin na złożenie wizyty dawno zapomnianym greckim bogom.

Okiem mieszkańca

Słynne słodkości i kulinarne specjały w Salonikach to: Trigona, nasiąknięta syropem baklava (deser kuchni bałkańskiej, zawierający orzechy włoskie, cynamon, miód i ciasto filo), Midopilafo - małże z ryżem, a najpopularniejszym napojem jest mrożona kawa Frappé - serwowana w wysokich szklankach, przygotowywana na bazie wody mineralnej, z dodatkiem mleka i cukru. Aby skosztować typowej greckiej kuchni warto wybrać się do lokalnej tawerny a między posiłkami skosztować mezdes, popularnych przystawek.

Czy wiesz, że...

* Miasto założył macedoński król Kassandros w roku 316 p.n.e. Kassandros nazwał miasto imieniem swojej żony, Thessaloniki, siostry Aleksandra Wielkiego. Legenda głosi, ze królowa, zamordowana przez swojego syna, żyje w morzu Egejskim jako syrena.

* Backgammon (znana jako Tavli) to jedna z najstarszych gier planszowych na świecie, która trafiła do Grecji z Egiptu. Jest jedną z najulubieńszych rozrywek mieszkańców Salonik.

* Najlepsze macedońskie wino to białe wino Cambas i Domaine Carros.

Lotniska

Port lotniczy Saloniki-Macedonia (Thessaloniki International Airport "Macedonia"), SKG

Znajdź tanie loty do Salonik z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Vancouver. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Salonikach? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Saloniki

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Saloniki: Saloniki.
Ellinair, Delta, Gulf Air, Transavia France, Olympic Air, KLM, transavia i Singapore Airlines latają do: Saloniki bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Saloniki, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.