Mapa

Tanie loty do San Jose

„Otwartość otoczenia pozwala ludziom dać z siebie to, co najlepsze” – powiedział kiedyś Pierre Omidyar, amerykański przedsiębiorca, założyciel portalu eBay. To nie przypadek, że siedziba jego firmy mieści się właśnie w San Jose.  Stolica Doliny Krzemowej - wylęgarni amerykańskiej innowacyjności - to miejsce niezwykle inspirujące zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Tego nie można przegapić

Z jednej strony malownicze krajobrazy położonych za miastem kalifornijskich plaż i winnic, łagodny, słoneczny klimat, z drugiej,  najstarszy uniwersytet na Zachodnim Wybrzeżu i niezliczone ośrodki badawcze, sprawiają, że San Jose to bez wątpienia najbardziej przyjazne i stymulujące miasto w USA.  Oprócz technologicznych gigantów takich jak Adobe, Cisco czy Altera, mieści się tu niezliczona liczba drobnych, niezależnych przedsiębiorstw. W trzecim co do wielkości mieście Kalifornii, przeważają ludzie młodzi. Wielu z nich wciąż się uczy, marząc by zrealizować nowy amerykański sen: od kreatywnego studenta do milionera.

Zwiedzanie warto więc rozpocząć od wizytówki San Jose: The Tech Museum of Innovation. Ten charakterystyczny budynek w kolorze mango z lazurową kopułą kryje w sobie fascynacje i marzenia wynalazców z Doliny Krzemowej. Można tu zbudować też własnego robota, wziąć udział w tworzeniu nowych eksponatów i samodzielnie je testować, zapoznać się z tajemnicami naszej planety i kosmosu, obejrzeć najnowsze osiągnięcia biotechnologii i badać zagadki wirtualnego świata. 

Na szczycie liczącej 1300 m wysokości góry Mount Hamilton, położonej na obrzeżach miasta stoi drugi co do wielkości, liczący trzydzieści sześć cali teleskop na świecie. Należące do Uniwersytetu Kalifornijskiego obserwatorium Licka, było pierwszym górskim obserwatorium w historii. Dziś można zwiedzać jego zabytkowe, pochodzące 1887 roku, dębowo-marmurowe wnętrze i obejrzeć teleskop.

Oprócz największego uniwersytetu i drugiego co do wielkości teleskopu, jest tu też największa biblioteka na Zachodnim Wybrzeżu. Futurystyczny budynek Martin Luther King Library liczy 8 pięter i ponad 44 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jej zbiory liczą ponad 1,5 mln egzemplarzy. Zgodnie z założeniem fundatorów, dostęp do biblioteki jest otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta.

Okiem mieszkańca

Nie trzeba być jednak ani przedsiębiorcą ani studentem aby docenić uroki San Jose. Miasto świetnie odpowiada potrzebom rodzin z dziećmi i sprzyja powstawaniu drobnych sklepików i punktów usługowych. W San Jose mieści się największy w USA pchli targ pod gołym niebem. Od ponad 50 lat mieszkańcy uwielbiają spędzać tu czas, nie tylko na zakupach. Zabytkowa karuzela i diabelski młyn są świetną atrakcją dla dzieci. 

Również w oddalonych od centrum dzielnicach mieszkalnych, życie toczy się własnym trybem. Jednym z takich miejsc jest Willow Glen. Główna ulica wyłączona jest z ruchu samochodowego, a bogactwo knajpek, oryginalnych butików i sklepów vintage umila czas spacerowiczom. Można też podziwiać wyszukaną architekturę domów mieszkalnych zarówno tych zabytkowych, jak i powstałych niedawno, na zlecenie zamożnych mieszkańców. Jednak Willow Glen najciekawiej wygląda w okresie Bożego Narodzenia. Mieszkańcy mają tu swój unikatowy sposób przystrajania ogrodów. Każdy kupuje średniej wielkości choinkę i ustawia ją w ogrodzie w równym odstępnie od ulicy. Ciągnący się przez całą dzielnice szereg zdobionych kolorowymi lampkami drzewek tworzy niesamowite wrażenie.

Czy wiesz, że?

* San Jose było pierwszą stolicą Kalifornii

* w mieście działa tu 6 600 firm technologicznych, co sprawia, że San Jose jest największe zagęszczenie projektów  innowacyjnych na świecie

* przychód na gospodarstwo domowe jest tu najwyższy w USA

* ponad połowa mieszkańców ma wyższe wykształcenie

* jest amerykańskim liderem w recyklingu odpadów

* Środowisko zakładka environment 

Lotnisko

Pomimo, że San Jose to największa aglomeracja Doliny Krzemowej, miejskie lotnisko Norman Y. Mineta San Jose International Airport (SJC) jest najmniejsze w regionie. Liczy zaledwie dwa terminale i obsługuje niewiele ponad 8 mln podróżnych rocznie. Wynika to z faktu że położone jest zaledwie kilka kilometrów od centrum, co ogranicza możliwości jego rozbudowy. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: San José

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście San José: San José-Juan Santamaria i San José-Tobias Bolanos.
Delta, KLM, Volaris, Equatorial Congo Airlines, Viva Aerobus, Interjet, Transportes Aereo Guatemaltecos i Spirit Airlines latają do: San José bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: San José, to Styczeń.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.