Mapa

Tanie loty do Sarajewa

Miasto, które jeszcze niedawno trawiła wojna. Dziś podzielone na cztery gminy, wydzielone głównie pod kątem narodowościowym. I chociaż wiele zabytków zniszczyły wojny, to do dziś podziwiać tu można zachwycające dzieła architektury. Zwane kwintesencją Bałkanów oraz miejscem koegzystencji religijnej, miasto, gdzie rozpoczęła się I wojna światowa.

Czego nie można przegapić

Stara Synagoga to najstarsza świątynia Sarajewa. Jeszcze przed wojną stanowiła ośrodek kulturowy sefardyjskich Żydów. Pomimo dwukrotnego zniszczenia przez pożary, została pieczołowicie odbudowana. Przez kilka powojennych lat pełniła funkcję Muzeum Żydowskiego, jednak w roku 2004 przywrócono jest religijny charakter i do dziś w największe święta odbywają się tu modły w rycie sefardyjskim. Z kolei najstarszą cerkwią miasta jest Sobór Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Ukończony w 1874 roku ma kształt bazyliki o trzech nawach i pięciu kopułach. Zbudowany w stylu neobarokowym jest jednym z największych na całych Bałkanach.

Jeśli twój wzrok przyciągnie wznoszący się minaret, oznacza to, że znalazłeś Meczet Imperatora. Pierwszy w mieście, jedne z pierwszych w kraju. Obecna świątynia pochodzi z roku 1566.

Najważniejszą i najbardziej atrakcyjną turystycznie częścią miasta jest Stare Miasto, pełne bośniackiej architektury. Znajdziemy tu katedrę Serca Jezusowego, synagogę, medresę (szkołę) Seldžukija oraz zabytkowy meczet Gazi Husrev-bega, o minarecie sięgającym 45 metrów. Mówi się, że jest to jeden z najznamienitszych przykładów muzułmańskiej architektury sakralnej. Wnętrze wypełniają charakterystyczne dywany i kilimy, a ściany pokryte są ornamentami wykonanymi w roku 1886. Przed meczetem dostrzeżemy dwa wieżowe grobowce (tak zwane turbety) oraz studnię o kształcie grzybka z drewnianą kopułą.

Oczami mieszkańca

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców miejsc jest bazar Baščaršija. Ulokowany jest w samym centrum miasta, na Starówce i ma kształt okręgu. Jego centralny punkt - studia Sebilj -jest pamiątką po powstałym tutaj jednym z pierwszych wodociągów Europy. Podobno kiedyś bezpieczeństwa bazaru strzegli strażnicy, którzy pobiegali haracze od każdego kupca, który nie zamknął swojego kramu na czas.

Warto wiedzieć, że…

* W Sarajewie, w 1885 roku powstała pierwsza w Europie linia tramwajowa.

* Zamawiając kawę, pamiętaj, że dla Bośniaków oznacza ona kawę tradycyjną, z miedzianego garnuszka. Napój znany Tobie określany jest tutaj jako „kawa europejska”.

* W Sarajewie dokonano zabójstwa austriackiego arcyksięcia Ferdynanda, co miało dać początek I wojnie światowej.

* Sarajewo bywa tematem odniesień do popkultury i nierzadko pojawia się w muzyce czy kinematografii. Słynny zespół U2 stworzył o nim piosenkę „Miss Sarajevo”, a o głównej arterii miasta stworzone film „Aleja Snajperów”.

Lotniska

Port lotniczy Sarajewo otwarto w roku 1969 i do dziś jest jedynym lotniskiem w Bośni i Hercegowinie.

Znajdź tanie loty do Sarajewa z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Sarajewa. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Sarajewie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Sarajewo

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.