Mapa

Tanie loty do Santanderu

Być może trudno w to uwierzyć, ale jest w Hiszpanii kurort, gdzie turyści nie znajdą prażącego słońca ani palących upałów, a i tak chętnie tu przyjeżdżają. Jest to Santander - stolica północnego regionu Kantabria, położona nad Zatoką Biskajską. To, co przyciąga tu letników, to niesamowite plaże i... prawdziwie królewski splendor. 

 

Tego nie można przegapić

 

Pogoda w Santanderze bywa różna. Bardzo różna. Panuje tu typowy klimat dla wybrzeża Atlantyku: od 10 do 20 stopni Celsjusza. I dużo, bardzo dużo deszczu. Nie zniechęca to jednak turystów, szczególnie z okolic Madrytu, którzy zamiast prażenia się w słońcu na zatłoczonych plażach, przyjeżdżają tu, by nacieszyć się elegancją nowoczesnego miasta i zapierającym dech w piersiach krajobrazem.

 

Choć w mieście stoi gotycka katedra, jego historię turyści liczą od początku XX wieku, kiedy ówczesny król Alfonso XIII Burbon zbudował tu swoją letnią rezydencję. Dlatego, zwiedzanie najlepiej jest zacząć od półwyspu Magdalena, gdzie w otoczeniu ogrodów stoi Pałac Królewski. Jest tu też niewielkie zoo, w którym obejrzeć można między innym foki i pingwiny. Na brzegu morza stoją też 3 galeony - miniatury tych, na których Hiszpanie wyprawiali się na podbój Ameryki.

 

Do prawdziwie królewskich rozrywek z pewnością należy hazard, dlatego w 1916 roku Alfonso XIII postawił tu Gran Casino del Sardinero. Elegancki, biały budynek leży pośród innych zabytków z okresu Belle Epoque, na przeciwko najbardziej popularnej i zarazem reprezentacyjnej plaży El Sardiniero. Jest ona bardzo długa (ciągnie się przez prawie półtora kilometra), w połowie przecięta zielonymi ogrodami Jardines de Piquio. Na nadmorskich tarasach można znaleźć najlepsze restauracje w mieście, gdzie podaje się tutejszą specjalność - owoce morza. Szczególne miejsce w menu zajmują sardynki (nazwa plaży nie wzięła się więc znikąd). Jada się je tu na różne sposoby, na przykład jako Anchois, które tradycyjnie pochodzą właśnie z tego regionu.

 

Okiem mieszkańca

 

Nowoczesność i wygoda to koniki tutejszych mieszkańców, których miasto liczy mniej więcej 180 tys. Dlatego na ulicach Santanderu wisi koło 10 tys. czujników, które stale je monitorują, zbierając rozmaite informacje. Zintegrowane ze smartphone’ami mieszkańców, dostarczają im wiadomości o pogodzie, korkach, poziomie zanieczyszczenia powietrza, śledzą lokalizacje autobusów, taksówek i policji. Wszystkie te cenne informacje na bieżąco trafiają do użytkowników czyniąc ich życie bajecznie łatwym.

 

Czy wiesz, że?

 

* W regionie Kantabria jest około 60 plaż

 

* Siedziba władz regionu mieści się w dawnym Szpitalu Św. Rafaela, zbudowanym w epoce oświecenia. W jego projekcie uwzględniono ówczesne nowinki dotyczące

zasad higieny np. wyposażony był w nowoczesny, jak na tamte czasy, system wentylacji 

 

Lotnisko

Jedyny port lotniczy w regionie Kantabrii Santanderu Airport (SDR), leży w miejscowości Maliaño, 5 km od Santanderu. Liczba obsługiwanych pasażerów rośnie z roku na rok. W 2014  było to około miliona osób. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Santander

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.