Mapa

Tanie loty do Santiago de Compostela

Santiago de Compostela jest znane na świecie przede wszystkim jako cel pielgrzymek i ważne miejsce dla katolików ze względu na znajdujący się tu grób jednego z dwunastu apostołów. Poza tym jest też jednak po prostu niewielkim galicyjskim miastem z charakterystyczną dla północnej Hiszpanii kuchnią i muzyką. Więc jeśli dotarłeś tu przede wszystkim odwiedzić katedrę, nie zapomnij o zjedzeniu świeżych kalmarów przy dźwięku tradycyjnej gaity.

Tego nie można przegapić

Do katedry w Santiago, w której znajduje się grób św. Jakuba Starszego prowadzi wiele szlaków, ale nazywa się je Drogą Świętego Jakuba (Camino de Santiago). Jest ona oznaczona muszlą św. Jakuba, która jest symbolem pielgrzymów i chyba najpopularniejszym tutaj gadżetem. Trasa pielgrzymki istnieje od ponad tysiąca lat i obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy jest jednym z najważniejszych na świecie.

Sama katedra jest mieszanką stylów architektonicznych, a najbardziej charakterystyczna jest jej barokowa fasada. Plotka głosi, że poza grobem apostoła, znajduje się tu także Święty Graal. Ale to nie wszystko. Charakterystyczna dla katedry jest także osiemdziesięcio-kilogramowa kadzielnica, tzw. botafumeiro, która w każdy piątek pod koniec mszy jest kołysana przez sześciu lub ośmiu mężczyzn w ten sposób, że przelatuje nad głowami wiernych. Katedra góruje nad głównym placem miasta, Praza do Obradoiro.

W mieście jest jeszcze wiele innych ciekawych budowli, takich jak dawny szpital Hostal dos Reis Católicos czy Palacio de Raxoi, w którym mieściły się rada miasta, więzienie i pokoje dzieci śpiewających w miejscowym chórze. Atrakcją z nieco innej bajki jest z kolei Fundación Museo Eugenio Granelñ na Plaza del Tora. Znajdują się w nim dzieła wybitnych hiszpańskich twórców, takich jak Picasso, Matta czy Miro i kolekcja sztuki etnicznej z Afryki, Ameryki Południowej, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

Oczami mieszkańca

Santiago de Compostela to serce Galicji, która przez wieki wytworzyła własną kulturę, różną od stereotypowego wyobrażenia Hiszpanii. Poza odwiedzinami w małych, okolicznych wioskach i zaglądania do lokalnych kawiarni, o życiu mieszkańców Santiago i okolic można dowiedzieć się więcej z Muzeum Ludności Galicji. Znajdujące się w nim eksponaty prezentują różne aspekty życia nad północnym wybrzeżem Hiszpanii poprzez artefakty archeologiczne, malowidła i rzeźby. Tematyczne ekspozycje są czasowo wymieniane.

Czy wiesz, że…

•  według legendy apostoł Jakub Większy prowadził działalność misyjną wśród Celtów; zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie, a jego szczątki miały być przetransportowane do Galicji

•  jedna z tras pielgrzymkowych przekornie nazywa się „Szlakiem Francuskim”, mimo że prawie w całości przebiega przez terytorium Hiszpanii; jednym z jej etapów jest słynny wąwóz Roncesvalles, w którym miał zginął legendarny Roland, bohater „Pieśni o Rolandzie”

•  Uniwersytet w Santiago jest jedną z najstarszych hiszpańskich uczelni wyższych; do dziś jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim obok Salamanki i Grenady

Lotnisko

Port lotniczy Santiago de Compostela (SCQ) znajduje się piętnaście kilometrów od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Santiago de Compostela

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Santiago de Compostela: Santiago de Compostela.
edelweiss air, Qatar Airways, easyJet, Vueling Airlines, TAP Air Portugal, Air Europa, Ryanair i Aer Lingus latają do: Santiago de Compostela bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Santiago de Compostela, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.