Mapa

Tanie loty do Santiago de Compostela

Santiago de Compostela jest znane na świecie przede wszystkim jako cel pielgrzymek i ważne miejsce dla katolików ze względu na znajdujący się tu grób jednego z dwunastu apostołów. Poza tym jest też jednak po prostu niewielkim galicyjskim miastem z charakterystyczną dla północnej Hiszpanii kuchnią i muzyką. Więc jeśli dotarłeś tu przede wszystkim odwiedzić katedrę, nie zapomnij o zjedzeniu świeżych kalmarów przy dźwięku tradycyjnej gaity.

Tego nie można przegapić

Do katedry w Santiago, w której znajduje się grób św. Jakuba Starszego prowadzi wiele szlaków, ale nazywa się je Drogą Świętego Jakuba (Camino de Santiago). Jest ona oznaczona muszlą św. Jakuba, która jest symbolem pielgrzymów i chyba najpopularniejszym tutaj gadżetem. Trasa pielgrzymki istnieje od ponad tysiąca lat i obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy jest jednym z najważniejszych na świecie.

Sama katedra jest mieszanką stylów architektonicznych, a najbardziej charakterystyczna jest jej barokowa fasada. Plotka głosi, że poza grobem apostoła, znajduje się tu także Święty Graal. Ale to nie wszystko. Charakterystyczna dla katedry jest także osiemdziesięcio-kilogramowa kadzielnica, tzw. botafumeiro, która w każdy piątek pod koniec mszy jest kołysana przez sześciu lub ośmiu mężczyzn w ten sposób, że przelatuje nad głowami wiernych. Katedra góruje nad głównym placem miasta, Praza do Obradoiro.

W mieście jest jeszcze wiele innych ciekawych budowli, takich jak dawny szpital Hostal dos Reis Católicos czy Palacio de Raxoi, w którym mieściły się rada miasta, więzienie i pokoje dzieci śpiewających w miejscowym chórze. Atrakcją z nieco innej bajki jest z kolei Fundación Museo Eugenio Granelñ na Plaza del Tora. Znajdują się w nim dzieła wybitnych hiszpańskich twórców, takich jak Picasso, Matta czy Miro i kolekcja sztuki etnicznej z Afryki, Ameryki Południowej, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

Oczami mieszkańca

Santiago de Compostela to serce Galicji, która przez wieki wytworzyła własną kulturę, różną od stereotypowego wyobrażenia Hiszpanii. Poza odwiedzinami w małych, okolicznych wioskach i zaglądania do lokalnych kawiarni, o życiu mieszkańców Santiago i okolic można dowiedzieć się więcej z Muzeum Ludności Galicji. Znajdujące się w nim eksponaty prezentują różne aspekty życia nad północnym wybrzeżem Hiszpanii poprzez artefakty archeologiczne, malowidła i rzeźby. Tematyczne ekspozycje są czasowo wymieniane.

Czy wiesz, że…

•  według legendy apostoł Jakub Większy prowadził działalność misyjną wśród Celtów; zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie, a jego szczątki miały być przetransportowane do Galicji

•  jedna z tras pielgrzymkowych przekornie nazywa się „Szlakiem Francuskim”, mimo że prawie w całości przebiega przez terytorium Hiszpanii; jednym z jej etapów jest słynny wąwóz Roncesvalles, w którym miał zginął legendarny Roland, bohater „Pieśni o Rolandzie”

•  Uniwersytet w Santiago jest jedną z najstarszych hiszpańskich uczelni wyższych; do dziś jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim obok Salamanki i Grenady

Lotnisko

Port lotniczy Santiago de Compostela (SCQ) znajduje się piętnaście kilometrów od miasta.

Tanie loty do Santiago de Compostela z...

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.