Mapa

Tanie loty do Szkocji

Świat ma Szkocji wiele do zawdzięczenia. To szkockim pisarzom zawdzięczamy postaci Sherlocka Holmesa i Piotrusia Pana. Dzięki szkockim wynalazkom mamy telefon i rower z pedałami! Nie wspominając już o setkach gatunków “szkockiej”.

Tego nie można przegapić

Jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Szkocji jest Loch Ness. Jest to długie na 37 kilometrów jezioro, malowniczo położone u stóp wzgórza. Ale to nie piękno przyrody przyciągu tu turystów, ale jej zagadkowość. Loch Ness zasłynęło w zbiorowej wyobraźni jako dom potwora o imieniu Nessie. Pierwsze relacje świadków, którzy widzieli podłużnego stwora o długiej szyi i wielkim, garbatym grzbiecie pojawiły się już w średniowieczu. Opis ten pasuje do morskiego gada, który żył na ziemi w mezozoiku, tzw. plejozaura. Liczne ekspedycje badawcze przez lata próbowały wyjaśnić zagadkę, ale nigdy nie udało się znaleźć ostatecznego dowodu na istnienie bądź nie istnienie Nessie.

Ważnym punktem programu poznawania Szkocji będzie też na pewno Edynburg z górującym nad miastem zamkiem. Stolica Szkocji jest czarująca zawsze, ale najlepiej ją odwiedzić podczas letniego festiwalu teatralnego Fringe. Poza spektaklami w ramach festiwalu, całe miasto zamienia się wtedy w scenę dla ulicznych aktorów, komików i performerów. W tym samym okresie na zamkowym dziedzińcu odbywa się spektakularne widowisko wojskowe - Royal Edinburgh Military Tattoo.

Stolicy w niczym nie ustępuje też drugie główne miasto Szkocji, jej komercyjne serce i największa aglomeracja, Glasgow. Warto tu odwiedzić chociażby Muzeum i Galerię Sztuki Kelvingrove, pod której opieką znajduje się poruszający obraz Salvador Dalí: „Chrystus Świętego Jana od Krzyża”. Trudno wyobrazić sobie lepsze dla niego miejsce niż katedralne wnętrza tej galerii. Kompletnie odmienny klimat odnajdziemy natomiast w supernowoczesnym Centrum Naukowym w Glasgow.

Poza miastami z bogatą ofertą kulturalną i potworami, Szkocja to także dzika i nieco dramatyczna przyroda. Jej godną reprezentantką jest tajemnicza „zamglona wyspa”, czyli Skye. Znajdziesz tu romantyczne wodospady, niedostępne góry i... sporo świetnej whisky. No i w końcu: Cairngorms – park narodowy skupiony wokół skalistych wrzosowisk drugiego najwyższego masywu górskiego w Wielkiej Brytanii.

Oczami mieszkańca

Piegowaci rudzielce grający na kobzach i mówiący w języku, który wcale nie przypomina angielskiego – takie wyobrażenie o Szkotach ma wiele osób. Ale to tylko niektóre przypisywane im cechy. Są też utalentowani i dowcipni. A nam, Polakom powinni być szczegónie bliscy, ponieważ relacje polsko-szkockie trwają przynajmniej od pięciuset lat. Szkoci byli związani z polskimi Uczelniami Wyższymi i handlem. Najwięcej przybyło ich do Polski podczas XVI-wiecznego zbożowego boomu i po wojnach napoleońskich, kiedy to ich gospodarka przechodziła głęboki kryzys. Wiele szkockich nzawisk spolszczono. Dziaksen to tak naprawdę Jackson, Szynkler – Sinclair, a Kabron Cockburn. To, co do dziś mamy ze Szkotami wspólnego to miłość do piłki nożnej, choć nie

da się ukryć, że Szkotom ta dziedzina sportu wychodzi nieco lepiej niż nam.

Czy wiesz, że…

* szkocka ziemia wydała na świat zatrzęsienie wybitnych osobistości; stąd właśnie pochodzą między innymi Alexander Graham Bell, Peter Higgs, Adam Smith czy Sean Connery i Ewan McGregor

* Bank of Scotland to pierwszy w Wielkiej Brytanii bank działający nieprzerwanie od 1695 roku; jako pierwszy na śweicie zaczął też emitować papierowe banknoty

* najstarsza istniejąca encyklopedia na świecie, Brittanica, została po raz pierwszy wydrukowana w Szkocji; miało to miejsce w roku 1768 w Edynburgu

* do Szkocji należy aż 790 wysepek; 130 z nich jest zamieszkałych

Lotnisko

Największe międzynarodowe lotniska w Szkocji to Port lotniczy Edynburg (EDI), Aberdeen (ABZ), Glasgow (GLA), Glasgow-Prestwick (PIK), Inverness (INV), Dundee (DND).

Znajdź tanie loty do Szkocji z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Szkocji. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Szkocji? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Loty do Szkocji

Zdjęcia: Flickr/MispahnBruno Lévêque

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.