Mapa

Tanie loty do Rio de Janeiro

Dumni „cariocas”, czyli mieszkańcy Rio de Janeiro, powtarzają, że Bóg tworzył świat przez sześć dni, ale siódmego wcale nie odpoczywał, tylko budował ich miasto. Już samo położenie – między Atlantykiem, zatoką Guanabara i licznymi wzgórzami – tłumaczy dlaczego o Rio mówi się „Zadziwiające miasto”. Ale dziwią nie tylko jego krajobrazy. W żadnym innym miejscu świat bogactwa i biedy nie są tak bliskimi sąsiadami. Rio to miasto, które wyrasta ze sprzeczności. I może dlatego na turystów działa jak magnes.

Tego nie można przegapić

Architekturę i krajobraz życia mieszkańców najwyraźniej widać z wysoka. Rio daje dwie możliwości przyjrzenia mu się dokładniej z takiej perspektywy. Pierwszą jest wydobywające się z wód zatoki wzgórze, zwane Głową Cukru. Wznosi się aż na 396 metrów, ale na szczyt można łatwo dostać się kolejką linową. Druga możliwość to granitowa góra Corcovado, z której na mieszkańców miasta spogląda z rozpostartymi ramionami jego symbol – 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa. Zaprojektował go francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, a zbiórkę na budowę organizowano we wszystkich brazylijskich kościołach. W 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Ze szczytu Corcovado widać nie tylko bajeczne pejzaże, ciągnące się kilometrami miejskie plaże – z tą najsłynniejszą, choć chyba nie najbardziej urokliwą, Copacabaną na czele – oraz linie podziałów między dzielnicami biedoty (czyli fawelami, których jest tu ponad 500) i przepychu. Uwagę przykuwa też widok bóstwa Brazylijczyków, czyli legendarnego stadionu Maracana. Druga i trzecia miłość Brazylijczyków to oczywiście samba i karnawał. Wielu turystów datę swojego przylotu wybiera tak, by móc choćby na chwilę poczuć atmosferę „sambodromu” i stać się uczestnikiem pięciodniowych nowożytnych bachanaliów.

Spokojniejsi przybysze łatwiej odnajdą się na starówce Rio, która łączy w sobie industrializm nowoczesnych wieżowców i nastrojowość kolonialnych kamienic. Serce centrum bije na placu Floriano, przy którym znajduje się Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych i – niemal równie blisko – klasztor św. Antoniego, najstarsza sakralna budowla Rio.

Oczami mieszkańca

Coraz więcej turystów w poszukiwaniu „prawdziwego Rio” daje się namówić na bieda-wycieczki, czyli wyjazdy do faweli. Najczęściej wydają na to duże sumy pieniędzy, bo organizowaniem takich wypadów zajmują się wyspecjalizowane w tym agencje turystyczne. Pomijając etyczny aspekt takich wycieczek, warto uświadomić sobie, że nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością. Turyści najczęściej wożeni są samochodami z otwieranymi dachami albo quadami, a przewodnicy wiedzą, czego się od nich oczekuje.

Tymczasem urok i autentyzm w Rio naprawdę nie tak trudno jest dostrzec samemu. Idealne do tego miejsce to dzielnica Santa Teresa położona na wzgórzu tuż nad Lapą (dzielnicą, w której tętni nocne życie). Brukowane uliczki i strome zbocza przywołują od razu skojarzenia z Lizboną. Życie płynie tu wolniej i spokojniej niż w centrum miasta. Może właśnie dlatego Santa Teresa to wciąż ulubiona dzielnica malarzy, muzyków i aktorów.

Czy wiesz, że...

* swoją nazwę Rio de Janeiro – a więc w tłumaczeniu Rzeka Styczniowa – zawdzięcza… pomyłce nawigatora ekspedycji badawczej, który wpływając 1 stycznia 1502 r. w zatokę, uznał ją za ujście bardzo dużej rzeki

* miejsce „kultu” Brazylijczyków, czyli stadion Maracana, w latach swojej świetności mógł pomieścić ok. 200 tysięcy ludzi, co czyniło go największym stadionem na świecie; dziś, po gruntownej przebudowie, na trybunach może usiąść 77 tys. kibiców; dwukrotnie na Maracanie msze święte odprawiał Jan Paweł II

* w połowie 2012 roku Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował o dopisaniu do Listy UNESCO krajobrazu naturalnego Rio de Janeiro; za największe walory miasta uznał Oceaniczną Zatokę Guanabara i największy miejski las na świecie – Park Narodowy Tijuca

Lotniska

Głównym lotniskiem jest międzynarodowy port lotniczy w Rio de Janeiro - Galeao (GIG) usytuowany w odległości 20 kilometrów na północ od centrum miasta. Drugie lotnisko to port Rio de Janeiro - Santos Dumont (SDU).

Znajdź tanie loty do Rio de Janeiro bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Rio de Janeiro. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Rio de Janeiro? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Rio de Janeiro

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Rio de Janeiro: Internacional do Rio de Janeiro/Galeão - Antonio C i Rio de Janeiro Santos Dumont.
Delta, Sky Airline, Capital Airlines, KLM, Singapore Airlines, Air New Zealand, GOL Linhas Aéreas i Norwegian latają do: Rio de Janeiro bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Rio de Janeiro, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.