Mapa

Tanie loty do Reggio di Calabria

Stolica regionu nazywanego często „Karaibami Europy”, Reggio di Calabria nie należy do czarujących, turystycznych miasteczek. Ale za zniszczoną częstymi trzęsieniami ziemi i panoszącą się od lat mafią zabudową, kryje się wspaniała, sięgająca antycznej Grecji historia, z którą koniecznie trzeba zapoznać się zwiedzając Muzeum Narodowe Wielkiej Grecji.

Tego nie można przegapić

Położone nad Cieśniną Mesyńską, Reggio di Calabria to najdalej wysunięte miasto Półwyspu Apenińskiego. Bliżej stąd do Afryki niż Północnych Włoch, a najbliżej jest na Sycylię, której wybrzeże widać z nadmorskiej promenady Lungomare. Charakterystycznie dla tej części Włoch, Lungomare przez całe upalne dni świeci pustkami, aby po zmroku wypełnić się wesołym, hałaśliwym tłumem spacerowiczów. Zabudowa Reggio jest dość chaotyczna i raczej nie różni się od innych, portowych miast. Częstym widokiem są tu niewykończone z zewnątrz domy, które stoją tak latami, bo ich mieszkańcy unikają w ten sposób płacenia podatków od nieruchomości. Koniecznie trzeba jednak wybrać się do miejskiego Muzeum Archeologicznego. Można tam obejrzeć jedne z najbardziej znanych, starożytnych, greckich posągów Bronzi di Riace.

W 1972 roku, chemik z Rzymu Stefano Mariottini spędzał wakacje nurkując sobie u wybrzeży Monasterace, niedaleko Reggio di Calabria. Nagle zobaczył wystająca z piasku dna morskiego ludzką rękę. Początkowo myślał, że to czyjeś zwłoki, ale kiedy zaczął odkopywać je z piasku, zorientował się, że to posąg mężczyzny i, że obok leży drugi. Powiadomił policję. W ten sposób Mariottini dokonał jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych drugiej połowy XX wieku. Oba posągi okazały się być pochodzącymi  z V wieku przed naszą erą, bezcennymi dziełami sztuki okresu wczesno klasycznego. Choć niewiele wiadomo o ich pochodzeniu, ich wykonanie przypisuje się najwybitniejszym rzeźbiarzom Wielkiej Grecji. Przedstawiają one dwóch mężczyzn: jednego młodzieńca i drugiego dojrzałego wojownika. Ich nieco wyidealizowane sylwetki, stojące w swobodnej pozycji kontrapostu, z jedną nogą wysuniętą do przodu, są doskonałym studium ludzkiej anatomii. Badania archeologiczne dowodzą, że ich zęby pokryte były warstwą srebra, a gałki oczne wykonane z kalcytu. Starszy mężczyzna na głowie miał hełm, a młodszy prawdopodobnie nosił wianek. Funkcja posągów nie została jednak przez archeologów jednoznacznie wyjaśniona.

Okiem mieszkańca

Ale nie tylko położenie sprawia, że Reggio di Calabria bardziej przypomina Sycylię niż Rzym, czy Mediolan. Cały region Calabrii należy do jednego z najsłabiej rozwiniętych zakątków w

Europie Zachodniej. Dzięki temu, tutejszy krajobraz pozostał nienaruszony przez rozwijający się w innych częściach kraju przemysł. Morze jest tu krystalicznie czyste, a krajobraz dziewiczy. Włosi z północy wierzą, że życie miasta kontroluje czająca się w dolinach rozciągającego się za miastem Masywu Aspromonte mafia. Światek przestępczy trzyma się jednak z dala od turystów, którzy do woli mogą cieszyć się urokami włoskiej wsi.

Czy wiesz, że?

* rośnie tu najlepsza na świecie bergamotka, która jest tak esencjonalna, że jej olejek można stosować do produkcji perfum i herbaty Earl Gray

* nieodłącznym elementem tutejszej kuchni jest pieprz kajeński. Co roku w Calabrii odbywa się festiwal pieprzu, podczas którego można smakować różne odmiany przyprawy i najbardziej zaskakująca dania z jego dodatkiem np. lody

* w 2005 roku, dziennikarze brytyjskiej telewizji BBC przeprowadzili wywiad ze Stefano Mariottini i zawarli go w serialu dokumentalnym „How Art Made the World” (jak sztuka stworzyła świat)

* odpowiadające greckim kanonom pięknej sylwetki posągi liczą 203 i 196,5 cm wysokości

 

Lotnisko

Reggio di Calabria ma własne lotnisko, położone 4 km na południe od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Reggio di Calabria

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.