Mapa

Tanie loty na Porto Santo

Najpiękniejsza wyspa Makaronezji – za taką uchodzi malutka Porto Santo, należąca do Archipelagu Madery. W przeciwieństwie do dwadzieścia razy większej i bardziej znanej siostry, Porto Santo może pochwalić się rozległym, piaszczystym wybrzeżem.

Tego nie można przegapić

Licząca 9 km pokryta drobnym piaskiem Praia Dourada (Złota Plaża), to doskonała odmiana dla osób przybywających ze skalistej Madery. Co więcej, maleńka wyspa może poszczycić się ciekawą historią i kilkoma zabytkami. Odkryto ją jako pierwszą na archipelagu, a osłonięta skałami zatoka dała żeglarzom schronienie przez szalejącym na oceanie sztormem. Swoje ocalenie odczytali jako cud, nazwali więc wyspę Porto Santo, co w tłumaczeniu oznacza „Święty Port”. W miejscu pierwszej osady powstało miasteczko Vila Baleira, które do dziś jest stolicą wyspy i jej głównym skupiskiem mieszkańców. Przez dwa lata mieszkał tu sam Krzysztof Kolumb. Jego przekształcony w muzeum dom jest główną atrakcją Porto Santo. Można tu obejrzeć mapy jego wypraw i rozmaite przyrządy żeglarskie. Oprócz tego, w miasteczku stoi najbardziej znany kościół na wyspie Igreja da Nossa Senhora da Piedade. Oryginalnie, powstał w 1446 roku, ale zniszczyli go grasujący po archipelagu piraci i w swojej obecnej formie pochodzi XVII wieku, kiedy został odbudowany.

Panoramę Vila Baleira najlepiej oglądać jest z najwyższego wzniesienia na wyspie, Pico de Ana Ferreira. Stoi na nim kościół Igreja de Sao Pedro. Wzgórze zdobią też niezwykłe skały wulkaniczne o podłużnych żłobieniach, kształtem przypominające kościelne organy.

Wulkaniczne pochodzenie wyspy sprawia, że jej wybrzeże to w dużej części strome zbocza i liczne punkty widokowe. Za najpiękniejszy z nich uważa się osłoniętą fantazyjnymi skałami, piaszczystą zatoczkę Zimbralinho. Drugim ciekawym miejscem jest Fonte de Areia. Wydrążone przez erozję, piaskowe skały fakturą przypominają gigantyczną gąbkę. W tej okolicy można też degustować słynną, miejscową wodę mineralną.

Okiem mieszkańca

Niespełna 5,5 tys. mieszkańców tej niewielkiej i bardzo malowniczej wysepki tworzy bardzo rozwiniętą społeczność. Funkcjonują tu niezależne szkoły, opieka zdrowotna i policja. Głównym źródłem utrzymania miejscowych pozostaje jednak turystyka.

Czy wiesz, że?

·         Plaże Porto Santo oddziaływają podobno leczniczo na pęknięte kości i reumatyzm

·         Portugalscy żeglarze przywieźli na wyspę ciężarną samicę królika, która zapoczątkowała tu pierwszą (oprócz nietoperzy) populację ssaków. Szybko rozmnażające się króliki znacznie nadwyrężyły miejscową roślinność, co z kolei spowodowało intensywną erozję skał

·         Krzysztof Kolumb poślubił córkę pierwszego gubernatora i założyciela pierwszej osady na wyspie, Bartolomeu Perestrelo. Kobieta zmarła jednak krótko po urodzeniu ich syna. Zaraz potem Kolumb opuścił Porto Santo

Lotnisko

Ta niewielka wysepka może poszczycić się własnym lotniskiem Porto Santo (PXO). Leży zaledwie 1 km od Vila Baleira.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Porto Santo

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.