Mapa

Tanie loty do Penang

Malajska prowincja Penang to jeden z najciekawszych i najlepiej rozwiniętych zakątków w kraju. Chińskie, hinduskie i europejskie wpływy widoczne są tu na każdym kroku, co czyni Penang pasjonującym miejscem do zwiedzania, a jego kuchnię… najlepszą na świecie.

Tego nie można przegapić

Region Penang obejmuje położoną na zachodnim wybrzeżu Malezji wyspę o tej samej nazwie, oraz otaczającą ją część wybrzeża. To jedyna część Malezji, gdzie prawie połowa mieszkańców to Chińczycy. Dodając do tego 150 lat brytyjskiego panowania i osiadających w tym czasie hinduskich handlarzy, prowincja urosła do rangi miejscowego tygla kultur, gdzie mieszające się wpływy widoczne są na każdym kroku.

Zlewającą się różnorodność zabytków i atrakcji najlepiej widać z górującego nad stolicą prowincji, George Town, wzgórza Penang. Wiodący na szczyt, liczący 5 km szlak można pokonać pieszo lub zabytkową, zaprojektowaną przez Szwajcarów kolejką. Na wysokości 821 m n.p.m. tropikalny upał łagodnieje, a przed oczami, rozpościera się niezrównany widok na George Town. Typowo dla tego regionu, na szczycie mieści się hinduistyczna świątynia, meczet i kościół. Jest tu też restauracja, sklep z pamiątkami i pokaz węży. Wszystko w otoczeniu niezrównanej, malajskiej przyrody: 30-metrowych drzew i ponad 100 gatunków ptaków.

U stóp wzgórza, na ulicach George Town czeka jeszcze więcej atrakcji. To niezwykłe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto może poszczycić się licznymi zabytkami w stylu kolonialnym takimi jak Ratusz, Wieża Zegarowa Królowej Wiktorii, czy Fort Wallis. Nie brak tu tez typowych, azjatyckich dzielnic: domów na palach i często widywanych w tej części świata, mieszkań nadbudowanych nad witrynami sklepów. Spacerując ulicami Starego Miasta warto wypatrywać miejscowych murali, bo mają one niezwykłą, artystyczną wartość. Te misternie wykonane malunki, o często symbolicznym znaczeniu uzupełnione są dostawionym do muru rekwizytem (np. rowerem czy krzesłem) tworząc w ten sposób jedyną w swoim rodzaju, uliczną rzeźbę. Autorzy tych niezwykłych dzieł sztuki nie są oficjalnie znani.

Warto też przyjrzeć się rezydencji Cheonga Fatt Tze, zwanego też „Rockefellerem Wschodu”. Ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku, niebywale obrotny, chiński kupiec nie tylko zrobił fortunę na produkcji wina, ale też położył kres segregacji Chińczyków od Europejczyków na statkach pasażerskich. Jego okazała rezydencja w widocznym z daleka kolorze indygo zaprojektowana została w typowym dla XIX wieku, chińskim stylu, ze ścisłym poszanowaniem zasad feng shui. Liczy ona 38 pokoi, 5 brukowanych granitem dziedzińców i 7 klatek schodowych. Jej mury zdobi natomiast 220 okien.

Nie można opuścić Goerge Town bez zobaczenia kompleksu buddyjskich świątyń Kek Lok Si. Rozpostarty na stromych zboczach wzgórza Air Itam, jest największym, buddyjskim kompleksem w Malezji. Na najniższym z trzech poziomów, mieszczą się różne turystyczne udogodnienia: bary, sklepiki i sadzawka z niezliczoną liczbą żółwi. Na środkowym poziomie można już zwiedzić Świątynię Tysiąca Budd (której nazwa pochodzi od ścian zdobionych niezliczoną liczbą złoconych statuetek), mniejsze świątynie i parki. Na szczycie góruje nad chińskimi ogrodami posąg bogini miłosierdzia Kuan Yin, nazywany czasem miejscową Statuą Wolności.

Okiem mieszkańca

Najbardziej jednak znaną atrakcją Penang jest miejscowa kuchnia, która, w zależności od przytaczanego rankingu, uchodzi za najlepszą na świecie, w Azji lub w Malezji. Nie ma jednak wątpliwości, że mieszkańcy Penang doskonale wykorzystali kosmopolityczne wpływy i opanowali kulinaria do perfekcji. Dania najlepiej smakują serwowane na ulicznych straganach. Właściciele tych jadłodajni najczęściej specjalizują się w jednym, wybranym przepisie, który opanowują do perfekcji.

Do najpopularniejszych dań należy ziołowa zupa z wieprzowych żeberek Bak Kut Teh (w tłumaczeniu „herbata z mięsnych kości”). Popularny jest też makaron sojowy z mięsem kaczki czy cała gama chińskich makaronów doprawionych nutą curry. Przedziwnym miejscowym deserem są lody smażone w panierce. Niesamowite jest to, że moczone w bardzo gorącym, głębokim tłuszczu nie rozpuszczają się.

Czy wiesz, że?

·         Cheong Fatt Tze Mansion jest jedną z trzech tradycyjnie chińskich rezydencji wybudowaną poza granicami Państwa Środka

·         Wyspę Penang łączą z kontynentem dwa niebywale długie mosty: jeden liczy 13,5 km, drugi 16 km

·         w Penang często spotkać można tajwańskie cukiernie. Desery te zawdzięczają swoją popularność lubianym w Malezji, tajwańskim serialom i promowanym przez nie stylem życia

Lotnisko

Do Penang można łatwo dostać się samolotem. Na wyspie mieści się Port Lotniczy Penang (PEN).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Pulau Pinang

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.