Mapa

Tanie loty do Oulu

Jak lubią podkreślać miejscowi, Oulu to jedyne miasto na świecie, gdzie „uniwersytet stoi na bagnach, teatr na morzu, statek na rynku, a do tego w fabryce mieści się muzeum nauki”. Osobliwe położenie Oulu u ujścia rzeki Oulujoki do Zatoki Botnickiej, sprawia, że poprzecinane siecią mostów i kanałów centrum, w dużej części leży na osuszonych bagnach i schodzi aż do samego morza. I choć w 1822 miasto doszczętnie zniszczył pożar, pozbawiając je większości zabytków, współczesny klimat Oulu i jego mieszkańcy czarują przyjezdnych poczuciem humoru i widocznym na każdym kroku zamiłowaniem dla nowoczesnych technologii.

Tego nie można przegapić

Piąte co do wielkości i najdalej wysunięte na północ miasto w Finlandii może poszczycić się… najbardziej rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych w kraju. Rowery lub rolki wypożycza się tu o każdej porze dnia i nocy w dostępnej w centrum całodobowej wypożyczalni. I choć przez sporą część roku ścieżki rowerowe pokrywa śnieg, w tym czasie korzystać można z równie imponujących tras do biegówek. 

Nie da się ukryć, że uroki położonego 12 km od koła podbiegunowego Oulu lepiej jednak odkrywać jest latem. Zimą dni trwają tu niespełna cztery godziny i łatwo je przegapić, bo są raczej ciemne i pochmurne. Można natomiast, a nawet powinno się, wtedy zając wypatrywaniem zorzy polarnej (widocznej tu średnio co cztery dni). 

Miasto odżywa latem. Położony nad brzegiem morza (jako jedyny chyba w Europie) główny rynek zapełnia się ludźmi, którzy przychodzą tu powygrzewać się w upragnionych promieniach słońca. Stali bywalcy piją kawę i robią poranne zakupy w zaaranżowanych w dawnych halach i spichlerzach sklepikach. Porządku pilnuje pomnik sympatycznego policjanta, nazywany pieszczotliwie „Bobbym”.

Lato w Oulu świętowane jest na całego. Miasto staje się scenerią najróżniejszych i czasem zupełnie zwariowanych festiwali. Odbywa się tu na przykład festiwal czosnku, gdzie degustować można najdziwniejsze dania o czosnkowym smaku: od pizzy, po piwo i lody. Mało kto wie, że właśnie tutaj od  połowy lat 90-tych mają miejsce mistrzostwa świata w udawaniu gry na gitarze (Air Guitar Championships). Mniej więcej w tym samym czasie, również z Oulu, zrodził się pomysł stworzenia Chóru Wrzeszczących Facetów. Od tego czasu trzydziestu potężnych facetów w białych, eleganckich garniturach jeździ w trasy z przerażająco-komicznym performance’m, w którym znane przeboje, pieśni patriotyczne i piosenki dla dzieci zmieniają się w przeraźliwy wrzask i wycie. Podobnie jak konkurs Air Guitar, chór zyskał sobie sławę i naśladowców na całym świecie.

Ale to nie wszystko. Również w rozkochanym w technologicznych nowinkach Oulu, w dawnym budynku zakładów garbarskich, powstał pierwszy na świecie centrum naukowe,

Tietomaa. I choć podobne ośrodki zaczęły wyrastać na świecie jak grzyby po deszczu, Tietomaa spokojnie wytrzymuje konkurencję, pozostając w ścisłej czołówce najbardziej renomowanych. Mieści się tu 150 wystaw tematycznych z zaskakującymi eksponatami, jak na przykład symulator skoków narciarskich. Jest tu też największe w Finlandii kino z płaskim ekranem i wieża widokowa, z której oglądać można panoramę miasta.

Okiem mieszkańca

Po przyjeździe do Oulu, turyści odkryją, że miasto ma dla nich miłą niespodziankę: bezpłatny dostęp do Internetu na terenie całego centrum. W rzeczywistości, to udogodnienie powstało z myślą nie o turystach, lecz mieszkańcach. Ale to tylko początek innowacji. Od wielu lat, Oulu realizuje program „living lab” (żywe laboratorium). Duże koncerny technologiczne wdrażają tu swoje pomysły i testują ich skuteczność. Najnowsze aplikacje wykorzystywane są do usprawniania życia mieszkańców: pobierania opłat za transport miejski i parkowanie, dostarczania posiłków dla starszych i niepełnosprawnych czy świadczenie opieki zdrowotnej. Po centrum rozsianych jest 12 hotspotów ubi – ekranów dotykowych łączących w sobie funkcje zwykłego komputera, czytnik NCF i blue tooth. Za ich pomocą można na przykład zaplanować trasę po mieście, przeczytać najnowsze wiadomości, kupić bilety, czy załadować zawartość swojego telefonu np. zdjęcia i udostępnić je innym użytkownikom.

Czy wiesz, że?

* Oulu leży w połowie drogi między Azją a Ameryką Północną

* ceny nieruchomości są tu niższe o średnio 50 proc. niż z Helsinkach

* z 250 tys. mieszkańców całej aglomeracji, 40 tys. to studenci, a 33 procent osób ma wykształcenie wyższe

* w niewielkim mieście jest aż 600 km ścieżek rowerowych, 20 proc podróży w granicach miasta odbywa się rowerem

* dwa miliardy ludzi na świecie korzysta z technologii mobilnych wynalezionych w Oulu

Lotnisko

Położone 15 km na południowy zachód od centrum Oulu lotnisko (OUL) obsługuje prawie milion pasażerów rocznie.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Oulu

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.