Mapa

Tanie loty do Knock

Słyszałem często wspomnienia pielgrzymów: „Zakosztowałem duchowej atmosfery panującej w Knock. Jest ona nieomylną rzeczywistością” - mówił James Horan, miejscowy proboszcz. To obok Fatimy i Lourdes najważniejsze sanktuarium maryjne w Europie. Powstało w miejscu, gdzie, jak przyjmuje kościół katolicki, 21 sierpnia 1879 roku Maryja, Józef i Jan Ewangelista objawili się grupie mieszkańców wsi.

 

Tego nie można przegapić

 

Był letni wieczór, w Knock, wsi położonej w północno-zachodnim, irlandzkim hrabstwie Moyo padał rzęsisty deszcz. Dwie młode kobiety, Mary McGloughlin i Mary Byrne szły z plebanii do domu państwa Byrne’ów. Mijając południową ścianę kościoła parafialnego, Mary Byrne spostrzegła trzy postacie. Początkowo myślała, że to zakupione prze proboszcza figury świętych, ale po dłuższej chwili dostrzegła, że postacie ruszają się i unoszą nad ziemią. Przejęte kobiety zawołały rodzinę i sąsiadów, by wzięli udział w objawieniu Maryi, Józefa i Jana Ewangelisty. Trwało ono około dwóch godzin i widziało je piętnaście osób.

 

W latach 1879 i 1936 Watykan powołał dwie komisje. Obie wysłuchały relacji świadków i oceniły je jako wiarygodne. Podczas drugiej komisji Mary Byrnes miała 86 lat i leżała na łożu śmierci. Objawienie opisała tak: „ubrana w złotą szatę Maryja w koronie na głowie wznosiła ręce ku górze, obok stał Józef, lekko pochylony, jakby oddając jej hołd”. Widziała też Jana Ewangelistę, który w lewej ręce trzymał ewangeliarz, a prawą miał wzniesioną do góry z dwoma wysuniętymi palcami, jakby nauczał wiernych. Po zniknięciu świętych postaci, świadkowie stwierdzili, że pomimo padającego deszczu, trawa w miejscu objawienia była sucha. Zeznanie zakończyła słowami: "Jestem pewna wszystkiego, co mówię i składam to świadectwo wiedząc, że idę na spotkanie z Bogiem".

 

Dziś po wiejskim kościółku nie ma już śladu, a w jego miejscu stoi nowy Kościół Objawienia z wykutymi w miejscu dawnej, południowej ściany marmurowymi  postaciami świętych. W 1967 za sprawą zasłużonego proboszcza James Horana, zbudowano tu nowoczesną bazylikę mogącą pomieścić 15 tys. osób. W setną rocznicę objawienia, Horan zaprosił do Knock papieża Jana Pawła II. Papieska wizyta nadała sanktuarium rozgłosu i umocniła jego pozycję na chrześcijańskiej mapie świata. Dziś, sanktuarium odwiedza 1,5 mln wiernych rocznie.

 

Okiem mieszkańca

 

Samo Knock pozostało jednak niewielką, liczącą niecałe 2 tys. osób miejscowością, gdzie życie kręci się głównie wokół turystyki pielgrzymkowej. Na terenie otoczonego wielkim parkiem sanktuarium mieści się bazylika, dwa kościoły i dwie kaplice. Oprócz tego jest księgarnia religijna, muzeum objawienia, restauracja, kamping i hotel. Nie brakuje tu też sklepików i straganów z dewocjonaliami.  

 

Czy wiesz, że?

 

* oprócz Jana Pawła II, Knock w 1993 roku odwiedziła też Matka Teresa z Kalkuty 

 

* w 2007 przybył tu Lech Wałęsa i posadził symboliczne drzewko

 

Lotnisko

 

Położone 20 km od sanktuarium Ireland West Airport Knock, tak jak Bazylika, powstało za sprawą Jamesa Horana. Początkowo pomysł na budowę lotniska w mało uczęszczanej, północno-zachodniej części Irlandii wydawał się nierealny, ale poparł go premier Irlandii Charles Haughey, który zabezpieczył na ten cel środki w budżecie. Niestety, jego partia przegrała następne wybory i budowa lotniska została wstrzymana. Horanowi udało się jednak na własną rękę zebrać brakującą kwotę (prawie połowę kosztów budowy) organizując międzynarodową loterię. Zamarł niedługo po uroczystym otwarciu lotniska w 1986 roku.

Dziś Ireland West Airport jest czwartym co do wielkości lotniskiem w Irlandii i obsługuje całą północno-zachodnią część kraju. Rocznie korzysta z niego ponad 600 tys. podróżnych.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Knock

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.