Mapa

Tanie loty do Irlandii Północnej

Kraina naznaczona przez bolesny konflikt z nieprzewidywalną pogodą – to nie brzmi jak opis idealnego miejsca na wakacje. A jednak. Skaliste klify, zielone wzgórza i bajkowe łąki przyciągają miłośników nieco bardziej surowej przyrody. A ona sprzyja fascynującym legendom, mitom i pojawianiu się nie do końca prawdopodobnych postaci, elfów i duchów rycerzy.

Tego nie można przegapić

Jadąc do Irlandii Północnej od jej trudnej historii uciec się nie da. Ta część Wielkiej Brytanii powstała w 1921 roku z irlandzkich hrabstw, w których dominowali potomkowie brytyjskich osadników z XVII wieku. Potraktowali oni wtedy mieszkających na tych terenach Irlandczykach bardzo brutalnie, a konflikt był potęgowany przez różnice religijne: Irlandczycy to katolicy, Brytyjczycy – głównie protestanci. Podziały między katolicką i protestancką ludnością Irlandii Północnej są do dziś bardzo wyraźne, ale od porozumienia pokojowego w 1998 roku i deklaracji Irlandzkiej Armii Republikańskiej o rozbrojeniu rany po wieloletnim konflikcie powoli się goją.

Irlandię Północną można odkrywać przynajmniej dwoma szlakami: miast i pomników przyrody. Ten pierwszy prowadzi przez Belfast – stolicę prowincji, która tu i teraz przekształca się z umordowanego przez konflikty świadka historii w spokojne, przyjazne ludziom i klimatyczne miejsce. To tutaj też powstał nasłynniejszy liniowiec świata – Titanic. Inne warte odwiedzenia miasto północnoirlandzkie to Derry (Londonerry) ze słynnymi murami obronnymi, dzięki którym protestancka ludność odparła w XVII wieku atak armii katolickiej. Są jeszcze malowniczy kurort nadmorski Bangor i urzekający Enniskillen – główne miasto hrabstwa Fermanagh.

W tym samym regionie można odwiedzić kompleks wapiennych jaskiń Marble Arc. Przejście przez sześć kilometrów podziemnych labiryntów przedzielonych rejsem łódką przez rzekę Cladagh to nie lada przeżycie. Ale jeśli cierpisz na klaustrofobię, wybierz trasę przez Góry Mourne w hrabstwie Down. Wycieczka przez rozciągające się między Newcastle a Newry pasmo pozwoli się wyciszyć, nacieszyć oko nieskażoną ręką człowieka naturą i pięknymi widokami ze szczytów. Konkurencyjne widoki można znaleźć tylko na północnym wybrzeżu z dzikimi plażami i jedyną w swoim rodzaju Groblą Olbrzyma. Jest to powstała podczas wybuchu wulkanu (nie ma się czego obawiać – erupcja miała miejsce 50 milionów lat temu) formacja skalna. Składa się na nią 37 tysięcy umieszczonych jeden na drugim bazaltowych słupków o średniej wysokości około pół metra. Patrząc na tę oryginalną geometryczną rzeźbę naprawdę trudno uwierzyć, że jest ona dziełem przypadkowego działania natury.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Irlandii Północnej, choć podzieleni między sobą, dla przyjezdnych są otwarci i serdeczni. Jedynym problemem w kotaktach mogą się okazać lokalne akcenty, ze zrozumieniem których może mieć trudność nawet wytrawny anglista. Irlandczycy z Północy lubią dobrze zjeść. Jeśli chcesz się poczuć jak jeden z nich (ale nie masz problemów z podwyższonym cholesterolem!) skuś się na “Ulster Fry” zawierający smażony bekon, jajka, kiełbaskę, grzyby, pomidory i fasolkę. Można, a

nawet trzeba, napić się do tego piwa z lokalnych browarni Hillden bądź Whitewater. Warto spróbować też miejscowej whiskey Bushmills.

Piwnego brzucha i oponek można się pozbyć grając w ulubione przez Irlandczyków sporty: Ulster rugby, hurling, czy gaelicką piłkę ręczną i gaelicki futbol. Warto wiedzieć, że mieszkańcy traktują te sporty bardzo powożnie, uważają je za element swojej kultury i tożsamości.

Czy wiesz, że…

* Rathlin Island to jedyna osiedlona wyspa należąca do Irlandii Północnej; a mieszka na niej około stu osób; oznacza to, że mają tylko dla siebie rezerwaty ptaków, wrzosowe wzgórza i dzikie plaże, na których można spotkać wygrzewające się foki

* z Irlandii Północnej wywodzą się takie znane osoby jak piłkarz George Best, aktor i reżyser filmowy Kenneth Branagh czy Eddie Ervin – kierowca rajdowy; do mniej zacnych postaci należy natomiast słynący z ograbiania grobów XIX-wieczny złoczyńca William Burke

* według legendy Grobla Olbrzyma została zbudowana przez – cóż za niespodzianka – olbrzyma, Finna McCoola, który wybierał się do Szkocji, żeby pokonać swojego wroga; okazało się, że szkocki olbrzym jest o wiele od niego większy, wiec jedynym sposobem było pokonanie go przy pomocy podstępu. Finn przebrał się za dziecko i wystraszył swojego przeciwnika, który obawiał się teraz spotkania z rodzicami giganta. Jaki to ma związek z groblą? Jest to porąbana przez uciekającego do Szkocji olbrzyma trasa z Irlandii

Lotnisko

Głównym portem lotniczym Irlandii Północnej jest Międzynarodowe lotnisko Belfast (BFS), popularnie zwane Aldergrove. Dwa pozostałe to skupiające się na lotach lokalnych Belfast-City George Best (BHD) oraz Port Lotniczy Derry (LDY).

Znajdź tanie loty do Irlandii Północnej z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Irlandii Północnej. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Irlandii Północnej? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Loty do Irlandii Północnej

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.