Mapa

Tanie loty do Mauritius

Mark Twain powiedział o Mauritiusie, że był on stworzony jako pierwszy, a dopiero później na jego podobieństwo powstało niebo. Nic dodać, nic ująć.

Tego nie można przegapić

Mauritius to kompaktowy raj – cała linia brzegowa wyspy ma raptem sto sześćdziesiąt kilometrów długości. Skromny rozmiar pozwala dokładnie ją poznać. Głównym miastem Mauritiusu jest położony w północno-zachodniej części wyspy, Port Louis. Zapoznawanie się z wyspą można zacząć właśnie od tego miejsca. Swoją zabudową przypomina o kolonialnej przeszłości: portugalskiej, holenderskiej i brytyjskiej – widać to najlepiej na Fort Adelaide czy gmachu poczty głównej. Jedną z największych atrakcji jest lokalny bazar, Marche Central – można tam wybierać spośród pięknie zaprezentowanych kolorowych warzyw i owoców, mięsa, lekarstw i tkanin. Warto też zwrócić uwagę na wyznaczony dwoma bramami obszar zajmujący przez lokalne Chinatown. Nieopodal znajduje się najstarszy meczet w kraju - Mosquee Jummah. Inne większe miasta na wyspie to między innymi Curepipe, Vacoas-Phoenix czy Beau Bassin.

Głównym regionem turystycznym jest z kolei Blue Bay. Tutaj naprawdę trudno się nudzić. Na przyjezdnych czekają plaże, sporty wodne, bary, restauracje, market Mahebourg i absolutny hit - park wodny. W Blue Bay Marine Park można obserwować życie morskich stworzeń, w tym aż pięćdziesięciu gatunków koralowca. Będąc na Mauritiusie trzeba też wybrać się do Parku Narodowego Chamarel, położonym na południowym zachodzie wyspy. W niewielkim miasteczku o tej samej nazwie ziemia wulkaniczna mieni się na różne kolory, dając niesamowity efekt wizualny. Nazywana jest „ziemią siedmiu kolorów".

Oczami mieszkańca

Wielu uważa, że narodowym sportem Maurytyjczyków jest... targowanie się. To wrażenie powstało zapewne u osób robiących zakupy na maurytyjskich targach. Spośród tych prawdziwych sportów, mieszkańcy wyspy szczególnie uwielbiają piłkę nożną, rugby i wyścigi konne.

Inne dziedziny życia społecznego fantastycznie odzwierciedlają charakter poszczególnych grup etnicznych mieszkających na Mauritiusie. Są to w większości Hindusi, potomkowie sprowadzonych tu przez Brytyjczyków w XIX wieku robotników, ale i Kreole, Chińczycy i Francuzi. Mieszanka ta odbija się na lokalnej kuchni i kalendarzu świąt. Przykładem może być Nowy Rok: Chińczycy obchodzą go na przełomie stycznia i lutego, a niektórzy hindusi w marcu podczas święta Ugadi.

Czy wiesz, że…

* znany już dziś tylko z literatury („Alicja w Krainie Czarów”, „Sanatorium pod Klepsydrą”) ptak dodo był endemicznym gatunkiem Mauritiusa; te ciekawe ptaki zostały szybko wytępione przez holenderskich kolonizatorów, prawdopodobnie zjedzone ze względu na dużą ilość tłuszczu; dodo jest symbolem narodowym Mauritiusa

* Mauritius był jednym z pierwszych krajów, który zaczął produkować znaczki; dwa z nich, Red Penny i Blue Penny są do dziś uważane za kąsek dla filatelistów, a w Port Louis jest nawet poświęcone im muzeum

* dzięki swojemu strategicznemu położeniu Mauritius był nazywany „gwiazdą i kluczem” Oceanu Indyjskiego; sformułowanie to stało się narodowym motto

Lotnisko

Mauritius ma dwa międzynarodowe lotniska: Port Lotniczy Mauritius (MRU) położony nieopodal miasta Mahébourg (MRU) i Port lotniczy Rodrigues (RRG) znajdujący się na wyspie o tej samej nazwie. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.