Mapa

Tanie loty do Murcji

Położony pomiędzy uczęszczanymi szlakami Costa Blanca i Alamerii, region Murcji przez lata pozostawał w cieniu popularnych sąsiadów, będąc jednym z najrzadziej odwiedzanych zakątków Hiszpanii. Powoli się to jednak zmienia. 315 słonecznych dni w roku, bogata historia i wspaniała architektura jego stolicy, którą nazywa się „barokowym miastem południowego-wschodu” oraz innych, okolicznych miasteczek budzą coraz większe zainteresowanie turystów.

Tego nie można przegapić

Wybrzeże, które nie bez powodu Hiszpanie nazwali „Ciepłym” (Costa Cálida), ciągnie się przez 250 km, nie mogło na długo pozostawać w zapomnieniu. Będąc tu, warto jednak zejść na chwilę z leżaka i wybrać się w głąb lądu. Stolica regionu, miasto Murcja, może poszczycić się wspaniałymi, barokowymi kościołami, które ciekawie kontrastują z widocznymi tu również pamiątkami po kulturze mauretańskiej.

Najbardziej znanym zabytkiem Murcji jest tutejsza katedra – Catedral de Santa Maria. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała przez 300 lat. Wyróżnia się 92-metrową wieżą, która jest drugą po Sewilli, najwyższą wieżą w Hiszpanii. 25 katedralnych dzwonów wybija codziennie godzinę 13, dając mieszkańcom sygnał, że nadeszła pora posiłku. Katedra słynie też ze swojej barokowej fasady. Zdobią ją wykonane z białego marmuru, bogate płaskorzeźby i korynckie kolumnady. Wewnątrz, znajduje się sarkofag hiszpańskiego króla, Alfonsa Mądrego. Na życzenie władcy, w ukochanej przez niego Murcji pochowano jego serce, podczas gdy reszta ciała spoczywa w Sewilli.

Zdaniem wielu najciekawszym jednak budynkiem w Murcji jest „Kasyno”, a raczej pochodzący z połowy XIX wieku wystawny klub dla panów, który dziś mogą zwiedzać turyści obu płci. W ekskluzywnym, jak na owe czasy, eklektycznym budynku miesza się wiele wpływów architektonicznych. Jest tu mauretańskie patio, neoklasycystyczny dziedziniec, staro-angielska biblioteka zawierająca 20 tys. tomów (niektóre pochodzą nawet z XVII wieku), wystawna sala balowa i tocador – damska garderoba z ciekawym freskiem przedstawiającym cherubiny i niezwykłe postacie płonących, skrzydlatych kobiet. Jedynym, zbliżonym do hazardu akcentem „Kasyna” jest sala bilardowa.

Nie można opuścić regionu Murcji bez zwiedzenia Kartageny. Założone III wieku p.n.e. przez Kartagińczyków miasto, pamięta Fenicjan, Rzymian i Maurów. Ślady tych cywilizacji widoczne są na jego ulicach do dziś. Warto też zajrzeć do urokliwej Lorki, która słynie ze szczególnie hucznych wielkotygodniowych procesji.

Okiem mieszkańca

Jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem, jest wizyta w Murcji w okresie wielkanocnym. I choć korzystanie z najbardziej znanych atrakcji i zwiedzanie jej zabytków jest w tym czasie bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe, tylko wtedy w pełni docenić można prawdziwego ducha i tradycje tego regionu.

Z murcjańskich miast to Lorka najbardziej znana jest ze swoich hucznych procesji, ale każde, najmniejsze nawet miasteczko może poszczycić się własnymi, kultywowanymi wyłącznie przez lokalne bractwa zwyczajami. W stolicy, mieście potężne procesje liczą tysiące uczestników, a figury Chrystusa (nazywane „pasos”) są tak ogromne, że  wydostaje się je z kościołów oknami. Można tu też spotkać figury wykonane przez pochodzącego stąd, jednego z najwybitniejszych barokowych rzeźbiarzy w Hiszpanii, Francisco Salzillo. W Lorce i Kartagenie natomiast, okazałe procesje przeciskają się przez zabytkowe wąskie uliczki zahaczając niemal o fasady domów.

Czy wiesz, że?

•  zbudowane za czasów arabskiego panowania kanały i systemy irygacyjne, do dziś wykorzystywane są do nawadniania murcjańskich pól uprawnych

•  morskie tradycje Kartageny odzwierciedla największy w Hiszpanii port marynarki wojennej

•  nadana Murcji przez Rzymian nazwa Myrsiya pochodzi od słowa „morwa”. Drzewa te hodowano, by karmić jego sokiem jedwabniki służące do produkcji tkanin, które są głównym bogactwem tego regionu

•  miejscowa tradycja nakazuje, by ojciec, któremu urodzi się córka zasadził drzewo morwowe

Lotnisko

Do Murcji można dolecieć samolotem. Aeropuerto de Murcia – San Javier leży nieopodal miasteczka Jan Javier, 45 km na południowy wschód od miasta Murcja.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Murcja

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.