Mapa

Tanie loty do Mexico City

Niełatwo okiełznać miasto, które zamieszkuje ponad 20 milionów ludzi. Jeszcze trudniej kiedy jego mieszkańcy, mimo swojej pozornej życzliwości, przy próbie wejścia w bliższą relację dają ci odczuć, że jesteś „gringo” – obcym. Stolica Meksyku nie należy więc do tych miast, którą zwiedza się jak po sznurku – od zabytku do zabytku. Tutaj nic się nie zgadza, kłóci ze sobą, krzyczy i woła. Ale dzięki temu zostawia niedosyt, który każe tam wracać.

Tego nie można przegapić

Wiele miast ma „swoje” wyjątkowe rynki i place, od których turyści często rozpoczynają piesze wędrówki. Zocalo, czyli Plaza de la Constitucion, umyka jednak takim ocenom. Ten trzeci co do wielkości miejski plac na świecie i jego okolice to nie tylko serce Mexico City, ale też tygiel, w którym najszybciej poznaje się jego mieszkańców i to, według jakich zasad toczy się tutaj życie.

Dzisiejszy Meksyk narodził się na ruinach kolebki azteckiego imperium Tenochtitlan, a jego środkiem i początkiem było właśnie Zocalo. W północnej części placu znajduje się barokowo-klasycystyczna Katedra Metropolitalna. Powstawała ona na przestrzeni czterech wieków i jest dziś uznawana za największy kościół Ameryki Łacińskiej. W części wschodniej, na ruinach pałacu królewskiego Azteków, znajduje się z kolei Pałac Narodowy. Część kolonialna stolicy rozciąga się na niewielkiej przestrzeni wokół placu.

Trzeba ruszyć znacznie dalej, żeby znaleźć się w najświętszym miejsce obu Ameryk, czyli w Bazylice Matki Boskiej z Gwadelupe (tak nazywa się dzielnica na przedmieściach) – patronki miasta. Na obrazie, który się tu znajduje Matka Boska ma ciemną skórę i indiańskie rysy. To właśnie dzięki podobieństwu do azteckiej bogini Tonantzin kult „indiańskiej Madonny” szybko przeniósł się z Meksyku na całą Amerykę. Bazylika został wzniesiona w miejscu, w którym Matka Boska objawiła się ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego.

Po powrocie do miasta warto odwiedzić Park Chapultepec, określany jako zielone płuca miasta albo „las uwięziony w centrum miasta” i jednocześnie legendarne miejsce założenia Tenochtitlan. W samym środku parku znajduje się Pałac Królewski. Większość turystów przechodzi obok niego jednak niewzruszona, bo dużo większą atrakcją parku jest Templo Mayor – przeogromna świątynia zbudowana przez Azteków w XIV i XV wieku. Doskonale oddaje ona splendor i majestat ich imperium.

Stolica Meksyku to nie tylko historyczne miejsca i budowle. To także nowoczesny ośrodek, niestroniący od przepychu i koloru. Najlepiej wyrażają to dzielnice Polanco z ulicą handlową Avenida Presidente Masaryk, czy Condesa-Roma, która w ostatnich latach, dzięki nagromadzeniu wielu modnych lokali i barów, uznawana jest za konieczny przystanek na mapie „nocnego Meksyku”.

Oczami mieszkańca

Od pozostałych dzielnic wyraźnie odróżnia się Xochimilco, w której gęste od samochodów ulice zamieniają się w pływające ogrody. Pośród wąskich kanałów znajdują się poletka chinampas, którym dzielnica zawdzięcza swój wygląd. Tutaj nie jeździ się już biało-zielonymi garbusami ale pływa ukwieconymi łódkami, zwanymi trajineras.

Tym, którzy lubią bardziej ekstremalne sposoby przemieszczania się, nie powinny ujść uwadze atrakcje nieczynnego wulkanu Ajusco. Organizowane są tam rajdy quadami, połączone ze zwiedzaniem największych atrakcji okolicy. Przejażdżki odbywają się pod okiem instruktorów i przewodników a przed ruszeniem w trasę można przejść na miejscu kurs jazdy quadem. Co ciekawe, część firm zajmujących się organizacją wycieczek, bierze udział w projekcie zalesiania tych terenów, a pieniądze na ten cel pochodzą przede wszystkim z ich działalności turystycznej. Można zatem powiedzieć, że wsiadając na quada pomagamy w regeneracji jednego z płuc stolicy Meksyku.

Czy wiesz, że...

* Mexico City to miasto przydomków; do dzisiaj mówi się o nim, że jest „Miastem Nadziei”, „Miastem Pałaców” albo Chilangolandią (od słowa „chilango” oznaczającym mieszkańca stolicy)

* najstarsza część Meksyku (Ciudad de Mexico) zbudowana jest na zasypanym przez hiszpańskich konkwistadorów jeziorze; szacuje się, że z tego powodu każdego roku ta część miasta zapada się o około 15-20 centymetrów

* od kilku lat mieszkańcy stolicy zajmują czołowe miejsce wśród… najbardziej otyłych: w 2010 r. problem ten dotyczył aż 70 procent Meksykanów (włączając kobiety i dzieci) i od tego czasu ten stan się utrzymuje

* to Meksykowi świat zawdzięcza chilli i – przede wszystkim – czekoladę, którą przed przybyciem konkwistadorów Aztekowie przyrządzali z ziaren kakaowca

* w 2009 roku mieszkańcy Mexico City w hołdzie dla zmarłego dwa miesiące wcześniej Michaela Jacksona wykonali przed Pomnikiem Rewolucji układ taneczny z teledysku „Thriller”; w wydarzeniu wzięło udział prawie 13 tysięcy osób

Lotniska

Międzynarodowy port lotniczy w Meksyk-Benito Juarez (MEX) usytuowany jest w odległości 13 kilometrów od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Mexico City bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Mexico City. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie. Szukasz hotelu w Mexico City? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Meksyk - Benito Juárez International

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.