Mapa

Tanie loty do La Rochelle

Brama do atlantyckiego południa Francji, czyli „Porte de Midi Atlantique” - tak nazywany jest często port w La Rochelle. Położone nad oceanem Atlantyckim zabytkowe, portowe miasto urzeka białymi murami i pięknymi arkadami, przez które przeświecają promienie ciepłego słońca. Malowniczością i łagodnym klimatem La Rochelle niczym nie ustępuje Prowansji. A mniejsza popularność wśród zagranicznych turystów, pozwala cieszyć się atmosferą spokoju i wyrafinowania, której próżno szukać na zatłoczonych plażach Lazurowego Wybrzeża. Dlatego, wśród turystów w La Rochelle najczęściej spotyka się zamożnych Francuzów.

 

Tego nie można przegapić

 

Wpływające do portu jachty, witają dwie przysadziste, średniowieczne wieże będące symbolem La Rochelle: Tour de la Chaine i Tour Saint-Nicolas. Rozpinany pomiędzy nimi łańcuch chronił w przeszłości wejścia do portu przed nieproszonymi najeźdźcami. Nieco dalej w głębi miasta, sterczy smuklejsza Tour de Lanterne, w której płonęła ogromna świeca, wskazując drogę przepływającym statkom. Wzdłuż ulicy Cours de Dames ciągną się rzędy ciasno ustawionych stolików ulicznych knajpek i kafejek, aż do zabytkowej bramy Porte de la Grosse Horloge (brama wielkiego zegara). Po jej przekroczeniu rozciąga się urzekający widok historycznej zabudowy dzielnicy Vieux Port.

 

Jednak największym atutem La Rochelle jest jego malownicze położenie w rolniczym regionie Poitou-Cherntes. Od wchodu, miasto oblewają wody Oceanu Atlantyckiego z piaszczystymi plażami, położonej nieopodal wyspy Ile de Re. Od zachodu natomiast, widać pierwsze wzniesienia Masywu Centralnego. Zieleni nie brakuje też w centrum miasta, jest tu park z niewielkim rezerwatem zwierząt. Morską faunę najlepiej jest podziwiać w imponującym oceanarium gdzie żyje 12 000 zwierząt z 600 różnych gatunków. Spośród mieszczących się w oceanarium 75 akwariów, największe wrażenie robi to z meduzami, które można oglądać przechodząc podwodnym korytarzem, no i oczywiście rekiny.

 

Okiem mieszkańca

 

Co druga zjadana we Francji ostryga łowiona jest w tutejszych wodach. Wiele z nich ląduje na talerzu nie opuszczając nawet portowej dzielnicy La Rochelle. Dlatego miasto jest mekką wielbicieli francuskich "fruits de mer". Eleganckie knajpki ciągnące sie bez końca wokół nabrzeża prześcigają się w podawaniu morskich specjałów tak, jak Francuzi lubią je najbardziej: przyrządzanych w prosty, domowy sposób, ze świeżych, najwyższej klasy składników. Cały region Poitou-Charentes specjalizuje sie w tradycyjnym, ekologicznym rolnictwie. Produkowana tu żywność w większości pochodzi z niewielkich, rodzinnych gospodarstw. Dlatego ochrona środowiska naturalnego jest dla mieszkańców podstawą. W 2014 przed siedzibą regionalnego komitetu hodowców małż, rozwścieczeni rolnicy podpalili stos zdechłych skorupiaków domagając się poprawy jakości wody w uchodzących do cieśniny rzekach. 

Oprócz płonących małż, na ulicach La Rochelle widać też inne proekologiczne inicjatywy: transport publiczny zasilany jest elektrycznie, a sieć wypożyczalni darmowych rowerów miejskich powstała jeszcze w latach siedemdziesiątych. Ostatnio mieszkańcy mogą korzystać też z elektrycznych samochodów i łódek. 

 

Czy wiesz, że?

 

* w XVI wieku miasto było bastionem hugenotów w targanej kontrreformacją Francji. Zyskało nawet polityczną niezależność, którą straciło po trwającym 13 miesięcy oblężeniu

 

* w czasie II Wojny Światowej, tutejszy port służył jako baza niemieckich okrętów podwodnych

 

* zaledwie 100 km od la Rochelle mieści się światowa stolica koniaku, miasto Cognac

 

* legenda głosi, że templariusze przechowywali tu Świętego Graala 

 

* w miejskim akwarium jest 3 mln litrów wody

 

Lotnisko

 

La Rochelle – Île de Ré Airport (LRH) znajduje się 2,5 km na północny-zachód od miasta. Jest najszybciej rozwijającym się lotniskiem we Francji. Obsługuje ponad 200 tys. pasażerów rocznie. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: La Rochelle

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.